Bildegalleri
Håndlaget kurv i svartor – tradisjonelt håndverk – svimerket J. Wiik 02 / Selja
Til salgs
990 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Flott, håndlaget kurv i svartor med et svært særpreget og tradisjonelt uttrykk. Dette er et solid stykke brukshåndverk med tydelige spor etter håndverksprosessen og en varme og karakter som man sjelden finner i masseproduserte kurver.
Kurven er utført i tre og har en rund, lav form med kraftig bunn og en stor, elegant bøyet hank. Materialet har en vakker gyllenbrun patina, med naturlige variasjoner i treverket som gir kurven et levende og autentisk preg.
Håndlaget og tradisjonelt utført
Kurven bærer tydelig preg av å være laget for hånd. Tynne treemner er formet og bøyd for å danne kurvens sider og den karakteristiske hanken. Delene er sammenføyd og sikret på tradisjonelt vis, blant annet med synlige tre-/fiberbindinger i skjøtene. Den håndverksmessige utførelsen er særlig godt synlig på detaljene rundt festene og langs kurvens side.
Den brede hanken er bøyd til en jevn bue og gir kurven et markant og dekorativt uttrykk. Bunnplaten består av flere sammenføyde trestykker, og på undersiden finner man den originale håndverksmessige utførelsen.
Særpreget svimerke
På undersiden er kurven svimerket med:
«J. Wiik 02»
«Selja»
Dette gir kurven en ekstra interessant historie og identitet. Svimerket er en integrert del av gjenstanden og fremstår som et håndverksmerke/signatur fra den som har laget eller merket kurven.
Tilstand
Kurven er brukt og har naturlig alders- og brukspatina. Det finnes enkelte merker, små overflateskader og ujevnheter i treverket, samt spor etter tidligere bruk. Dette er synlig på bildene og må sees som en del av kurvens autentiske uttrykk.
Den fremstår samtidig som en dekorativ og sjarmerende bruksgjenstand med mye karakter.
Passer svært godt som dekorasjon, oppbevaring, vedkurv, interiørdetalj eller som et samlerobjekt for den som setter pris på eldre norsk håndverk og tradisjonelle trearbeider.
En flott kurv for deg som foretrekker ekte håndverk, naturlige materialer og gjenstander med historie fremfor moderne masseproduksjon.
Materiale: Svartor
Utførelse: Håndlaget
Merking: «J. Wiik 02 – Selja»
Farge: Naturlig gyllenbrun trepatina
Tilstand: pent brukt; selges som avbildet.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 22.8.2026 kl. 02:26 ・ FINN-kode: 474161994

