Bildegalleri
To gamle fotografier av kvinner, tatt av Albert Mathiesen
Til salgs
Frakt fra 38 kr + Trygg betaling 39 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
To gamle fotografier av kvinner, tatt av Albert Mathiesen
Det ene er datert april 1897 (eller 1897), med en hilsen til "lille Didi" på baksiden
Slike fotografier ble ofte brukt som visittkort, og ble kalt visittkortfoto, cdv, carte de visite eller calling card.
Fotografiene er pålimt tykk kartong. På baksiden hadde fotografen som regel en reklame for sin forretning, og ofte er disse spesielt flotte og forseggjort.
Mål (i cm):
Kartong: 10 x 6,4 (selve bildet er 9,3 x 6,2)
FOTOGRAF:
Albert Mathiesen (født 14. januar 1855 i Lilandsås, Hamarøy, død 1917 eller 1918 i Russland) var fotograf.
Ugift ved folketellingen 1891. Da bosatt Strandgaden, der hans atelier var.
Han fotograferte sannsynligvis først i Trondheim, hadde også en tid (omkring 1892) atelier både i Trondheim og Kristiania, senere bare i Kristiania. Vi finner ham også i Bodø, der han var midlertidig tilstedeværende ved folketellinga 1885. Han fotograferte om bord på Norddeutsche Lloyds turistskip «Kaiser Wilhelm II» under dets besøk i Trondheim 11. juli 1890, og disse bildene ble utgitt i en mappe sammen med prospekter av fotograf John Henry Townsend Ellerbeck fra Liverpool fra keiserens besøk på Stalheim Hotel 10. juli 1889. Et eksemplar av denne mappen finnes i UBB.
Firmaet i Trondheim ble i 1892 overtatt av Jul. Frøseth, som hadde bestyrt det fra 1891, han kalte seg Alb. Mathiesens Efterflg. Firmaet i Kristiania ble muligens også en kort tid eid av Frøseth, men det ble ca. 1898 overtatt av Gebhard & Matzen med firmanavnet «Alb. Mathiesens Efterf.». Ifølge Tromsø Historie. B. 2, s. 152, fotograferte Mathiesen også i Tromsø ca. 1895. Han døde i Russland under revolusjonen i 1917 eller 1918 etter å ha bodd i landet i flere år.
_______________________________________
Fotografering er en ganske ny oppfinnelse, mindre enn 200 år gammel. De første fotografiene av vanlige folk ble tatt av profesjonelle fotografer i slutten av 1850-årene. Disse små carte de visite (visittkort), fotografiene (11,4x6,4 cm) var vanligvis av såkalt albumin-type - et tynt papirfotografi montert på et tykkere papir. De ble enormt populære og ble utvekslet blant venner og kjente.
I begynnelsen av 1870-årene ble carte de visite erstattet av kabinettfotografier, også et albumin-fotografi, men større og montert på tykk kartong. Begge dominerte den profesjonelle fotografiindustrien i nesten tretti år. Først rundt århundreskiftet, da film på rull kom og man lanserte det rimelige Brownie-kameraet, ble fotografering og fotoalbumer en folkehobby.
De første fotoalbumer ble konstruert for å se ut som en sober bibel med tunge permer overtrukket med skinn eller tekstil, tykke blad av kartong, og en spenne som holdt det hele sammen. Bruk av fotografiske albumer ble utbredt i siste halvdel av det 19. århundre, da fotografering blomstret. Kommersielle albumer ble designet som innbundne bøker, med side av papir eller kartong delt inn i rom som bildene kunne smettes inn i.
Kilde: Elizabeth E. Peacock: Ta vare på dine gamle gjenstander: Fotoalbum, Artikkel i magasinet SPOR nr. 1/2011, utgitt av NTNU Vitenskapsmuseet.
Søkeord: kabinettkort, kabinettfotografier, kabinettbilder, kabinettfoto, visittkort, visittkortfoto, cdv, carte de visite, calling card, portretter, fotografier, foto, fotografi, lokalhistorie, reklame
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 11.4.2026 kl. 09:07 ・ FINN-kode: 459430009
Utforsk våre nye sider for klær og mote
Ta en titt
