Bildegalleri
Gabriel Garcia Marquez: "Generalen i sin labyrint". Roman.
Til salgs
50 kr
Beskrivelse av varen
Gabriel Garcia Marquez: "Generalen i sin labyrint". Roman.
Gyldendal, 1989.
Permen litt solemerket. Se bildet i annonsen.
Oversatt av Kjell Riisvik
(Wikipedia): Generalen i sin labyrint (spansk: El general en su laberinto) er en roman fra 1989 av den colombianske nobelprisvinneren Gabriel García Márquez.
Med visse dokumentære innslag skildrer romanen Símon Bolívars siste tid, med tilbakeblikk på hans liv. Romanen har visse likheter med Patriarkens høst, og García Márquez ville med denne boken gi et mer nyansert bilde av den heroiserte frihetshelten Bolívar.
Romanen ble første gang utgitt på norsk i 1989, i Kjell Risviks oversettelse.
Den første ideen om å skrive en bok om Simón Bolívar kom til García Márquez gjennom hans venn, en colombianske forfatter Álvaro Mutis, som boken ble dedikert til. Mutis hadde begynt å skrive en bok kalt «El último rostro» om Bolívars siste reise langs Magdalena-elven - men denne boken ble aldri fullført. På den tiden var García Márquez interessert i å skrive om Magdalena-elven fordi han kjente området inngående fra barndommen. To år etter å ha lest El Último Rostro, ba García om tillatelse fra Márquez Mutis om å fullføre en bok om Bolívars siste reiser.
Underveis forsket García Márquez på en lang rekke historiske dokumenter, inkludert Bolívars brev, aviser fra 1800-tallet og general Daniel Florencio O'Learys 34 bind med memoarer. Han engasjerte også hjelp fra en rekke eksperter, blant dem geografen Gladstone Oliva, historiker Eugenio Gutiérrez Celys (som allerede hadde skrevet en bok kalt «Bolívar Día a Día» sammen med historikeren Fabio Puyo) samt astronom Jorge Perezdoval. Márquez samarbeidet også tett med Antonio Bolívar Goyanes, en fjern slektning av Simon Bolívar.
Romanen er satt til 1830, på slutten av en kampanje for å sikre Latin-Amerikas uavhengighet fra Spania. I løpet av noen få tiår etter at Christopher Columbus hadde steget i land på kysten av det som i dag heter Venezuela i 1498, hadde Sør-Amerika blitt effektivt erobret av Spania og Portugal. Ved begynnelsen av 1800-tallet påvirket forskjellige faktorer Spanias kontroll over koloniene: Napoleons invasjon av Spania i 1808, abdikasjonen av Karl IV av Spania - samt Ferdinand VII av Spania sitt avkall på sin rett til tronen, og plasseringen av Joseph Bonaparte på den spanske tronen.
Men de spanske koloniene var praktisk talt avskåret fra Spania. Både Den amerikanske revolusjon og Den franske revolusjon inspirerte mange amerikansk-fødte etterkommere etter spanske nybyggere til å dra nytte av spansk svakhet. Som et resultat ble Latin-Amerika drevet av uavhengige juntaer og koloniale selvstyrer. Tidlig på 1800-tallet kom de første forsøkene på å sikre frigjøring fra Spania, som i enkelte området ble ledet av Bolívar. Han og uavhengighetsbevegelsene vant en rekke slag i Venezuela, og det som i dag heter Ecuador og Peru.
Bolívars drømmer om å forene de spansk-amerikanske nasjonene under én sentral regjering ble nesten oppnådd. Men kort tid etter at de søramerikanske koloniene ble uavhengige av Spania, utviklet det seg imidlertid problemer i hovedstedene, og borgerkriger ble utløst i enkelte provinser. Bolívar mistet mange av sine tidligere støttespillere. Motstanden mot presidentskapet hans fortsatte å øke - og i 1830, etter 11 års styre, trakk han seg som president i Gran Colombia.
*** Fra min private samling. Overlevering kan avtales på Nøtterøy eller i Oslo sentrum (jeg er der av og til). Ved postforsendelse betaler kjøper porto
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 13.1.2026 kl. 21:07 ・ FINN-kode: 446007870