Bildegalleri
❤️ Opphøiet rose syltetøyskje 16 cm 830S
Til salgs
Gratis frakt + Trygg betaling 47 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Etter levering har du 24 timer til å se over varen. Hvis det er noe galt med varen, får du pengene dine tilbake.
1.Trygg og enkel handel
Sikre deg varen gjennom "Kjøp nå" eller gi et bud og vent på at selgeren godkjenner. Ingen kommunikasjon nødvendig. Betalings- og fraktdetaljer håndteres gjennom Fiks ferdig!
2.Trygg betaling med Fiks ferdig
Du kan enkelt betale med Vipps eller kort. Pengene dine oppbevares trygt frem til du har mottatt varen.
3.Kjøperbeskyttelse er alltid inkludert
Du har 24 timer til å sjekke varen når den er levert til deg. Hvis varen ikke er som annonsert, kan du stoppe betalingen.
Lag en pakke
Kjøp mer fra selgeren og betal bare én fraktkostnad.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Godt brukt - Synlig brukt
Mønster: OPPHØIET ROSE
Syltetøyskje
Lengde: ca 15,9 cm
stemplet 830S
Beholdning: 1 stykk
Ingen gravering
Denne syltetøyskjeen er brukt tidligere, og den har enkelte bruksmerker. Denne syltetøyskjeen har oksidert litt. Syltetøyskjeen er ikke pusset av meg. Om du pusser den blir den blankere.
Denne syltetøyskjeen er stemplet med et "timeglass", "beger" eller "vinglass" på undersiden, som er sølvstemplet som produsenten Th. Marthinsen bruker.
Syltetøyskjeer i mønsteret opphøiet rose er støpt i flere forskjellige lengder, både 13 cm, 14 cm, 15 cm, 15,5 cm og 16 cm. Lengden på 16 cm tror jeg er regnet for å være den lengste typen syltetøyskje i mønsteret opphøiet rose. Om du samler på dette mønsteret, da kan du vurdere å sikre deg en av hver lengde.
Opphøiet rose er et godt etablert sølvmønster i Norge, et av få norskproduserte mønstre med tredimensjonal dekor på overflaten. De som setter pris på det som er en av de flotteste rosedekorene blant de norskproduserte mønstrene, kan vurdere å gå for opphøiet rose. Opphøiet Rose er et av de mest detaljerte og arbeidskrevende mønstrene å produsere på grunn av de tredimensjonale, opphøyde roseelementene. Dette gjenspeiles i en svært høy nypris hos gullsmeder.
Opphøiet rose er trolig et av de mønstrene i Norge som er mest i bruk som smågaver ved besøk, dåpspresanger, konfirmasjonsgaver, gave til kjæresten og lignende. Så om du ønsker å gi bort en liten symbolsk gave til noen, da er du velkommen til å kjøpe denne syltetøyskjeen. Du bør huske på å pusse den blank og fin før du gir den bort i gave. En syltetøyskje i sølv har mottakeren alltid bruk for, og man trenger heller ikke flere deler i samme mønster for å bruke en syltetøyskje.
SØLV HAR ANTIBAKTERIELLE EGENSKAPER
Å ha en syltetøyskje i sølv er veldig praktisk, grunnet at bakterier ikke liker sølv. En ren sølvskje har naturlige antibakterielle egenskaper som kan bidra til å bremse veksten av mikroorganismer. Å bruke en syltetøyskje i sølv handler derfor om mer enn bare tradisjon og estetikk – det har en reell kjemisk funksjon.
Sølv har en naturlig evne til å drepe eller hemme veksten av bakterier, virus og muggsopp. Dette kalles den oligodynamiske effekten. Når sølvet kommer i kontakt med fuktighet, frigjøres det mikroskopiske mengder sølvioner (Ag⁺). Disse ionene angriper celleveggen til bakteriene, ødelegger stoffskiftet deres og hindrer dem i å formere seg. Før i tiden la man ofte en sølvmynt i melken for at den skulle holde seg lenger, nettopp på grunn av denne effekten.
HVORFOR ER DET SMART Å BRUKE EN SØLVSKJE I SYLTETØYGLASSET?
Syltetøy inneholder sukker og fuktighet, og idet du åpner glasset, slipper du til luft, bakterier og muggsporer. Hver gang du stikker en skje ned i glasset (spesielt hvis skjeen har vært i nærheten av munnen eller andre matvarer), risikerer du å forurense syltetøyet. Hvis en ren sølvskje blir stående i glasset under frokosten, vil sølvionene aktivt motarbeide mikroorganismene som prøver å etablere seg på skjeen. En plast- eller stålskje har ikke denne egenskapen.
Om du har en hytte eller fritidsbolig uten innlagt strøm, da kan det være fornuftig å ha en syltetøyskje laget av sølv. Om du ønsker at syltetøyet og matvarene på hytta skal holde seg lengst mulig, uten å bli bedervet, da kan du bruke sølv til å forsyne deg med mat. Sølvets egenskaper kan bidra til at maten blir holdbar enda litt lenger.
Om sønnen eller datteren skal flytte på hybel, og du ønsker å bidra litt slik at vedkommende holder seg så sunn og frisk som mulig, gi poden et sett med sølvbestikk, så har du i hvert fall gjort et lite bidrag for å hindre bakterievekst på bestikket som gullungen spiser med.
LITTERATUR OM DETTE SØLVMØNSTERET:
Nedenfor finner du noen lenker til Nasjonalbiblioteket der dette sølvmønsteret er omtalt.
Aktieselskapet TH. MARTHINSEN Sølvvarefabrikk 1883-1983
Type: Opphøyet Rose
Designer: Robert Geiger
Oppstartår for produksjon: 1916
Antall deler: 75
https://www.nb.no/items/40dbf4681f58052459f949f35673bb3c?page=53&searchText=%22opph%C3%B8yet%20rose%22
Et fotografi av sølvmønsteret Opphøyet Rose finnes i denne boken som viser norske sølvmønstre:
https://www.nb.no/items/0d266caac0688dfd5545d0383b0a192a?page=49&searchText=%22opph%C3%B8yet%20rose%201916%22
Et pent fotografi av kniv, skje og gaffel i mønsteret Opphøyet Rose finnes i denne boken:
https://www.nb.no/items/b633bb0036f12899b4783e2726594930?page=39
SYLTETØYSKJER ANDRE STEDER:
Om du kopierer inn lenkene nedenfor inn i nettleseren din, får du frem informasjon om det som virker til å være syltetøyskjeer med lignende utforming fra andre selgere.
Nyprodusert syltetøyskje, 14 cm fra produsenten Th. Martinsen:
https://www.thmarthinsen.no/produkter/interior-group/krukke-med-skje/opphoeiet-rose-brsmaarett-syltetoeyskje
Brukthandelen Kistebunn, Opphøiet rose stor syltetøyskje 16 cm:
https://www.kistebunn.no/products/opphoiet-rose-stor-syltetoyskje-16-cm
Brukthandelen Berheim, Opphøiet Rose syltetøyskje 16 cm:
https://berheim.no/produkt/opphoiet-rose-stor-syltetoyskje/
Brukthandelen Skattekisten, Syltetøyskje ekstra stor i Opphøiet rose, 16 cm:
https://skattekisten.no/produkt/syltetoyskje-ekstra-stor-i-opphoiet-rose/
Brukthandelen Buskerud mynthandel, Opphøyd rose: Syltetøyskje 16 cm:
https://www.buskerudmynthandel.no/products/opphoyd-rose-syltetoyskje-16-cm
SAMPAKKING?
Om du søker i Finn på ordet ORTrygg , får du frem mine andre annonser med deler i Opphøyd rose. Du kan også få frem mine andre annonser i Finn ved å kopiere følgende lenke inn i nettleseren din:
https://www.finn.no/recommerce/forsale/search?q=ORTrygg
For eventuell sampakking, se også mine andre annonser på sølv i flere forskjellige sølvmønstre ved å søke på kodeord
TryggSilver
her på finn.no. Du får også frem mine øvrige annonser med ulike typer sølvbestikk ved å kopiere denne linken inn i nettleseren din:
https://www.finn.no/recommerce/forsale/search?q=tryggsilver
FORSENDELSE:
Du kan enten hente denne syltetøyskjeen hjemme hos meg, eller jeg kan sende den i posten. Sender kun ved forhåndsbetaling. Mottaker betaler eventuell porto.
📯 HeltHjem med sporing koster kr 72,- i forsendelse.
https://www.helthjem.no/send
Helt hjem sine leveringsvilkår kan leses her:
https://helthjem.no/vilkar-privat
📯 Norgespakke liten, med begrenset sporing, koster for tiden kr 76,-
Det antas at pakken vil bli skannet første gang når den ankommer Posten sin sorteringsterminal på Lørenskog. Det er begrenset sporing på liten Norgespakke, og det er ikke alltid at Posten skanner liten Norgespakke ved levering til mottaker. Ved tap eller skade på Norgespakke tilbyr Posten erstatning for inntil 2500 kroner.
https://www.posten.no/sende/i-norge/norgespakke
📯❤️ Om du ønsker full sporing, helt fra postlegging, og skanning når pakken leveres i din postkasse, bør det benyttes Norgespakke Stor med full sporing, som koster kr 140,- i porto. Norgespakke™ stor er sporbar. Pakken skannes normalt både ved innlevering og levering til mottaker.
Ved tap eller skade tilbyr Posten erstatning for inntil 10.000 kroner.
https://www.posten.no/sende/i-norge/norgespakke
Søkeord:
Opphøyet Rose Opphøiet Rose Opphøid Rose Opphøyd Rose Opphøietrose
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 12.8.2026 kl. 23:49 ・ FINN-kode: 473031298

