Bildegalleri
Antikvariske vitenskapsbøker (1820–1872) m/unik proveniens
Til salgs
Gratis frakt + Trygg betaling 129 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Etter levering har du 24 timer til å se over varen. Hvis det er noe galt med varen, får du pengene dine tilbake.
Lag en pakke
Kjøp mer fra selgeren og betal bare én fraktkostnad.
Beskrivelse av varen
Unik samling med fire antikke franske fagbøker innen geometri, kjemi, fysiologi og fysikk fra 1800-tallet.
Bøkene har en spennende felles eierhistorikk, da to av dem beviselig har tilhørt den franske marinelegen P. Ackermann, som tjenestegjorde i marinesaniteten på 1800-tallet. Dette gir bøkene en flott medisinhistorisk karakter som gjør seg fantastisk i bokhyllen eller som et samleobjekt.
Den eldste boken er Adrien-Marie Legendres berømte Éléments de géométrie (12. utgave) fra 1823. Boken er innbundet i et tidstypisk og slitt pergamentbind, men er bibliografisk komplett med alle sine 14 utbrettbare plansjer bakerst. Noe slitasje på enkelte.
Videre inneholder samlingen andreutgaven av Henri Debrays Cours Élémentaire de Chimie fra 1865. Dette er et pent eksemplar i halvskinn som også er helt komplett med alle sine fire store utbrettbare plansjer i behold.
Den tredje boken er Anthelme Richerands Nouveaux Élémens de Physiologie (8. utgave) fra 1820. Dette er første bind av et tobindsverk, innbundet i et pent skinnbind med noe kantslitasje. Boken inneholder en sjelden og helt intakt utbrettbar tabell over livets funksjoner, samt den originale signaturen til marinelege Ackermann bakerst.
Den siste boken er Adolphe Ganots Traité Élémentaire de Physique (15. utgave) fra 1872 med hele 812 treittskjærs-graveringer (gravures sur bois) spredt rundt i teksten. Denne boken er godt brukt med synlig slitasje på skinnryggen og en reparert forsats på innsiden, men bærer eierens navn i gull på omslaget og et gammelt bokstavstempel fra en annen eier, Rocher Maximin, på de siste sidene.
Bøkene selges helst samlet som en unik historisk pakke for kr 1800,-, men jeg kan også vurdere bud på enkelte av bøkene.
Høyeste bok måler ca 22,5 cm i høyde. Se bilder som del av beskrivelse.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 24.9.2026 kl. 09:10 ・ FINN-kode: 477190856
