Bildegalleri
Viking MT 5097 C – meget velholdt og oppgradert – ny Loncin 14 hk motor
Til salgs
15 000 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
NEDSATT TIL GUNDTIG PRIS
Klar for ny sesong! Gunstig pris.
Viking MT5097 C – meget velholdt – NY Loncin 14 hk motor Loncin omtales som Kinesisk Honda
Selger en meget velholdt Viking MT5097 C med 103 cm klippeaggregat og hydrostat. Hørselvern (se foto) følger med.
Maskinen har fått helt ny Loncin 1P85FA 14 hk / 352 cc motor i 2026. Motoren er montert direkte uten modifikasjoner og passer svært godt til maskinen. Den starter lett, går meget jevnt og stille og har god kraft under klipping. Loncin har samme DIN mål som B&S. Plug&Play
**Om motoren – Loncin 1P85FA 14 hk**
Den nye motoren er en Loncin 1P85FA, en moderne 352 cc OHV-motor utviklet for blant annet hagetraktorer og sitteklippere.
Motoren yter 7,2 kW og har et maksimalt dreiemoment på ca. 21 Nm ved 2.400 o/min. Det er en motor med godt dreiemoment på lavere turtall, noe som passer svært godt til en hagetraktor med 103 cm klippeaggregat. Den holder turtallet stabilt også når klippeaggregatet belastes.
1P85FA har blant annet:
• 352 cc, 1-sylindret 4-takts OHV-motor
• Elektrisk start
• 21 Nm dreiemoment ved 2.400 o/min
• Sentrifugalregulert turtallsregulator
• Luftkjøling
• Støpejernsfôret sylinder
• Metallkam og smidd veivaksel
• Dobbel luftfilterløsning
• Ladespole for batteri/elektrisk anlegg
Loncin oppgir selv at konstruksjonen med støpejernsfôret sylinder, metallkam og smidd veivaksel er valgt med tanke på slitestyrke og lang levetid.
Motoren er montert i Viking-en uten ombygging eller modifikasjoner og er meget godt tilpasset maskinen. Den starter lett, går svært jevnt og stille og har vist seg å ha rikelig med kraft til 103 cm klippeaggregatet.
For en kjøper betyr dette i praksis en eldre Viking med en helt ny og moderne drivkilde – klar til mange nye år med klipping.
Motoren er nå godt innkjørt og maskinen er prøvekjørt i ordinær klipping. Den holder turtallet godt under belastning, og ladesystemet fungerer som det skal. Batteriet holder seg fullt ladet.
Det er også montert nye kniver, og klippe- og oppsamlingsresultatet er meget bra.
Det følger med plugg slik at man kan bioklippe (uten oppsamler)
Maskinen har ellers fått godt og jevnlig vedlikehold gjennom årene. Jeg bruker alkylatbensin og kontrollerer olje og maskin jevnlig. Kan også bruke E10/E5 (95/98) bensin
Spesifikasjoner:
• Viking MT5097 C
• 14 hk Loncin 1P85FA, 352 cc – NY 2026 gått max 5.timer
• 103 cm klippeaggregat
• Hydrostat
• Elektrisk start
• Nytt knivsett i 2026
Nytt batteri i 2025
• God oppsamling
• Meget lettstartet
• Rolig og jevn gange
• Fungerende ladesystem. Lader meget godt
• Klar til bruk
Totalt er maskinen oppgradert for ca.10 000,- i år
Selges kun fordi hytta skal selges som følge av industriutvikling i området. Det er altså ikke noe galt med maskinen – den fungerer meget godt og er klar for mange nye sesonger.
Pris: 15000 kr.
Må hentes med henger
Ta gjerne kontakt ved interesse på FINN melding
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 17.10.2026 kl. 22:06 ・ FINN-kode: 478086047
