Bildegalleri
Norsk polarhistorie - 3 bind
Til salgs
450 kr
Beskrivelse av varen
Bokverket "Norsk polarhistorie" i 3 bind (2. opplag, trykket i 2005)
Bind 1: "Ekspedisjonene" - utgitt i 2004 - 475 sider
Bind 2: "Vitenskapene" - utgitt i 2004 - 568 sider
Bind 3: "Rikdommene" - utgitt i 2004 - 595 sider
Selges for 450,- kroner
Porto: 140,- kroner (sendt som pakke med Posten)
" Verket er et pionérarbeid, og gir en samlet fremstilling av norsk polarhistorie. Verket gir en samlet fremstilling av norsk polarhistorie, redigert av Einar-Arne Drivenes og Harald Dag Jølle ved Universitetet i Tromsø. Det er et pionérarbeid, skrevet av ledende forskere innen ulike fagfelter, og beskriver hele den store norske aktiviteten i de polare områdene, så vel Arktis som Antarktis. Det tar for seg både de store ekspedisjonene, den vitenskapelige utforskningen, næringsvirksomheten om de politiske aspektene, fra 1672 og fram til i dag. Vekten legges på den norske virksomheten, men den settes inn i en internasjonal sammenheng. Verket er i tre bind: Ekspedisjonene, Vitenskapene og Rikdommene."
1 - "En spennende beretning om de store ekspedisjonene, skikkelsene og målene i norsk polarhistorie fra slutten av 1800-tallet til i dag. De store ekspedisjonene .; over Grønland 1888-89, mot Nordpolen 1893-96, gjennom Nordvestpassasjen 1903-05 og mot Sydpolen 1910-12 .; skapte bred offentlig interesse for polartraktene, og er viktige elementer i det norske selvbildet rundt forrige århundreskifte. Bindet belyser de heroiske og konkurransepregede sidene ved aktiviteten, men tar også for seg mindre kjente personer og ekspedisjoner, i hele perioden fram til dagens morderne skiferder til Nord- og Sydpolen."
2 - " Hvilke epokegjørende vitenskapelige funn ble gjort under ekspedisjonene, og av hvem? Er polarforskningen Norges vitenskapelige paradegren? Den offentlige interesse for de store ekspedisjonene har dominert i forhold til de forskningsmessige sidene ved virksomheten. Men det er undersøkelser av topografi, havstrømmer, meteorologi, biologi, klima osv. som har vært kanskje de viktigste begrunnelser for ekspedisjonene. Hvilke epokegjørende funn ble gjort, og av hvem? Har forskningen vært brukt til å fremme nasjonale interesser? Er polarforskningen Norges vitenskapelige paradegren, med store faglige ringvirkninger? Hvor står norsk forskning i de polare områdene i dag, i et internasjonalt fellesskap?"
3 - " En rik og fengslende historie om den varierte næringsvirksomheten som nordmenn har utøvet i de polare områdene. Næringsvirksomheten i de polare områdene har vært stor, og behandles i stor bredde: Selfangst og hvalfangst, i nord som i sør, fra de tidligste tider fram til våre dager . fra Bergen, fra Nord-Norge, fra Sunnmøre, fra Vestfold, overvintring i fangsthytter, gruvedrift, de store fiskeriene . og moderne masseturisme. Hvilken økonomisk betydning hadde virksomheten? Hvor mye var eventyrlyst? Hvilke politiske forhold gjorde seg gjeldende, ikke minst under den kalde krigen? Hva med miljøhensyn, motstanden mot selfangst og andre menneskelige inngrep i naturen? Fiskeressursene? Oljeforekomster?"
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 23.7.2026 kl. 15:16 ・ FINN-kode: 470603194



