
Bildegalleri
Historisk / Samleverdi
Til salgs
8 000 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Godt brukt - Synlig brukt
2 stk. ridesaler. Selges samlet.
1."Tyskersal" produsert 1940, størrelsesmarkring 3, Riksørnstemplet (Whermacht - stempel) som bekrefter at den er militært godkjent.
2. Gammel sal, kanskje brukt av Opplandske Dragonregiment 1760 - 1811, dette er høyst usikkert. Jeg har undersøkt litt og kanskje finnes det en maken i Norge, på Romerike, dette er også meget usikkert.
Dette er hva jeg har kunnet lese meg til:
Hvis salen stammer fra rundt 1760 er det i så fall et meget sjeldent eksemplar. Formen kan tyde på det med ekstra høyde på både for- og baksvissel, noe som visstnok var spesielt for dragonsoldater rundt 1760 og skiller vesentlig fra senere armemodeller. Oppbyggingen er rundt en solid trebome overtrekt med kraftig lær. Det røde stoffet bak stemmer godt med militærutstyr fra barokken og opplysningstiden (1600 - 1750).
Disse detaljer stemmer godt med dette eksemplaret.
Mye er selvfølgelig usikkert når vi beveger oss rundt 250 år tilbake i tid
Bud ønskes, skambud blir ikke besvart!
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 15.5.2026 kl. 14:26 ・ FINN-kode: 463760422
Utforsk våre nye sider for klær og mote
Ta en titt