
Bildegalleri
Jan Kjærstad: "Homo falsus - eller: Det perfekte mord"
Til salgs
50 kr
Beskrivelse av varen
Jan Kjærstad: "Homo falsus - eller: Det perfekte mord". Roman.
Den norske Bokklubben, 1998
Innnbundet. Smussomslag.
(AI-modus): Homo falsus, eller Det perfekte mord er en roman av Jan Kjærstad, utgitt i 1984 på forlaget Aschehoug. Boken regnes som et av de viktigste verkene i norsk litteratur fra 1980-tallet og ble tildelt Kritikerprisen samme år som den kom ut.
Romanen beskrives ofte som en nyskapende sjangermiks som kombinerer elementer fra thrilleren med metafiksjon og samfunnskritikk.
Kjerneplott: Handlingen sentrerer rundt en mystisk kvinne som kaller seg Greta. Hun sover om dagen og vandrer i Oslos gater om natten, hvor hun forfører menn som senere forsvinner sporløst.
Sentral tematikk: Ifølge Norli er hovedtemaene i boken løgn og forføring i alle dens fasetter. Språkets makt som middel for manipulasjon står sentralt.
Tidsbilde: Dagbladet beskrev romanen som en politisk analyse av 1980-tallet, en verden preget av informasjons- og datateknologi (EDB), skjulte maktkorridorer og opprustning.
*** Fra min private samling. Overlevering kan avtales på Nøtterøy eller i Oslo sentrum (jeg er der av og til). Ved postforsendelse betaler kjøper porto.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 2.3.2026 kl. 23:20 ・ FINN-kode: 453532264


