Bildegalleri
100 år gammel svært sjelden pendellampe med halmgult opalin glass
Til salgs
3 500 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
100 år gammel svært sjelden pendellampe med halmgult opalin glass.
Dette er en pendellampe som har hengt i en stor leilighet på Frogner i Oslo og som ble tatt ned for mange år siden. Lampen er produsert i brytningstiden mellom art deco og funkis. Et originalt art deco/funkis samleobjekt. Det som gjør lampen svært sjelden er at fargen på opalin glasset i kuppelen er halmgult. De andre få og ekte pendellamper fra denne tiden som omsettes har så å si alle hvitt glass.
Etter min mening er dette den mest riktige lampen som kan henge i en hall, entre, mellomgang eller en forstue-korridor i boliger fra denne tiden da den er et stilikon og representerer tidsperioden godt. Designet er fullstednig tidløst, noe som bekreftes ved at samme design 100 år etterpå fortsatt er i produksjon av lampeprodusenter, men i plast. Den er i topp stand uten riper eller skår. Dette er et lite klenodium i lampeverden og svært sjelden vare pga. fargen.
Bildene fra diverse boliger er AI redigert inn.
Pendelen er 65cm lang pluss kuppelen som er ca. 25cm i diameter.
Pendelen på disse kan skiftes ut med nyere krommet pendel som er kortere eller lengre.
Lampen MÅ HENTES og sendes uansett ikke.
*** Antikvitet antikk art deco artdeco funkis funkisstil globelampe taklampe pendel vintage retro gammel frogner majorstua homansbyen townhouse gul Høvik Verk Hadeland glassverk interiør boligstyling styling boligstylist ***
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 12.9.2026 kl. 11:47 ・ FINN-kode: 476132516

