Bildegalleri
Sigrid Undset : Olav Audunssøn. (Komplett bokverk i 4 bind). Se bokomtale.
Til salgs
300 kr
Vi sender da en melding fra deg til selger om at du vil bruke Fiks ferdig for å kjøpe denne varen.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Sigrid Undset : Olav Audunssøn. (Komplett bokverk i 4 bind).
BOKOMTALE :
Bokverket om Olav Audunssøn er skrevet av Sigrid Undset: Olav Audunssøn i Hestviken utkom i 1925, etterfulgt av Olav Audunssøn og hans børn i 1927.
Olav Audunssøn fører gjennom hele livet kampen mellom egen vilje og Guds lov. Handlingen foregår rundt Oslofjorden på slutten av 1200-tallet og begynnelsen av 1300-tallet. Olavs sjelekvaler dreier seg om de allmenngyldige og menneskelige emnene; om forholdet mellom begjær og kjærlighet, ektemann og hustru, foreldre og barn. Fortellingen om den unge Olav og Ingunns reise til Hamar der de oppdager hverandre som mann og kvinne, er en vakker kjærlighetshistorie. Men alt har sin pris, og mørke krefter driver inn i Olavs sinn og gjerning.
Bøkene er skrevet umiddelbart etter at Undset konverterte til katolisismen. De presenterer da også et tema som er klassisk innenfor kristen etikk. Hovedpersonen, Olav Audunssøn, er en tragisk skikkelse. Han er en oppriktig og from mann som føler seg utstøtt og fordømt for en ungdomssynd: Han drepte mannen som gjorde forloveden Ingunn gravid, men han skrifter og soner aldri sin skyld. Som tiden går, blir det umulig for ham å tilstå drapet, uten å samtidig forråde sin elskede hustru og ødelegge hennes gode navn og rykte; og samtidig kunngjøre at hennes sønn og eneste barn ikke er Olavs.
Olavs slektsgård Hestviken ligger i Follo, på østsiden av Oslofjorden. Undset beskriver stedet nøye ut fra områdets topografi og gårdsnavn. Det er blitt lokalisert til Emmerstadbukta sør for Hvitsten, men hun har beskrevet selve gården og dens nærmeste omgivelser fritt i forhold til stedets faktiske topografi.
I Olav Audunssøn og hans barn fortsetter Olav sin kamp for å forstå livet og de sterke kreftene som driver menneskene. Selv om Olav ønsker å leve et godt og riktig liv, floker det seg til for ham, og kampen mellom egen vilje og Guds lov blir sterk og farlig. Først bortforklarer Olav sin egen skyld og klandrer Gud og omgivelsene for de ulykker som skjer, og for at hans gjerninger gjenspeiles i barnas skjebner. Men til slutt innser han eget behov for tilgivelse, skrifte og botsgang.
Bokverket foreligger her komplett i fire bind :
Olav Audunssøn i Hestviken. 2 bind. (Etterord av Haagen Ringnes).
Olav Audunssøn og hans barn. 2 bind. (Etterord av Sissel Lange-Nieslen).
Bokverket er utgitt av Den Norske Bokklubben 1979-1980. Bøkene er innbundet i kunstskinn og med gulldekor. Slektstavle i bind 1. Bøkene er illustrert. Totalt 1100 sider. Hele og fine bøker. Se bilder.
PRIS kr. 300 + porto.
Vekt 3 kg. Porto kr. 76 (Postpakke 0-5 kg).
FRAKTPRISER :
Jeg oppgir det mest gunstige frakt-alternativet ved forsendelse. Kombiner gjerne kjøp fra mine andre annonser for å spare fraktutgifter.
GARANTI :
Du har full returrett i 14 dager etter at varen er mottatt og pengene tilbake.
MIN MOBIL : 93412488
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 13.8.2026 kl. 12:59 ・ FINN-kode: 473155254






