Bildegalleri
Vintage galgelampe (Fløistad)
Til salgs
500 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Vintage lampe, nettopp testet og fungerer. Stått på loftet lenge og bare støver ned og lurer på om det er noen der ute som samler på slikt eller har interesse for den. Hel og pen men mangler en dusk eller to og en liten bulk.
Hel og pen, utenom at messingen har fått litt mørke flekker som beskrevet litt lenger nede og står litt om hva man kan bruke der. Fargen på skjermen er noe varmere på bildet.
Lånt fra nett:
"- Dette er en klassisk "galgelampe" i polert messing fra den norske lampeprodusenten Fløistad Lampefabrikk, mest sannsynlig produsert på 1960- eller 1970-tallet. Den bøyde metallarmen som holder skjermen oppe, gir den sitt karakteristiske hengende utseende.
Sokkelen er utformet i klassisk, dreid messingstil med en glatt og blank overflate. Den slanke stangen går opp og gjør en elegant u-sving på toppen for å henge lyskilden fritt.
Lampen har sin originale stoffskjerm i en klassisk klokke- eller pagodefasong med frynsekant (tassels) nederst, som gir et lunt og nostalgisk lys.
-Siden dette er modell F2136, betyr det at du sitter på et flott stykke norsk belysningshistorie. Disse ble laget med solid metallhåndverk som var ment for å vare i generasjoner.
- Hvis du vil fjerne mørke flekker eller fingermerker på foten, kan du bruke et mildt pussemiddel for messing (som Garnier eller Copper/Brass Polish). Siden lampen har en tynn lakkbeskyttelse fra fabrikken, bør du pusse forsiktig for å ikke slipe bort beskyttelseslaget.
- Bruk en LED-pære med varmhvitt lys (gjerne 2200K–2700K). Det vil fremheve den gylne tonen i stoffskjermen og gi den rette, koselige retro-stemningen i vinduskarmen."
Kan selvfølgelig sende men på kjøpers eget ansvar og at kjøper betaler for riktig innpakning.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 2.7.2026 kl. 12:34 ・ FINN-kode: 468662099
