Bildegalleri
Dekorativ trefigur med brett
Til salgs
2 000 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Godt brukt - Synlig brukt
Fargerik trefigur, malt og utformet som en betjent med et lite rundt brett. Passer som særpreget dekor i gang eller stue. Platen kan brukes til småting eller visittkort.
Historisk bakgrunn: Motivet tilhører en europeisk dekortradisjon som i auksjonskataloger ofte omtales som «blackamoor». Slike figurer ble brukt som dekorative holdere for brett, lys og andre småting. Motivet utviklet seg særlig i italiensk, blant annet venetiansk, interiørkunst på 1600-tallet. Mindre utgaver ble senere brukt som dekorative bord- og visittkortfigurer. Motivet speiler også koloniale forestillinger fra sin tid.
I Norge kan uttrykket minne om Minde Sjokolades historiske varemerkefigur, men Minde-tilknytning er ikke dokumentert for dette eksemplaret. Bukowskis har katalogført en svært lik trefigur som «Betjänt, trä, 1920–30-tal». Dette er en sammenligning, ikke en bekreftet datering av denne figuren.
Malt tre med synlige bruksspor, riper, merker og slitasje i malingen. Se bilder.
Mål: 77 cm høy, 64 cm lang og 27 cm bred.
Selges som den er. Hentes etter avtale.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 10.10.2026 kl. 15:36 ・ FINN-kode: 478390965




