Bildegalleri
Brew Dog. Hello My name is Vladimir.Flaskeøl fra Ol i Sotsji 2014
Til salgs
Frakt fra 38 kr + Trygg betaling 147 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Etter levering har du 24 timer til å se over varen. Hvis det er noe galt med varen, får du pengene dine tilbake.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Som ny - Ikke synlig brukt
Fra Chat GPT. BrewDogs «Hello My Name Is Vladimir», som ble lansert rett før vinter-OL i Sotsji i februar 2014. Det var ikke bare en hyllest til homofile, men først og fremst et protestøl mot Russlands anti-LHBT-lovgivning og en satirisk kampanje rettet mot Vladimir Putin. BrewDog omtaler selv ølet som et protestøl laget som reaksjon på lovgivningen rundt Sotsji-OL.
🍺 Ølet
Det var en Double/Imperial IPA på 8,2 %, med hele 70 IBU. Den var kraftig humlet med blant annet Citra, Mosaic og Centennial og tilsatt limonnik-bær, samt frukt som surkirsebær og bjørnebær. BrewDog beskrev smaken som syrlig bærfrukt kombinert med mye sitrus, humle og en tørr maltbase.
Navnet var:
HELLO MY NAME IS VLADIMIR
Etiketten hadde en pop-art-aktig fremstilling av Putin og den bevisst provoserende teksten «NOT FOR GAYS». Det var ment ironisk – poenget var å gjøre narr av den russiske lovgivningen og Putins macho-image, ikke å ekskludere homofile.
🏳️ 🌈 Bakgrunnen
Russland hadde i 2013 innført lovgivning som forbød det myndighetene kalte «propaganda» for ikke-tradisjonelle seksuelle relasjoner overfor mindreårige. Dette ble et stort internasjonalt stridstema før OL i Sotsji.
BrewDog lanserte derfor ølet like før lekene åpnet 7. februar 2014. Bryggeriet uttalte at hensikten var å protestere mot diskrimineringen og støtte ytrings- og uttrykksfrihet.
De gikk ganske langt med stuntet: en kasse med ølet ble sendt til Kreml.
💰 Pengene gikk til LHBT/minoritetsarbeid
Det var også en reell innsamlingsdel bak markedsføringen. BrewDog oppga at 50 % av overskuddet skulle gis til organisasjoner som arbeidet for utsatte minoriteter. Blant organisasjonene BrewDog senere oppga var Amnesty International, Stonewall, All Out og Galop. BrewDog skrev også at ølet ble utsolgt i løpet av få dager.
Et ganske typisk BrewDog-stunt
Dette var fra perioden hvor BrewDog bygget merkevaren rundt provoserende PR. Kampanjen blandet produktlansering, politisk satire og støtte til LHBT-rettigheter. BrewDog har senere selv trukket frem 2014 som året da grunnleggerne brukte ølet til å gå i rette med Putin.
Det interessante er at selve oppskriften fortsatt finnes offentlig i BrewDogs «DIY Dog». Det betyr at vi faktisk kan gjenskape både ingredienser og omtrent hvordan ølet smakte.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 19.10.2026 kl. 10:38 ・ FINN-kode: 476608304




