Bildegalleri
Antikk norsk ringsølje Th. Marthinsen (Mulig David Andersen) 830S Datert 1913
Til salgs
Gratis frakt + Trygg betaling 131 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Etter levering har du 24 timer til å se over varen. Hvis det er noe galt med varen, får du pengene dine tilbake.
Lag en pakke
Kjøp mer fra selgeren og betal bare én fraktkostnad.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Merke: David-Andersen
Kjønn: Unisex
Hovedmateriale/stein: Sølv
Annet materiale /stein: Andre materialer
Flott eldre norsk ringsølje/draktbrosje i 830 sølv, med rikt gjennombrutt og gravert ornamentarbeid. Søljen har et tradisjonelt symmetrisk mønster med stiliserte blad-/hjertemotiver og geometrisk dekor.
På baksiden er den stemplet 830S, N.M. (Norsk Mønster) samt et eldre billed-/mestermerke som etter sammenligning fremstår som Th. Marthinsens Sølvvarefabrikk, Tønsberg.
Søljen har også en interessant personlig håndgravering på baksiden. Datoen kan tydelig leses som 24/12-13, altså 24. desember 1913. Dette gir et svært godt holdepunkt for alderen og viser at søljen er over 110 år gammel. Det finnes også en håndgravert navne-/dedikasjonstekst, som er delvis vanskelig å tyde.
Produsent: Trolig Th. Marthinsen, Tønsberg
Materiale: 830S sølv
Merking: 830S / N.M. / eldre billed-/mestermerke
Datering: Senest 24. desember 1913, basert på inngravert dato
Type: Ringsølje / draktbrosje
Opprinnelse: Norge
Dekor: Gjennombrutt og gravert tradisjonell ornamentikk
Tilstand: God antikk stand med tydelig naturlig patina, oksidering og normale alders-/bruksspor. Ikke nypusset. Se bilder.
En spesielt fin sølje for samlere av eldre norsk sølv, bunadssølv og Th. Marthinsen, med bevart personlig gravering og datert proveniens.
Prisforslag: 1.795 kr / bud.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 30.9.2026 kl. 17:41 ・ FINN-kode: 477666472
