Bildegalleri
Finsk lapphund (5,5 år) søker faste hundepassere / avlastningshjem 🐾
Gis bort
Beskrivelse av varen
Jeg ser etter trygge og hundevante personer som ønsker å bli en fast del av livet til hunden min Saavi.
Saavi er en finsk lapphund på 5,5 år og ca. 22 kg. Han er døv, men fungerer veldig godt i hverdagen med tegn, rutiner og kroppsspråk.
Han har også epilepsi og lavt stoffskifte. Begge deler er godt regulert med medisiner, og han følges jevnlig opp av veterinær. Det er likevel viktig for meg å finne noen som er komfortable med dette, og som er trygge nok til å håndtere ansvaret. Jeg gir selvfølgelig full innføring i medisiner, rutiner og hvordan et eventuelt anfall skal håndteres.
Saavi er en rolig, trygg og litt bedagelig hund som er veldig glad i kos og nærhet på sine premisser. Han er tillitsfull til mennesker, finner seg som regel raskt til rette hos nye folk, har en god av-knapp inne og har ingen problemer med å kjøre bil
I hverdagen er han enkel å ha med å gjøre. Han trives godt både hjemme og på tur, går fint i bånd (selv om snusing er viktigere enn perfekt lydighet), og inne er han rolig, sover mye og liker å ha det komfortabelt. Har han mulighet, ligger han gjerne ute på verandaen, terrassen eller i hagen og slapper av.
Hvorfor jeg søker hjelp:
Endringer i livet mitt har gjort at jeg ikke lenger har helt den samme kapasiteten til å gi Saavi alt det jeg ønsker at han skal få i hverdagen. Han er veldig viktig for meg, og nettopp derfor ønsker jeg å finne gode og stabile løsninger rundt ham, slik at han får mer av det han trenger: trygghet, selskap, turer, ro og mennesker som oppriktig liker å ha ham rundt seg.
Jeg ser derfor etter én eller flere faste personer som kan tenke seg å ha Saavi på avlastning, enten i faste perioder og/eller ved behov. Her er jeg åpen for flere ulike ordninger.
Det kan for eksempel være aktuelt med:
- pass noen timer eller en dag ved behov
- pass over flere dager eller uker
- et fast avlastningshjem, for eksempel for noen som ønsker seg hund på deltid
en mer fleksibel ordning der vi sammen finner ut hva som fungerer
Jeg ønsker i utgangspunktet å finne noen som har lyst til å passe Saavi fordi de genuint ønsker hund i livet sitt, men kanskje ikke har mulighet til å ha fullt ansvar for egen hund akkurat nå. Dette kan derfor passe godt for noen som savner hund, vurderer hund på sikt, eller ønsker en hundevenn uten å stå alene med alle kostnadene og hele ansvaret.
Ved pass, avlastning eller fast avlastningshjem dekker jeg selvfølgelig mat, medisiner, nødvendig utstyr og veterinærutgifter. Saavi er forsikret gjennom Agria, og jeg får dekket deler av medisinkostnader og helsesjekker knyttet til diagnosene hans, men det er likevel en del faste ekstra kostnader rundt ham.
Jeg er også åpen for å betale for pass etter nærmere avtale, men det viktigste for meg er å finne noen som genuint ønsker dette, og som Saavi kan ha det trygt og godt hos. Jeg ser ikke først og fremst etter en kommersiell hundepasser, men etter noen som kunne tenke seg å bli en trygg og stabil del av livet hans.
Om eventuell omplassering:
Jeg er i utgangspunktet først og fremst ute etter avlastning og gode passløsninger, ikke omplassering her og nå. Samtidig kan jeg være åpen for omplassering på sikt dersom den helt riktige matchen dukker opp, og det viser seg å være det beste for Saavi.
Ved en eventuell omplassering er det viktig at ny eier er fullt innforstått med at Saavi må gå på medisiner resten av livet, både for epilepsi og lavt stoffskifte, og at man må være villig og økonomisk i stand til å dekke kostnadene knyttet til dette.
Litt viktig å vite om Saavi:
- Han må alltid gå i bånd. Siden han er døv, kan han ikke ropes inn med lyd.
- Han har ikke for vane å stikke av og følger gjerne med som et lite frimerke, men innkalling må skje med tegn, kontakt og godbit.
- Han er noe reaktiv mot andre hannhunder i passeringer, men dette er noe jeg jobber kontinuerlig med.
- Han kan fungere fint med tisper og i noen tilfeller kastrerte hannhunder, men det krever en trygg og rolig introduksjon.
- Han er vant med barn, men det er viktig at barn respekterer hundens signaler og grenser.
- Han er rolig inne, glad i komfort, liker nærhet på egne premisser og trives godt med forutsigbarhet.
Vi bor på Havstein på Byåsen i Trondheim, så det hadde vært ekstra fint med noen i nærheten. Samtidig kan jeg kjøre et stykke, gjerne 1–2 timer, for riktig match ved lengre pass eller fast avlastning.
Ta gjerne kontakt og fortell litt om deg selv, hvordan du bor, hvilken erfaring du har med hund, og hva slags ordning du eventuelt kunne sett for deg.
Og ikke nøl med å ta kontakt om du har spørsmål 😊
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 1.7.2026 kl. 12:18 ・ FINN-kode: 460501964
Utforsk våre nye sider for klær og mote
Ta en titt