Bildegalleri
Rune Sørlie: "Litt om krigen og freden på Nøtterøy"
Til salgs
70 kr
Beskrivelse av varen
Rune Sørlie: "Litt om krigen og freden på Nøtterøy"
Store og små glimt fra det okkuperte Nøtterøy 1940-1945.
"Litt om krigen og freden på Nøtterøy" er en lokalhistorisk bok skrevet av forfatteren og fotoarkivaren Rune Sørlie, utgitt av Nøtterøy kommune i 1995.
Boken har undertittelen «Små og store glimt fra det okkuperte Nøtterøy 1940–1945». Den gir en dokumentarisk og bildesterk bildefremstilling av dagliglivet, militære hendelser og frigjøringen på øya under den andre verdenskrig.
Sentrale temaer i boken:
* Okkupasjonshverdagen: Skildringer av hvordan sivilbefolkningen på Nøtterøy opplevde tyskernes tilstedeværelse.
* Tyske festningsverk: Dokumentasjon av militære anlegg i nærområdet, slik som det tunge kystbatteriet på Vardås festning.
* Krigsfanger: Glimt fra de harde kårene til de sovjetiske fangene i fangeleiren på Bergan.
* Frigjøringsdagene: En oversikt over mai-dagene i 1945 da freden kom til Vestfold.
Rune Sørlie (født 1957) arbeider som fotoarkivar ved Vestfoldmuseene. Han er en markant lokalhistoriker i regionen som har utgitt en lang rekke rikt illustrerte verk om andre verdenskrig i Vestfold. Blant hans øvrige utgivelser finner man storverket Festung Vestfold – tyske forsvarsverk 1940–1945 og filmen Ingvild og den russiske krigsfangen.
Boken er i dag en viktig kilde for lokalhistorisk forskning, og brukes blant annet som referansemateriale hos Nøtterøy Historielag. Originalutgaven er i dag utsolgt fra forlaget, men er tilgjengelig for digital gjennomlesning hos Nasjonalbiblioteket.
*** Fra min private samling. Overlevering kan avtales på Nøtterøy eller i Oslo sentrum (jeg er der av og til). Ved postforsendelse betaler kjøper porto.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 23.6.2026 kl. 09:08 ・ FINN-kode: 467844958
Utforsk våre nye sider for klær og mote
Ta en titt


