Bildegalleri
3 filmer om Roald Amundsens polferder
Til salgs
Frakt fra 38 kr + Trygg betaling 39 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Helt ny - Uåpnet/med lapp
Helt nye i plast. Selges for 80 kroner pr. fil eller 200 for alle. Kan hentes i Drammen eller sendes for kjøpers regning
Roald Amundsen – Lincoln Ellsworth flyveekspedisjon 1925
21. mai 1925 startet Roald Amundsen, sammen med amerikaneren Lincoln Ellsworth og fire andre, fra Svalbard i et forsøk på å nå Nordpolen med sjøflyene N. 24 og N. 25. Ferden ble mer dramatisk enn planlagt. Da N. 24 havarerte i isen, måtte alle ekspedisjonsmedlemmene redde seg tilbake i N. 25, som bare var beregnet for tre personer. På minimale dagsrasjoner klarte mennene etter ukers strev å rydde en startbane i drivisen og kom seg velberget til Spitsbergen. Ekspedisjonens medlemmer ble mottatt som helter da de ankom Oslo.
Filmer inneholder enestående filmopptak fra vår polarhistorie, arktisk natur og dyreliv, og fra triumfferden tilbake til Svalbard og Norge.
Luftskipet «Norge»s flukt over Polhavet
Etter et dramatisk forsøk på å nå Nordpolen med sjøfly i 1925, fikk Roald Amundsen og Lincoln Ellsworth kontakt med den italienske luftskipkonstruktøren Umberto Nobile. I 1926 flyr Nobile luftskipet «Norge» gjennom Europa til Norge og Svalbard. På Svalbard er Amundsen, Ellsworth og resten av mannskapet klare til å fortsette ferden over polpunktet, samtidig som Richard E. Byrd ankommer Svalbard for å fly samme vei før Amundsen får tatt av med luftskipet. Filmen viser videre ferden med «Norge» over polpunktet til Teller i Alaska, der de lander etter å ha sluppet det norske, amerikanske og italienske flagget over polpunktet.
Utgivelsen inneholder også et hefte med essayet «I luftskip til Nordpolen med filmkamera» av professor Jan Anders Diesen.
Denne DVD-utgivelsen inneholder den norske polfareren Roald Amundsens (1872–1928) originale filmopptak fra sydpolekspedisjonen som foregikk mellom 1910 og 1912. Det var med denne ekspedisjonen Roald Amundsen fikk æren av å ha oppdaget Sydpolens punkt – et kappløp mange var involvert i. UNESCOs internasjonale register «Verdens hukommelse» (Memory of the World) er en oversikt over dokumentararv med spesielt stor betydning for menneskeheten som helhet. Roald Amundsens filmopptak fra Sydpolen er en av veldig få filmer i dette registeret.
Materialet er nå restaurert, og presenteres her i fire ulike versjoner. Nyarrangert og nykomponert musikk er innspilt spesielt for denne DVD-utgaven. En bok følger også med, som setter film- og fotomaterialet inn i sin historiske kontekst.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 11.3.2026 kl. 08:03 ・ FINN-kode: 454884451

