Bildegalleri
Christian Krohg: «Håret flettes» 1888
Til salgs
Frakt fra 69 kr + Trygg betaling 43 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Etter levering har du 24 timer til å se over varen. Hvis det er noe galt med varen, får du pengene dine tilbake.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
«En mor fletter sin lille datters hår» (ofte omtalt som «Håret flettes»), malt av Christian Krohg i 1888.
Trykk i glass og solid treramme, og med både støtte og opphengskrok bak. Utvendig rammemål er 33,5 x 28 cm.
Kort om verket:
* Tittel: En mor fletter sin lille datters hår.
* Årstall: 1888.
* Plassering: Originalen eies av Nasjonalmuseet i Oslo.
* Motiv: Skildrer en mor og datter i et enkelt, sparsommelig rom. De sitter vendt bort fra betrakteren i en anonym og tidløs hverdagsscene.
Krohg var svært opptatt av hverdagslige og nære relasjoner, og maleriet er inspirert av realismen og datidens fotografiske komposisjoner.
Modellen skal ha vært Tine Gaihede og hennes datter, fra en familie Krohg kjente under oppholdene sine i Skagen. Motivet hører til en gruppe bilder der han skildret vanlige mennesker i stille hverdagssituasjoner.
Det spesielle er at vi ser begge figurene hovedsakelig bakfra. Dermed blir ansiktsuttrykkene skjult, men nærheten mellom mor og barn kommer likevel tydelig frem gjennom kroppsstillingene og selve omsorgshandlingen. Nasjonalmuseet fremhever nettopp Krohgs interesse for små øyeblikk av nærhet og omsorg i familielivet.
Malt i Skagen, Danmark.
Krohg var en norsk maler, forfatter og journalist. Han var sentral i norsk kunst- og kulturliv i nærmere 50 år. Han fikk stor innflytelse både som maler, skribent og via de posisjoner han inntok i kunstlivet forøvrig. Sitt kunstneriske gjennombrudd hadde han i begynnelsen av 1880-årene med motiver fra Skagen. Han var en av lederskikkelsene i Kristiania-bohemen, og en forkjemper for sosiale reformer i samfunnet og for kunstens frihet. Særlig kjent er hans motiver «Syk pike» (1881), «Albertine i politilegens venteværelse» (1885–87), «Kampen for tilværelsen» (1889) og «Sjømann på dekk».
Christian Krohg var sønn av jurist og kongelig fullmektig Georg Anton Krohg (1817–1873) og danskfødte Sophie Amalie (Amalia) Holst. Han var sønnesønn av statsråd Chr. Krohg (1777–1828).
Christian og hans fire søstre ble morløse i 1860. Farens søster, Marie Krohg, kom i morens sted og ble en viktig person i Christian Krohgs liv. Han valgte å følge farens formaning om å studere juss, selv om hans ønske var å bli maler.
Christian fulgte undervisning på Tegneskolen parallelt med jusstudiene.
Faren døde i 1873, og da Christian i 1873 hadde fullført juridikum, reiste han sammen med Eilif Peterssen til Die Grossherzoglich Badische Kunst-Schule i Karlsruhe, hvor han hadde Hans Gude og Karl Gussow som lærere.
Etter et år der fortsatte han høsten 1875 sine studier ved Königliche Akademie der bildenden Künste i Berlin, hvor Gussow hadde overtatt et professorat.
I Berlin møtte han blant andre Max Klinger og Georg Brandes, som ga avgjørende impulser for Krohgs utvikling som naturalistisk kunstner.
Hans offentlige debut kom i 1876 med bildet Et farvel. Sommeren 1879 reiste han første gang til Skagen, hvor han snart ble en av de sentrale i gruppen kjent som Skagenmalerne. Han besøkte siden Skagen 1882–1884 og 1888.
Krohg arbeidet i Paris 1881–1882, og ble der eksponert for impresjonistene, Edouard Manet og Gustave Courbet. Han oppholdt seg senere i Paris 1901–1909, hvor han fra 1902 underviste ved Académie Colarossi.
Han giftet seg i 1888 med Oda Krohg (1860–1935); sammen hadde de da datteren Nana (1885–1974), og fikk i 1889 sønnen Per Krohg (1889–1965).
Christian Krohg var den første professor og direktør ved Statens kunstakademi (1909–25). Gjennom hele sin karriere deltok han aktivt i kunstnernes organisasjonsarbeid. Han var med og etablerte Høstutstillingen, og han var formann i Bildende Kunstneres Styre 1907–1925. Han fortsatte å male helt fram til sin død i 1925. Hans siste selvportrett, Ved vinduet, ble malt samme år som han døde.
Kristian og Oda Krogh er gravlagt sammen i Æreslunden i Vår Frelsers gravlund i Oslo.
Braiding her Hair
1888.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 22.7.2026 kl. 16:06 ・ FINN-kode: 470223327



