Bildegalleri
Unikt historisk maleri: «Vesle-Kari ved vuggen» malt av Martin Wallin
Til salgs
3 900 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Selger et helt spesielt og håndmalt eksemplar av Gerhard Munthes kjente motiv «Vesle-Kari ved vuggen» (opprinnelig fra 1883).
Dette bildet er ikke et masseprodusert trykk, men et ekte, håndmalt kunstverk med en helt unik forhistorie knyttet til norsk kriminalhistorie. Det er signert av den svenskfødte omreisende maleren Martin Wallin (Martin Johan Skau Wallin) nede i høyre hjørne.
Martin Wallin ble landskjent i 1934 etter det beryktede «Rørosdrapet», hvor han ble dømt til 15 års fengsel og 10 års sikring. Under den lange soningen (frem til 1949) fikk han tillatelse til å male på cella. Siden han var en dyktig håndverker, livnærte han seg på å kopiere kjente norske kunstverk på bestilling fra cella i Botsfengselet og Opstad tvangsarbeidshus. Dette vuggemotivet var et av bildene han malte flest ganger, og verkene hans er i dag samleobjekter (blant annet representert hos Justismuseet i Trondheim).
Detaljer om bildet:Motiv: «Vesle-Kari ved vuggen» (kopi etter Gerhard Munthe).
Teknikk: Håndmalt (olje/tempera på plate).
Signatur: Tydelig signert «M J Wallin» nede til høyre: Originale blyantnotater med ramsemaker-mål («6 mm», «maal», «Lys»).
Tilstand: Bildet har nylig vært tatt ut av rammen for inspeksjon. Det fremstår i god stand for alderen og selges komplett med tidsriktig gullramme og glass.
Dette er et utmerket objekt for samlere av eldre norsk kunst, kulturhistorie eller de med interesse for «True Crime» og fengselshistorie.
Pris: 3 900 kr
Kan hentes eller sendes trygt pakket på kjøpers regning og risiko. Ta kontakt ved spørsmål eller for flere detaljer!
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 6.10.2026 kl. 20:02 ・ FINN-kode: 476790574
