Bildegalleri
Morten M. Kristiansen – Øvrighetas hodepine
Til salgs
3 500 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Et uvanlig stykke norsk grafikk- og filmfestivalhistorie: Øvrighetas hodepine, signert og datert Morten M. Kristiansen, 1979 – bedre kjent som Morten M.
Dette er et detaljrikt og mørkt humoristisk motiv med Gjest Baardsen som utgangspunkt: forbrytersagn, små tekstfragmenter, myndighetspanikk og den typiske anarkistiske streken som gjør Morten M. til noe helt eget i norsk tegnekunst.
Eksemplaret er merket E.A. 8/15 og er håndsignert i margen. Det er profesjonelt innrammet med passepartout, glass og metallramme. På rammen sitter plaketten “Gjest Baardsen-PRISEN 1989”. Gjest Baardsen-prisen var det tidligere navnet på Filmkritikerprisen i Haugesund, og 1989-prisen gikk til Krzysztof Kieślowskis En liten film om kjærlighet.
Dette er ikke et anonymt dekorbilde, men et objekt med både kunstnerisk personlighet og en konkret norsk kulturhistorisk kobling. Fungerer veldig godt for den som liker norsk grafikk, filmhistorie, satirisk strek eller litt mer særegne ting på veggen.
Selve motivet måler ca. 48 x 49 cm.
Rammemål ca. 65 x 68 cm.
Innrammet bak glass.
Fremstår i pen stand. Se bilder.
Kan hentes/leveres kostnadsfritt i Oslo/Lillestrøm eller sendes mot porto.
koldnål, kunsttrykk, 70-tall, avistegner, VG, satire, kulturliv, veggbilde, samlerobjekt
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 16.8.2026 kl. 11:06 ・ FINN-kode: 473475563




