Bildegalleri
Bøker om NS i Norge, Rettsoppgjøret, Østfronten, m m
Til salgs
Beskrivelse av varen
Kan sende. NB: Sender ikke eller avtaler henting for beløp under kr 100.
Solgt. Hans Fredrik Dahl; Vidkun Quisling. En fører blir til. Utg. 1991. Illustrert. 537 sider. Navn på tittelblad, ellers meget pent eks. Kr 90,-.
Solgt. Hans Fredrik Dahl; Vidkun Quisling. En fører for fall. Utg. 1992. Illustrert. 746 sider. Meget pent eks. Kr 90,-.
Omtale: Annet bind i Hans Fr. Dahls store biografi om Vidkun Quisling skildrer Quislings gjerning under krigen og bringer tragedien helt fram til retterstedet på Akershus. "Jeg er uskyldig!" ropte hovedpersonen da peletongen rettet geværene mot ham. Hvordan kunne han mene det, etter alt som var hendt 9.april og under okkupasjonen, er temaet for En fører for fall, som bygger på et omfattende og delvis ubrukt kildemateriale fra tyske og norske arkiver.
Arve Juritzen; Quisling privat. Utg. 2008. 325 sider. Illustrert. Som ny. Kr 70,-.
Omtale: Dette er biografien om privatmennesket Vidkun Quisling. En sjenert og klønete gutt som ville opp og frem fordi alle andre i slekten hans "var noe". Mens andre Quislingbiografier fokuserer på landssvikeren, får du her et unikt kjennskap til Quislings oppvekst, hans økonomiske problemer før krigen og luksuslivet på Gimle under krigen. Quisling privat forteller også om Vidkun og Marias selvmordsplaner da krigen var tapt. Quisling var en kløne med kvinner. I en periode bodde han sammen med både Alexandra (17) og Maria (22). Begge ungpikene led under Quislings følelseskalde regime. Boken inneholder en rekke private brev og Quislings forsøk som poet og forfatter. Illustrert med over 100 private fotografier.
Arve Juritzen; Privatmennesket Quisling og hans to kvinner. Utg. 1988. 326 sider. Illustrert. Meget pent eks. Kr 50,-
Omtale: Dette er boken om privatmennesket Vidkun Quisling. Vi møter ham som barn i Telemark, og får høre om hans store innsats for det hungersrammede Ukraina i 1920-årene. Her skildres hans store økonomiske problemer og mislykkede forsøk som kunsthandler før krigen, luksuslivet på Gimle under krigen — og selvmordsplanene da nederlaget var et faktum. Quislings forhold til Fridtjof Nansen belyses, og den spesielle historien om Quisling og hans to kvinner, Alexandra og Maria, har en sentral plass. Han møtte begge to i Kharkov.
Nina Drolsum Kroglund; Hagelin. Quislings høyre hånd. Utg. 2016. 393 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 120,-.
Omtale: Albert Viljam Hagelin, som i årene før 1940 bodde i Tyskland, var skuespiller, spekulant og forretningsmann. I månedene før andre verdenskrig skaffet han Vidkun Quisling avgjørende kontakter i Hitlers parti, og han sørget for at Quisling fikk møte Adolf Hitler i desember 1939. Hagelin var Quislings medsammensvorne 9. april, og fra september 1940 ledet han Innenriksdepartementet, med store visjoner og egne ambisjoner. Hvordan klarte Hagelin, helt uten erfaring fra norsk politikk, å få Hitler til å satse på Quisling? Hva var hans mål, og hvordan kunne han få en slik avgjørende posisjon? Biografien gir et unikt innblikk i det indre liv i Nasjonal Samling og Quisling-regjeringen, fra forsøkene på å innføre nazifisering og nyordning, til arbeidet med jødelovene, som Hagelin hadde det formelle ansvaret for. Boken avslører også det bitre motsetningsforholdet mellom Hagelin og tyskernes sterke mann i Norge, rikskommissar Josef Terboven. Etter krigen ble Hagelin dømt som landsforræder og henrettet.
Nils Johan Ringdal; Gal mann til rett tid. NS-minister Sverre Riisnæs. En psykobiografi. Utg. 1989. 223 sider. Meget pent eks. m/omslag. Kr 50,-
Omtale: Sverre Riisnæs, okkupasjonstidens justisminister, antisemitt og bøddel, unngikk dødsstraff etter krigen. Hans opptreden i retten gjorde psykiatere og dommere i villrede. Riisnæs ble sendt til Reitgjerdet sykehus, og siden gjentok han stadig at han lurte alle. Men kanskje det var psykiaterne som lurte dommerne, eller rettsapparatet som lurte seg selv? Boken handler om politikk og privatliv, jus og galskap, om keiser Wilhelm og Trotskij, Himmler og Quisling. Men mest av alt handler den om en av de mest sammensatte og eksentriske personligheter som noensinne har utøvet politisk makt i Norge. Med litteratur- og kilderegister.
Jon Michelet; Jernkorset (frontkjempere under og etter krigen). Første del av boka (del I på ca 100 sider) er en ganske detaljert omtale av de landsvikdømte som flyktet med båten Solbris til Argentina, om deres krigsopplevelser, rettsoppgjøret, flukten og deres nye liv i Sør Amerika. Mye interessant stoff om fronkjemperen som deltok ved Leningrad, i Karelen (Kaprolat-høyden) og noe fra Balkan. Eller handler boka om nynazisme på 1970-tallet. Michelet vant Gyldendals thrillerkonkurranse i 1976 med denne boka, men denne er bokklubbutgaven fra 1982. 353 sider. Meget pent eks. m/omslag. Kr 30.
Solgt. Eirik Veum; Nådeløse nordmenn. Hirden 1933 - 1945, Utg. 2013. 914 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 120,-
Omtale: Denne boka forteller historien om de grusomme overgrepene begått av Hirdvaktbataljonens vaktsoldater som tjenestegjorde i fangeleirene i Nord-Norge. Her begikk en betydelig andel av nordmennene grov mishandling, tortur og overlagte drap av jugoslaviske fanger. Boka omhandler også nordmennene som tjenestegjorde i en rekke mindre avdelinger og enheter, som Hirdens alarmenhet og Hirdens bedriftsvern. Dette er første gang Hirdens rolle under andre verdenskrig blir grundig belyst og boka viser hvordan denne organisasjonen tok del i krigsforbrytelser i et langt større omfang enn tidligere antatt.
Eirik Vedum; Nådeløse nordmenn - statspolitiet 1941-1945. Utg 2012. Kr 120.
Solgt. Nils Christie; Fangevoktere i konsentrasjonsleire. En sosiologisk undersøkelse av norske fangevoktere i "serberleirene" i Nord-Norge i 1942-43. Heftet utgave på Pax 1972 (1. utg,). 191 sider. Meget pent eks. Kr 90,-.
Omtale: De såkalte serberleirene var konsentrasjonsleire i Norge under tysk okkupasjon. Fanger ble mishandlet og døde. Lidelsen ble påført dem av vanlige nordmenn, ikke av tyskere, sinnslidende, psykopater eller andre kategorier som skaper distanse, men av vanlige nordmenn. Leirene lå i Karasjok, Rognan, Korgen, og den største lå i Beisfjord utenfor Narvik. Samlet ble 2547 internert i de norske serberleirene, 1747 døde. Det er en dødsprosent på 69. Nils Christie viser hvordan konsentrasjonsleiren som system er innrettet slik at fangenes vanlige atferd og identitet brytes ned, og hvordan vanlige mennesker kan drives til ekstreme handlinger dersom de settes i ekstreme situasjoner. Denne boka utkom for første gang i 1972, og er basert på Nils Christies magisteravhandling fra 1953.
Idar Lind; Kvinnene i Rinnanbanden. Utg. 2011. 384 sider. Illustrert. Meget pent eks m/omslag. Kr 70,-.
Omtale: Av drygt 70 medlemmer i Rinnanbanden, var meir enn ein femdel kvinner. Kvinnene var ikkje berre "lokkeduer", men var på same vis som mennene kurerar, agentar, angivarar, provokatørar, infiltratørar og spionar. Tretten kvinner vart dømd for medlemskap i Rinnanbanden. Denne boka fortel deira historie. Har oversikt over bandemedlemmar, litteraturliste, person- og sakregister.
Øyvind Skarsem m. fl.; Rinnan-jævel!. Utg. 2011. 223 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 50,-.
Omtale: Trond Jardar Kvaale var den siste gjenlevende Rinnan-agenten da han i juli 2008 begikk selvmord, 87 år gammel. Før han forlot denne verden, valgte han å fortelle sin dramatiske historie som soldat ved Østfronten, livvakt for Vidkun Quisling og medlem av Rinnan-banden. Både russerne, tyskerne, den norske motstandsbevegelsen og Rinnan forsøkte å drepe ham. Etter krigen fikk han livstidsdom, og etter soning omskolerte han seg fra politimann til murer. "Rinnan-jævel" er en dramatisk innsideberetning. Her får vi for første gang hele historien om Trond Jardar Kvaale - deler av den er kjent fra en oppsiktsvekkende Brennpunkt-dokumentar.
Ola Flyum og Stein Slettebak Wangen; Rinnans testamente. Utg. 2007. 347 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 90,-
Omtale: Dette er historien om Henry Oliver Rinnans siste ord. I mange år har journalister og forfattere jaktet på manuset til mannen som er kalt Norges mest forhatte. Det ble tilfeldigvis funnet da leiligheten til en av Norges fremste motstandsmenn ble tømt. Den tilhørte Odd Sørli, som under krigen var britisk spion. Papirene lå i en konvolutt stiftet fast under skrivebordet hans. Det spesielle er at det var motstandsmannen Odd Sørli og hans bror Kjell som skrev manuset etter Rinnans diktat høsten 1945. De to var egentlig landssviketterforskere, men ble så fascinert av Rinnan at de ville utgi hans memoarer. Brødrene hadde også en annen hensikt: De ville avsløre norske kommunister. Rinnan hadde omfattende kjennskap til norske kommunister og sovjetiske anliggender i Norge. Et hauk over hauk-spill startet. Rinnan kjempet for sitt liv og sitt ettermæle. Det kuliminerte i det skandaløse fluktforsøket til Rinnan julekvelden 1945.
Tore Stuberg ; I skyggen av Henry Rinnan. Utg. 1982. 102 sider. Illustrert. Mindre rift i omslag, ellers meget pent eks. Kr 50,-.
Omtale: Om Tor Ingar Rinnan, bror til Henry, og ha han og familien måtte gjennomgå etter krigen. Også han ble arrestert etter frigjøringen og satt i flere måneder på enecelle hvor han ble utsatt for overgrep.
Asbjørn Jaklin; De dødsdømte. 25 menn, 25 henrettelser, ett oppgjør. Utg, 2011. 335 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 120.
Omtale: Med henrettelsen av gestapomannen Reidar Haaland 17. august 1945 fullbyrdet norske myndigheter den første dødsdommen på 69 år. Senere skulle Vidkun Quisling, Henry Rinnan og 22 andre nordmenn, fastbundet til retterstedet og med bind for øyenene, lide samme skjebne. Hvem var de? Hvilke forbrytelser ble de kjent skyldig for? Basert på politiavhør og rapporter ennå ikke frigitt for offentligheten går Asbjørn Jaklin i De dødsdømte detaljert inn på rettsoppgjøret mot torturister, angivere, politimenn, gestapofolk og statsråder i NS-regimet under okkupasjonen. De dødsdømte handler om 25 menn, 25 henrettelser og et land som søker hevn. Den er spennende som en thriller og en unik beretning om et svart kapittel i norsk historie.
Heather Pringle; Himmlers herrefolk. Jakten på den ariske rases opprinnelse. Utg. 2008. 445 sider. Illustrert. Meget pent eks. Kr 70,-
Omtale: I HIMMLERS HERREFOLK forteller Heather Pringle om hvordan ledende forskere og vitenskapemenn lot seg verve til den nazistiske organisasjonen SS. Sammen med SS-sjef Heinrich Himmler organiserte disse mennene og kvinnene ekspedisjoner både i Europa og Asia for å lete etter arkeologiske levninger og gjenstander som kunne "bevise" ideen om et arisk herrefolk og dermed rettferdiggjøre den nazistiske raseideologien og mordet på seks millioner jøder. Norge var blant landene som ble besøkt av disse ekspedisjonene. Boken er spennende fortalt, med skrekkinngytende historiske detaljer - en banebrytende beretning om vrangforestillinger og stormannsgalskap, om vitenskapelige og politiske overgrep i global skala.
Henrik Eberle m fl.; Hitlerboken. Det hemmelige dossier, utarbeidet for Josef Vissarionovitsj Stalin. Utg. 2007. 478 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 50,-.
Omtale: Hitlerboken er et enestående dokument om en tyrann, skrevet for en tyrann. I 2003 fant historikeren Matthias Uhl et sensasjonelt hemmelighetsstemplet dokument i et sovjetisk arkiv. Det var et dossier utarbeidet av den sovjetiske etterretningstjenesten til Josef Stalin personlig og var en fremstilling av Hitlers liv som diktator, med hovedvekt på krigen og ikke minst de siste nervepirrende dagene i bunkeren i Berlin. Teksten ble utarbeidet på grunnlag av forhør av tyske krigsfanger, spesielt Hitlers to nærmeste medarbeidere, adjutanten Otto Günsche og kammertjeneren Heinz Linge. Resultatet ble en utførlig beretning med mange hittil ukjente detaljer om den tyske diktatoren. Samtidig er dokumentet et forbløffende kildemateriale til forståelsen av Stalin, idet det avslører hans besettelse av en annen av 1900-tallets mest brutale og hensynsløse folkeforførere.
Laurence Rees; Nazistene. Utg. 2006. 334 sider. Illustrert. Pent eks. m/omslag. Kr 50,-.
Omtale: Boken gir oss den sterke og rystende historien om Det tredje rikets vekst og fall. Kjernen i boken er øyenvitneskildringer av Hitlers regime fra de som opplevde nazitiden i Tyskland.
Laurence Rees; Auschwitz. Nazistene og den endelige løsningen. Utg. 2005. 349 sider. Illustrert. Meget pent eks. Kr 50,-.
Omtale: Denne boken er skrevet til sekstiårsdagen for Auschwitz' frigjøring. Vi får vite hvordan Auschwitz utviklet seg fra å være en konsentrasjonsleir for polske politiske fanger til å bli åstedet for historiens største massemord, dels dødsleir, dels konsentrasjonsleir hvor over en million mennesker ble drept i løpet av andre verdenskrig. Boken belyser mentaliteten og motivasjonene til nazistenes mest sentrale beslutningstakere, og gjerningsmennene bak de mest avskyelige forbrytelser kommenterer for første gang sine egne handlinger. Forfatteren viser til nytt dokumentarisk materiale fra nylig åpnede russiske arkiver, som vil stille spørsmål ved mange tidligere aksepterte sannheter. Med register.
Neal Bascomb; Jakten på Eichmann. Hvordan en gruppe overlevende og noen unge nazijegere oppsporet og fanget verdens mest beryktede nazist. Utg. 2010. 495 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 50,-.
Omtale: Boka beskriver den dramatiske historien om hvordan den israelske etterretningstjenesten sporet opp og kidnappet Adolf Eichmann i Buenos Aires og fraktet ham tilbake til Israel, hvor han ble stilt for retten for sine forbrytelser under andre verdenskrig.
Rodric Braithwaite; Moskva 1941. En by i krig. Utg. 2007. 456 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 120,-
Omtale: Slaget om Moskva i 1941 var det største under andre verdenskrig, og dermed det største slaget i verdenshistorien. Kampene strakte seg over et område like stort som Frankrike, varte i seks måneder og involverte over sju millioner soldater. Tapene var enorme, særlig på sovjetisk side. Dette er historien om hvordan Moskvas befolkning forsvarte byen mot Hitlers armeer. Moskovittene var hardt prøvet av Stalins jernharde regime og fikk nå også en ytre fiende å forsvare seg mot. Det er en historie om matmangel, kulde, død og tragedie – og ikke minst heltemot. En rystende og levende skildring av hvordan innbyggerne hindret at Moskva falt i fiendens hender.
Anthony Beevor; STALINGRAD Om kampene om Stalingrad og det tyske nederlaget som førte til en avgjørende vending i krigen. Over 100 000 tyske soldater overga seg ved Stalingrad i 1943. Den tragiske skjebnen til den tyske 6. arme (von Paulus) blir beskrevet på en meget detaljert og inngående måte som ingen andre har gjort tidligere. Utgitt i 2002. Bilder, noter og register. 448 sider. Meget pent eks. m/omslag. Kr 70.
Guy Sajer; Den glemte soldat. Dagbok fra østfronten 1942-1945. Utg. 2006. 416 sider. Meget pent eks. m/omslag. Kr 50,-.
Omtale: I 1942 blir 16 år gamle Guy Sajer vervet til den tyske hær. Gjennom øynene til den tyske tenåringssoldaten blir redslene ved østfronten under andre verdenskrig dokumentert. Boken følger den unge soldaten gjennom ilddåpen i Barbarossa, helt til nederlaget i ruinene av Tyskland. Sajer kjempet i divisjonen Gross Deutschland og deltok i flere store slag, blant annet det store panserslaget ved Kursk.
Laurence Rees; Bak lukkede dører. Stalin, nazistene og Vesten. Utg. 2009. 440 sider. Meget pent eks. m/omslag. Kr 120,-.
Omtale: Laurence Rees skriver i denne boken om Stalins forhold til sine allierte under andre verdenskrig, først nazistene og senere Churchill og Roosevelt. Samtidig kastes det et nytt lys over diktatoren, spesielt delen som handler om hans vennskap med Hitler-Tyskland. Rees har gransket sovjetiske arkiver og funnet fram til dokumenter og intervjuer med øyenvitner som gir innblikk i grusomhetene som den sovjetiske okkupasjonen påførte den polske befolkningen. Laurence Rees er kreativ leder for BBCs historiske programmer og har skrevet flere bøker.
Anonym; En kvinne i Berlin. Dagboknotater fra 20. april til 22. juni 1945. Utg 2005. 260 sider. Meget pent eks. m/omslag Kr 70,-.
Omtale: Ingen som leser denne boka vil noensinne glemme den. En kvinne i Berlin er en anonym kvinnes dagboknotater fra våren 1945 da det tredje Riket brøt sammen og russerne inntok Berlin. Kampene om Berlin var noen av de hardeste i hele krigen, russerne kjempet fra gate til gate og fra hus til hus. Sivilbefolkningen levde i kjellerruiner og lidelsen var ikke over da krigen var vunnet. I denne boken skildres det tusener av kvinner opplevde: først kampen for å overleve i ruinene uten vann, gass og strøm preget sult, angst, redsel og deretter avsky for de russiske soldatene som betraktet kvinnene som krigsbytte på linje med sykler og klokker.
Dag Skogheim; Portretter av en fiende. Utg. 1989. 153 sider. Illustrert. Meget pent eks. Kr 50,-.
Omtale: Boken handler om andre verdenskrig i Nord-Norge, der forfatteren skildrer krigen og mennesker ut fra et perspektiv knyttet til de som ble regnet som fiender
Ingeborg Solbrekken; Landssvikoppgjørets hemmelige historie. Brukte norske rettsmyndigheter krigsforbrytere og nazi-metoder ved landssvikoppgjøret? Utg 2015. 349 sider. Illustrert. Meget pent eksemplar m/omslag. Kr 150.
Omtale: En av årets viktigste bøker om krigen og rettsoppgjøret! Detaljert beskrivelse av aktive norske gestapisters samarbeid med okkupasjonsmakten! -Og norske myndigheters bruk av de samme gestapistene og nazimetoder i landssvikoppgjøret! Etter utgivelse av denne boken må historien om rettsoppgjøret skrives på nytt! -- Det er en utrolig historie! Hemmelig - ja, og rystende! Prof. emeritus Hans Fredrik Dahl.
Jens Erik Normann ; Rittmesterens testamente. Utg. 1987. 377 sider. Meget pent eks. m/omslag. Kr 50,-.
Omtale: En intens bok om forfatterens far, flyskolesjef Harald Normann, som 8.april 1940 på egen hånd, uten ordre, fikk berget unna den norske flystyrken på Kjeller - og som fikke lide for det i nesten 40 år. En nesten "Kafkask" historie om smålighet, intriger og kameraderi på alle nivåer i forsvaret.
Kjell Fjørtoft; Oppgjøret som ikke tok slutt. Utg. 1977. 251 sider. Illustrert. meget pent eks. m/omslag. Kr 90,-
Omtale: Temaet i denne boka er landssvikoppgjøret etter den annen verdenskrig og likvideringer og andre avstraffelser av nordmenn som sympatiserte med tyskerne. Antall likvidasjoner var ifølge forfatterens kilder langt høyere enn de offisielle tallene oppgir. Fjørtoft hevder at de såkalte landssvikerne stod til rette for en norsk domstol som ofte anså graden av forbrytelsen og straffskyldighet som underordnet, og som i praksis dømte dem på grunnlag av deres politiske oppfatning. Har litteraturliste. Illustrert.
Solgt. Ingerid Hagen; Oppgjørets time. Om landssvikoppgjørets skyggesider. Utg. 2009. 463 sider. Illustrert. meget pent eks. Kr 70,-
Omtale: Gode nordmenn lot seg sjokkere av bildene fra Abu Ghraib. Men fredsvåren 1945 var det nettopp gode nordmenn som bedrev mishandling av fanger. Ofrene var tyskere og landssvikfanger i norske fengsler og leirer. For første gang gransker en historiker denne skampletten på norsk historie. Ingerid Hagen forteller om tortur og rettsikkerhetsbrudd under landssvikoppgjøret, og om de som forsøkte å protestere, og om hvordan det gikk med dem.
Solgt. Oliver Hansen Langeland; Dømmer ikke. Utg. først 1948, men denne er fra 2009. 255 + 24 sider. Illustrert. meget pent eks. Kr 70,-
Tidligere major og sjef i Milorg D-13 Oliver Hansen Langeland (1887-1958)skrev denne boka i 1948. Den vakte så sterke reaksjoner da den kom at den ble lagt frem for Stortinget i en stortingsmelding og heftig debattert og til slutt inndratt. Han røper de mange forvarsler regjeringen fikk om en mulig tysk invasjon av Norge og belyser regjeringens manglende evne til handling i forkant av angrepet. Han er også sterkt kritisk til rettsoppgjøret og tar opp ulike forhold begått av fremtredende nordmenn som unngikk tiltale under rettsoppgjøret i Norge etter krigen.
Arvid Bryne; Krig og sannhet. Langelandsaken og landssviker oppgjøret. Utg. 2012. 314 sider. Illustrert. meget pent eks. Kr 70,-
Omtale: Major Oliver H. Langeland (1887-1958) var sjef for Milorg i Oslo og Akershus under annen verdenskrig. I 1948-49 skrev han to bøker hvor han kritiserte den norske regjeringens handlemåte før, under og etter krigen. Bøkene ble en sensasjon og solgte i kjempeopplag. Det viste seg at et fåtall nordmenn visste hva som egentlig skjedde bak kulissene i det okkuperte Norge de første par krigsårene. Regjeringen Gerhardsen fryktet at kritikken kunne velte hele landssvikoppgjøret, og gikk rettens vei for å få bøkene stanset. Langeland ble frikjent, men bøkene ble forbudt. Siden ble både mannen og saken glemt.
Rettsakens mange tusen dokumenter ble unndratt offentlighet i 60 år. De var lenge forsvunnet, men ble funnet igjen i 2010. Arvid Bryne har gått gjennom arkivene med stenografisk gjengitte avhør og rettsreferater. Resultatet er en bok om etterkrigstidens største, dyreste og mest nedrige injuriesak. Det er en bok som gir innblikk i en del av krigshistorien som bare et fåtall kjente og som heller ikke i dag er allmenn kunnskap.
Erik Veum; Det svenske sviket 1940-1945. Utg 2016. 480 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 90.
Omtale: Etter annen verdenskrig har det gode forholdet mellom Sverige og Norge blitt trukket frem som en viktig del av krigshistorien. Begrepet «broderfolk» brukes fortsatt for å understreke det gode forholdet mellom de to land. Dette er likevel kun en del av historien om forholdet mellom Norge og Sverige under annen verdenskrig. Sannheten er at forholdet ikke var så hjertelig som krigshistorien har slått fast. Særlig var forholdet anstrengt i krigens første fase frem mot det tyske nederlaget ved Stalingrad i februar 1943. «Det svenske sviket» avdekker at mange svensker ikke var «brødre» og heller ikke støttet nordmennene i deres kamp mot den tyske okkupasjonsmakten og deres norske allierte. Boka viser hvordan den norske motstandskampen i flere tilfeller ble motarbeidet av svenske borgere.
Kjærligheten har ingen vilje. Norske "tyskerjenter" bak jernteppet og Berlinmuren. Utg. 1987. 163 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 70,-
Heinrich Böll m. fl.; 1945 Slutten på krigen. Utg. 1985. 182 sider. Meget pent eks. m/omslag. Kr 70,-.
(Böll og 9 andre fra 9 land forteller om sine opplevelser de siste ukene og dagene av 2. verdenskrig)
Max Mauser (Jonas Lie); En hai følger båten (krimroman 1939). Ny utgave fra 1992. 239 sider. Meget pent eks. m/omslag. Kr 70,.-.
Omtale: Boka skildrer jakten på en rovmorder ombord i en norsk båt på vei fra Europa til den meksikanske golf. Romanens jeg-person, en ung messegutt, blir brukt av drapsmannen til å rekognosere og skaffe opplysninger. Da Trotskij ble innvilget asyl i Mexico, fikk Lie oppdraget med å eskortere den utviste Trotskij på den 22 dagers lange skipsreisen til Mexico, og han skrev romanen under denne reisen. Under krigen var han bl a politiminister blant Josef Terbovens kommissariske statsråder og i Vidkun Quislings andre regjering, hvor han ble kjent som representant for en tyskvennlig linje.
Brandal, Brazier, Teige; De ukjente krigerne. Nordmenn i første verdenskrig. Utg. 2014. 459 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 120.
Omtale: I graver på kontinentet hviler flere tusen nordmenn som kjempet i første verdenskrig. Den første verdenskrig var også var en norsk tragedie. Det var ikke bare soldatene som opplevde krigens grusomhet. Et ukjent antall norske kvinner meldte seg også til tjeneste som sykepleiere. Denne boka forteller for første gang historien om de mer enn ti tusen norske menn og kvinner som deltok i første verdenskrig. Vi får være med til skyttergravene på vestfronten og til feltsykehusene i Frankrike. Boken skildrer hvordan det var å være i kamp, virkningene av kjemisk krigføring og livet som norsk soldat i en fremmed krig. Sist, men ikke minst, omhandler den hvordan veteranene taklet livet etter krigen. Boken er basert på et omfattende kildemateriale.
Kan sende. NB: Sender ikke eller avtaler henting for beløp under kr 100.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 13.9.2026 kl. 18:17 ・ FINN-kode: 475432673

