Bildegalleri
Etta Shiber – Under jorden i Paris (Gyldendal 1945) bok
Til salgs
Gratis frakt + Trygg betaling 39 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Etter levering har du 24 timer til å se over varen. Hvis det er noe galt med varen, får du pengene dine tilbake.
Lag en pakke
Kjøp mer fra selgeren og betal bare én fraktkostnad.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Bok av Etta Shiber: «Under jorden i Paris», norsk utgave på Gyldendal Norsk Forlag fra 1945. Innbundet utgave med tekst på norsk og kapittelinndeling som på bildene.
Under jorden i Paris er en selvbiografisk bok skrevet av Etta Shiber i 1943. Boken ble senere filmatisert med tittel Paris Underground i 1945.
Boken skildrer hvordan Shiber hjalp britiske piloter, som var strandet bak fiendens linjer, med å flykte fra Nazi-Tyskland under andre verdenskrig. I boken omtaler Shiber sin franske medhjelper – som også skjulte britiske piloter – som «Kitty Beaurepos» for å beskytte hennes identitet, ettersom krigen fortsatt pågikk da boken ble utgitt. Det virkelige navnet til «Kitty Beaurepos» var Catherine (Kate) Bonnefous (født Robins).
Både Shiber og Beaurepos (Bonnefous i virkeligheten) ble tatt til fange av tyskerne etter at den underjordiske virksomheten deres med å hjelpe britiske piloter ble avslørt. I mai 1942 ble imidlertid Shiber løslatt i en fangeutveksling med USA, der hun ble byttet mot Johanna Hofmann – en tysk kvinne som var dømt for spionasje i USA. Boken avslører ikke om «Beaurepos» (Bonnefous) faktisk overlevde krigen, ettersom forfatteren selv ikke visste dette da boken kom ut i 1943. Det viste seg at Bonnefous faktisk overlevde krigen etter å ha blitt tatt til fange av tyskerne.
Shiber døde i 1948.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 26.7.2026 kl. 21:59 ・ FINN-kode: 470978203


