Bildegalleri
John D. MacDonald Døden har mange navn, Travis McGee
Til salgs
Frakt fra 38 kr + Trygg betaling 39 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
"Døden har mange navn" (originaltittel: The Deep Blue Good-by) er den første boken i den verdenskjente serien om Travis McGee, skrevet av den amerikanske krimmesteren John D. MacDonald. Boken kom ut i 1964, men ble utgitt på norsk i 1986.
Handling
I denne første boken blir vi introdusert for Travis McGee, en selvutnevnt «skrapmetallridder» som bor på husbåten The Busted Flush i Florida.
Oppdraget: McGee tar ikke vanlige jobber. Han hjelper mennesker med å få tilbake verdier som er stjålet fra dem – ting politiet ikke kan eller vil røre. Som betaling beholder han halvparten av det han får tak i.
Saken: En ung kvinne ved navn Cathy ber om hjelp. Hennes far, en krigsveteran, gjemte unna en verdifull skatt etter andre verdenskrig, men en brutal og karismatisk psykopat ved navn Junior Allen har lurt den fra familien.
Konflikten: Jakten på Junior Allen fører McGee inn i et mørkt landskap av manipulasjon og vold. Han må bruke både nevene og hodet for å overliste en fiende som er blottet for samvittighet.
Tema og stil
John D. MacDonald regnes som en av de store inspirasjonskildene for moderne krimforfattere (som Lee Child og Carl Hiaasen). Sentrale temaer er:
Samfunnskritikk: MacDonald bruker ofte McGee til å kritisere overforbruk, miljøødeleggelser og ødeleggelsen av det naturlige Florida.
Maskulinitet og moral: Travis McGee er en moderne ridder med en streng personlig moralkodeks, som ofte føler seg fremmedgjort i en kynisk verden.
Psykologi: Boken er kjent for sitt dype innblikk i manipulerende personligheter.
Utgivelse i Norge
Boken ble utgitt av Hjemmets bokforlag i 1986. Den er oversatt til norsk av Finn B. Larsen.
John D. MacDonald Døden har mange navn er en bok oversatt av Truls Hoff. Originaltittelen er Cinnamon Skin, utgitt i 1982 av John D. MacDonald Publishing, Inc. Boken er trykt i Norge av Hjemmets bokforlag i 1983. Formatet er 15 x 23 cm, trykt på matt, blekk pigmentert offsetpapir.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 11.4.2026 kl. 09:32 ・ FINN-kode: 444157397
Utforsk våre nye sider for klær og mote
Ta en titt