Bildegalleri
Jonas Fjeld-serien - Steenske Forlag 1936/37 - komplett i 10 innbundne bind
Til salgs
Frakt fra 69 kr + Trygg betaling 79 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Jonas Fjeld-serien er en norsk spenningsserie skrevet av Øvre Richter Frich. Fra 1911 til 1935 ble det gitt ut 21 bøker i Jonas Fjeld-serien. I Helge Erichsens Forlags utgivelser fra 1965–67 er disse nummerert fra 1–21. Imidlertid er nummereringen ikke kronologisk korrekt, verken i forhold til utgivelsesår eller handling.
Hovedpersonen Jonas Fjeld er høy og kraftig, blond med lys hud og blå øyne. Han er meget intelligent og avmålt, utdannet lege og kirurg. Han er et naturtalent med diverse våpen, sprengstoff, maskiner og fly. Øvre Richter Frich var svært glad i forbrytere, som han så på som ekte samfunnsopprørere, og flere av skurkene i serien blir etter hvert Jonas Fjelds venner.
Øvre Richter Frich var journalist og benyttet seg aktivt av samtiden når han skrev Jonas Fjeld-serien: Politiske, samfunnsmessige og vitenskapelige fenomener blir flettet inn i handlingen. Et av seriens viktigste fortellergrep kan være vanskelig å få øye på i dag: I de 11 første bøkene er handlingen lagt noen år frem i tid. Tydeligst er det i «Flyvefisken» (1914) som har undertittelen «Roman fra verdenskrigen 1921». Med dette grepet får Frich store muligheter til å la fantastiske ting skje i en verden alle kunne kjenne seg igjen i.
Romanene er fylt opp av fantastiske oppfinnelser og hendelser: Fjeld kjører flyvende ubåter, batteridrevne fly og helikoptre, slåss med laser og redder hele Norges sildefiske fra å bli rappet av rovfiskende franskmenn. Fjeld møter udødelige inka-dverger, sloss mot forheksende panfløyte-musikk, gulloppfinnende vitenskapsmenn og avverger første verdenskrig.
Frich skapte en klassisk internasjonal superhelt: Jonas Fjeld er en individualistisk opprører, en motstander av all borgerlig vanetankegang og statusjag. Jonas Fjeld har hele verden som sitt virkefelt og fiendeuniverset i bøkene er internasjonalt. Seriens gjennomgangsskurker er franskmenn, nederlendere, russere og argentinere.
https://no.wikipedia.org/wiki/Jonas_Fjeld_(bokserie)
Jeg selger Jonas Fjeld-serien utgitt på Steenske Forlag i 1936-37 komplett i 10 bind i originale velholdte skinnryggbind. Dette er de 10 første bøkene i den originale serien.
1. De knyttede næver - En storforbryders roman (1911)
2. Kondoren - En landflygtigs roman (1912)
3. Gullåren - En eventyrers roman (1912)
4. De sorte gribber - En forbryderroman i luften (1913)
5. Den gyldne pest - En moderne alkemistroman (1913)
6. I sølvlandets natt - En roman om røvere i røvernes land (1913)
7. Flyvefisken - Roman fra verdenskrigen 1921 (1914)
8. Den røde tåke - En moderne sjørøverroman (1914)
9. Havets øine (1915)
10. Donna Francesca (1916)
Komplett serie i originale velholdte skinnryggbind. Dette er et samlerobjekt som kun selges samlet.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 8.5.2026 kl. 17:56 ・ FINN-kode: 462887327
Utforsk våre nye sider for klær og mote
Ta en titt

