Bildegalleri
Å slentre plystrende forbi kirkegården av Susan Crandall STRØKEN + GRATIS FRAKT
Til salgs
Gratis frakt + Trygg betaling 39 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Etter levering har du 24 timer til å se over varen. Hvis det er noe galt med varen, får du pengene dine tilbake.
Lag en pakke
Kjøp mer fra selgeren og betal bare én fraktkostnad.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Som ny - Ikke synlig brukt
Pocketbok.
Sjanger: Roman/oppvekstroman
Av Susan Crandall, 2015.
Det er 4. juli 1963, den amerikanske nasjonaldagen, og Starla har fått husarrest igjen. Denne gangen fordi hun har knekt nesen på nabolagets plageånd. Det beste Starla vet er imidlertid å se på paradene på nasjonaldagen, og hun greier å snike seg ut. Uheldigvis blir hun oppdaget. Hun får panikk, for nå er hun overbevist om at den strenge farmoren hun bor hos kommer til å gjøre alvor av planene om å sende henne på forbedringsanstalt.Starla begynner å gå ut av byen, i retning Nashville. Der bor moren som hun ikke har sett siden hun var tre år gammel, da hun reiste av gårde for å bli en berømt sangerinne. Men hvis hun bare kommer seg dit, er hun overbevist om at alt vil bli bra.En farget kvinne stopper og tilbyr henne skyss, men når Starla oppdager at kvinnen har en hvit baby med seg i bilen, skjønner hun at det er noe som ikke stemmer. I løpet av denne dramatiske reisen kommer både Starlas og Eulas liv til å bli endret for alltid, og det oppstår et helt spesielt vennskap mellom dette umake paret.
Format: Pocket
Utgivelsesår: 2015
Første salgsdato: 27.03.2015
Forlag: Cappelen Damm
Språk: Norsk, Bokmål
Originaltittel: Whistling past the graveyard
Originalspråk: Engelsk
Emne: Flukt, Rasisme
Antall sider: 351
Høyde: 205 mm
Bredde: 133 mm
Lengde: 25 mm
Vekt: 308 g
Serie: Cappelen Damms bestselgerromaner
ISBN: 9788202477615
Anmeldelse:
"Dette var en herlig og sjarmerende fortelling men også litt trist og vond på samme tid, det er mange skjebner som blir belyst her. Ikke minst Starla sin leting etter sin plass her i verden og hun skal oppdage at slett ikke alle er slik som hun hadde drømt om eller forestilt seg på forhånd.
Herlig fordi vi ser mye av verden gjennom Starlas øyne som kanskje til å begynne med var preget av bestemorens meninger om blant annet de svarte og hun kunne være ganske så rasistisk i så måte, men etter hvert som vennskapet med Eula vokste frem så ser hun mennesket bak og ikke hudfargen. Utrolig fint å lese om vennskapet deres og hvor sterk knyttet de blir til hverandre på kort tid. Både Starla og Eula får kjenne på kroppen hvordan rasisme kan utarte seg, og de begge kommer ut for situasjoner de gjerne skulle ha vært foruten.
Dette var i en tid hvor det fremdeles var adskilte toaletter for svarte og hvite, og i mange restauranter var det «adgang forbudt» for de fargede. Slike ting er vondt å lese om og måten forfatteren har flettet de historiske aspektene inn i fortellingen er meget troverdig. Spennende å se hvordan livet for en hvit liten jente artet seg i sørstatene på 60-tallet. Jeg ble også veldig grepet av Eulas dramatiske historie og hun ble en av karakterene jeg likte aller best utenom Starla og Miss Jones.
Miss Cyrene Jones var en farget kvinne fra som de fikk bo hos en liten periode når bilen brøt sammen når de var på vei til Nashville.
Det sies at denne boken er som en road-movie og det syntes jeg er en passende beskrivelse. Her skjer det noe hele tiden men det blir aldri heseblesende av den grunn, fortellingen drives fremover og med ingredienser som kidnapping,mishandling, drapsforsøk og drap var dette en skikkelig sidevender i mine øyne.
Forfatteren har vært flink å bygge karakterene og de fremstår som både troverdige og interessante, Noen ble trykket til mitt bryst med det samme mens andre ønsket jeg der pepperen gror, for de var så ufordragelige at det halve hadde vært mer enn nok.
Når jeg sier de fremstår som troverdige så må jeg kommentere at jeg enkelte ganger følte at Starla fremstod som mye mer voksen enn hun faktisk var og jeg måtte flere ganger minne meg selv på at hun kun var ti år. Her skulle jeg så gjerne ha kommet med et eksempel men fant ikke igjen det jeg hadde tenkt å ha med og to andre steder hvor jeg også reagerte litt så viser det seg at jeg kommer til å røpe for mye av handlingen om jeg skal forklare hva jeg reagerte på og det har jeg ikke lyst til.
Men heldigvis så rodde forfatteren seg inn igjen hele tiden slik at det fremstår som troverdig selv om hun kanskje beveger seg helt på kanten enkelte ganger.
Forfatteren er en flink historieforteller og har et godt språk, jeg hadde ikke lest mange sidene før jeg ble sugd inn i Starla og Eulas verden og ble med dem på ferden de la ut på, og selv om slutten var sånn noen lunde slik jeg forestilte meg det så var det nesten litt trist å lukke boken igjen når siste side var lest. Jeg ville ha mer, og jeg håper at det blir laget en film av denne boken en gang. Jeg håper også at flere av bøkene til forfatteren blir oversatt etter hvert også for jeg ble rett og slett litt nysgjerrig på forfatterskapet. Jeg elsker jo slike bøker som belyser forholdet mellom svarte og hvite, da særlig hvor handlingen er lagt til sørstatene. Som oftest er det bøker fra slavetiden jeg har lest så denne er av noe «nyere dato»,jeg ser denne blir sammenlignet med både Barnepiken og Å drepe en sangfugl, nå har jeg ikke lest noen av disse så det kan jeg ikke uttale meg om, men jeg har sett filmatiseringen av Barnepiken og på grunnlag av det kan jeg si at denne er litt i samme gate.
Anbefales varmt!"
*Fast pris.* (justerer evt etter hvert)
Nypris: 229,-
Strøken bok. Spør meg gjerne om bilder dersom jeg ennå ikke har fått lagt ut.
*Minstekjøp ved sending: 80 kr.
***
Selger fine bøker kun eiet av meg og lest kun 1 gang. (Noen av bøkene jeg selger er ikke lest). Pent oppbevart i bokhylle. Ingen dyr eller røykelukt (for allergikere).
Kan hentes på Madlamark eller i Tananger - eller sendes. (Eller leveres etter avtale). JEG HAR FOR TIDEN GRATIS FRAKT PÅ DENNE. Kan sende flere bøker i en slik frakt. Send meg en mld hvis interessant.
Jeg kan også levere bøker hjem til deg/din postkasse, etter avtale. Tilbyr gratis levering på strekningen Madla-Tananger ved kjøp for minst 200 kr.
Kan ellers levere bøker mot betaling for kjøring iht statens satser + ev. bomavgifter, de fleste steder i Stavanger, Sola, Randaberg og noen steder i Sandnes.
*******
Samsender med denne selgeren. Ta også gjerne en titt her for å spare frakt.
https://www.finn.no/profile/ads?userId=1183230803
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 14.10.2026 kl. 21:09 ・ FINN-kode: 475312417
