
Bildegalleri
Streik Av Per Sivle
Til salgs
30 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
POCKET • 1975 • Norsk Bokmål •
navnetrekk på første side
kan sendes som brev ( frimerker / vips ) mot et tilegg på kr 46,-
Om boken
Steinkastende demonstranter blir brutalt slått ned med militærmakt. Én person blir skutt, to dør av bajonettstikk. Den dramatiske streiken blant sagbruksarbeiderne i trelastbyen Drammen i 1881 fikk en tragisk utgang.
Streiken i Drammen er utgangspunktet for Per Sivles Streik som kom ut ti år seinere. Handlingen i romanen er lagt til sagbruksmiljøet i Langestrand, som byen heter her. Sivles eminente evner til person- og folkelivsskildring fargelegger fortellingen. Her er både humor og svart tragedie. Nærgående skildringer av kynisk forretningsmoral, nød og hjelpeløshet gjør inntrykk. Men midt i armoden fins også lyse øyeblikk. Handlingen topper seg i dramatiske høydepunkt, og Sivle gir fremstillingen liv og perspektiv ved bruk av symbolske virkemidler.
Per Sivle (1857–1904) er mest kjent for Vossastubbar og Sogor, og for sine personlige og nasjonale dikt.
En klassiker!
En klassiker er både en kunstner og et verk som har evnen til å leve ut over sin egen tid. Tidene skifter, publikum også – men et klassisk kunstverk fortsetter å tale til hver ny generasjon. Samtidig må hver ny generasjon gi verket sin mening – i lys av sin tids erfaringer og livsforståelse.
Forlaget Vigmostad & Bjørke vil med Norske klassikere legge forholdene til rette for at nye lesere kan oppleve de verdier som klassikerne representerer. For å lette tilegnelsen er språket i utgavene derfor lett modernisert. Kommentarer og etterord vil dessuten bidra til å sette innholdet inn i et bredere perspektiv.
God lesning!
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 22.2.2026 kl. 08:24 ・ FINN-kode: 452160115

