Bildegalleri
(1/12)
Hunsfos fabrikker gjennom 75 år. Av Johs. Seland.
Til salgs250 kr
Beskrivelse
Hunsfos fabrikker gjennom 75 år. Av Johs. Seland. Etter forarbeid av Kj. Helland-Hansen. 1886 - 17. mars - 1961.
Hunsfos Fabrikker, også kalt Hunsfoss Fabrikker[1], er en tidligere papirfabrikk som ligger i Vennesla i Vest-Agder. Sammen med Vigeland Brug bidro Hunsfos til at Vennesla-samfunnet gjennom størstedelen av 1900-tallet var et industri-samfunn, hvor arbeiderbevegelsen og arbeiderkulturen stod sterkt.
Hunsfos Fabrikker ble stiftet som aksjeselskap 17. mars 1886 på Hunsøya som ligger i elva Otra i Vennesla kommune. I 1913 ble det bygget en kraftstasjon for å forsyne fabrikken med energi. På 1950-tallet var det rundt 1.200 ansatte ved fabrikken. Papirproduksjonen ble brukt innenlands og eksportert over Kristiansand havn. Etter flere år med underskudd ble fabrikken slått konkurs høsten 2011 etter 125 års drift.[2] Det var da rundt 120 ansatte ved Hunsfos fabrikker.
I forbindelse med utvidelse av blant annet fyrhus i 1977 ble det bygget en skorstein på 90 meter.[3] Denne er et landemerke i bygda og er blant landets høyeste byggverk.
I mars 2012 ble fabrikkområdet solgt til Hunsfos Næringspark AS for 23 millioner kroner, med planer om å opprette vekst- og bedriftspark på stedet.[4]
Ring eller send sms til 924 35 058 for å kjøpe og for å diskutere henting og sending.
NB: Knappen for å vise hele beskrivelsen har kun en visuell effekt.
Beliggenhet
Berg Lions Club
Selgerens anbefalte annonser


| FINN-kode | 458617656 |
|---|---|
| Sist endret | 5.4.2026 kl. 13:58 |



















