Bildegalleri
AKANTUS - komplett med 3 bind av Roar Hauglid
Til salgs
750 kr
Beskrivelse av varen
Selger en komplett serie, bind 1, 2 og 3 med tittelen: AKANTUS. Forfatter Roar Hauglid.
Bøkene inneholder norske minnesmerker. Alle bøkene ble utgitt av riksantikvariatet i 1950.
Bøkene er meget pene inni, men bøkene har noen relativt ubetydlige små bruksspor utenpå.
To av bøkene har et navn først i bøkene, på bøkenes tidligere eier.
Bøkene selges kun samlet for kr. 750. Bøkene kan hentes, eller sendes med posten som Norgespakke til kr. 140.
BIND 1: "AKANTUS fra Hellas til Gudbrandsdal". 195 sider. Rikt illustrert.
BIND 2: "AKANTUS mestrene i norsk treskurd". Første halvbind. 174 sider. Rikt illustrert.
BIND 3: "AKANTUS mestrene i norsk treskurd". Annet halvbind. 377 sider + 12 sider med plansjer. Rikt illustrert.
HVA ER AKANTUS? :Akantus er et stilistisk og ornamentalt motiv, basert på de sterkt flikede bladene og markerte bladnervene til plantene i akantusfamilien. Grekerne tok i bruk motivet fra årene 600–500 fvt., i Norge ble akantusmotivet vanlig fra 1600-tallet og har særlig vært brukt innen rosemaling, treskjæring og arkitektur.
I Norge er akantusmotivet brukt i rosemaling, skåret på prekestoler, altertavler, gravstøtter og skap med mer fra 1600-, 1700- og 1800-tallet.
Et tidlig og omfattende akantusarbeid i Norge er prekestolen og altertavlen i Vår Frelsers kirke i Oslo. De ble skåret i 1699 av en ukjent kunstner fra Nederland. Prekestolen og trappen opp til denne er med akantusranker, puttifigurer og blomster.
Lars Sivertsen, elev av Christoffer Ridder, er den som tidligst forbindes med akantus i Norge. Han fullførte detaljer på altertavlen i Vår Frelsers kirke. Likeså laget han ovnsplater for Eidsfos Jernverk. Lars Jenssen Borg var en viktig representant for utbredelse av akantus på Østlandet og i Oppland. Til Ringsaker kirke og Bragernes kirke laget han prekestoler med svulstig barokk akantus. Sønnen Nicolai Larsen Borg gikk i sin fars fotspor, og det kan være vanskelig å skille de to sine arbeider fra hverandre.
Den største blomstringen av akantus under 1700-tallet opplevde Gudbrandsdalen. Distriktet hadde mange storbønder som ønsket å smykke kirker og hjem med kunstferdig treskjæring. Gudbrandsdalens mestere var selvlærte treskjærere og snekkere. To av de mest fremragende treskjærerne var Kristen Listad og Jakob Klukstad. Listad var opprinnelig klokker i Fron.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 25.8.2026 kl. 20:42 ・ FINN-kode: 474603342






