Bildegalleri
(1/1)
DU BELLAY, Martin - Les Mémoires de Mess. Martin du Bellay Seigneur de Langey. C
Til salgs4 883 kr
Klikk på den blå «Gå til varen»-knappen for å kjøpe eller legge inn et bud på dette objektet. Den totale prisen vises før du legger inn budet ditt.
- Viktig:
Vinnende bud er eksklusive 9 % kjøperbeskyttelse + NOK 32 og fraktkostnader.
HR. Martin du Bellay, herre av Langey
Mémoires av hr. Martin du Bellay, herre av Langey. Inneholder beretninger om flere hendelser som inntraff i Kongeriket Frankrike, fra året MDXIII til kong Frans I sin død, hvorfor forfatteren har innlemmet tre bøker og noen fragmenter av Ogdoades av hr. Guillaume du Bellay, herre av Langey, hans bror.
Paris, hos Olivier de P. l'Huillier, 1569. 1 bind. i folio. Full basane-lærbind, XVIIe århundre, rygg med opphøyde felter ornamentert, mosaisk våpenpute i olivemaroquin med tre gyldne stjerner og en svart midterstjerne i midten av platene, med monogrammet F.B gullbekt i toppen, rosett/mønster i kaldpreget i renessansestil som omgir våpenskjoldet, rosetter og linjer i kaldpreget som omgir platene, spor av snorband, sidene gullfargete.
RARE ÉDITION ORIGINALE.
Svært sjelden ORIGINALUTGAVE.
Vakre merke av trykkeren ved oliven på tittelsiden. Vakre initialer og ornamentbånd.
Utgaven utført av René Du Bellay, som signerer epistelen.
Uten tvil den viktigste krøniken over kongedømmet til Frans I av de betydningsfulle aktører og vitner fra tiden; brødrene Du Bellay var faktisk i kongens tjeneste som militære.
Disse memoarene dekker perioden 1518–1547 og forteller om slagene som Martin Du Bellay deltok i, fra slutten av Louis XII’s styre til Frans I’s død.
Guillaume du Bellay signer bok 5, 6 og 7 i samlingen. Han hadde tatt fatt på å skrive en historie om Frankrike, hvor størsteparten gikk tapt. Hans bror Martin, som overlevde ham til 1559, samlet det som var igjen av det originale manuset og begynte å komplettere det. På denne måten ble memoarer som følger hverandre fra 1518 til 1547.
"Montaigne har gjort omtrent tjuefem lån fra dette verket. Flere siterer hele setninger." Villey, Les lectures de Montaigne.
God innvendig tilstand. Stor marg. Våpenbildene kan være lagt til senere.
Monogrammet på den andre platen er visket ut. Lette flekker på sidene 69 og 70. Bindet skadet med sprek i øvre raske, manglende toppstykker, hjørner sterkt utæret og skinnet på platene epidermisert. Hjørner svært utæret, med kanter delvis avslørte. Brunet, I, 747 - 748.
Om Catawiki
Catawiki er en nederlandsk nettbasert auksjonsplattform som ble grunnlagt i 2008. Vi er kjent for å spesialisere oss på auksjoner med sjeldne og uvanlige objekter. Hos Catawiki har vi et spesialisert team av eksperter som vurderer og verifiserer objektene før de legges ut på auksjon, for å sikre ekthet og kvalitet.
Tilleggstjenester

Catawiki
Sint Jorissteeg 2 9408 Harstad
Sist endret: 8.10.2026 kl. 15:48 ・ FINN-kode: 478250395