Bildegalleri
Luktevannshus i sølv, antikk
Til salgs
Gratis frakt + Trygg betaling 159 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Etter levering har du 24 timer til å se over varen. Hvis det er noe galt med varen, får du pengene dine tilbake.
Lag en pakke
Kjøp mer fra selgeren og betal bare én fraktkostnad.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Kjønn: Unisex
Hovedmateriale/stein: Sølv
Annet materiale /stein: Andre materialer
Dette er et luktevannshus i sølv, sannsynligvis fra 1700- eller 1800-tallet.Gjenstanden er hjerteformet og toppet med en krone, et design som ofte ble gitt som kjærlighetsgaver.Disse beholderne ble brukt til å oppbevare en svamp dynket i sterk eddik eller parfyme for å overdøve ubehagelig lukt.
Mesterstempelet "AB" på et slikt hjerteformet luktevannshus i rokokko- eller empirestil knyttes oftest til en av følgende kjente norske eller skandinaviske gullsmeder:
Sannsynlige produsenterAndreas Blytt (Bergen): Han var i virksomhet som gullsmedmester i Bergen fra slutten av 1700-tallet og inn på tidlig 1800-tall. Bergen var et av de viktigste sentrene for produksjon av luktevannshus i Norge, og Blytt-familien var kjente sølvsmeder.
Andreas Berg (Trondheim / Kristiansand): Det finnes også mestere med initialene AB i andre norske laugsbyer fra rokokkoperioden på 1700-tallet, som produserte lignende hjerteformede arbeider med punslet eller gravert dekor.
Arvid Floberg eller Adolph Berg (Sverige/Danmark): Siden stilen og tradisjonen med hodevannsegg var veldig lik på tvers av Skandinavia, kan det i noen tilfeller være snakk om en svensk eller dansk mester dersom gjenstanden har beveget seg over grensene.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 22.9.2026 kl. 15:11 ・ FINN-kode: 470935587

