Bildegalleri
Eksklusiv håndsydd blå Nordlandsbunad med originalt Rørvik-sølv
Til salgs
+ frakt og Trygg betaling
Trygg handel med Fiks ferdig
Etter levering har du 24 timer til å se over varen. Hvis det er noe galt med varen, får du pengene dine tilbake.
1.Trygg og enkel handel
Sikre deg varen gjennom "Kjøp nå" eller gi et bud og vent på at selgeren godkjenner. Ingen kommunikasjon nødvendig. Betalings- og fraktdetaljer håndteres gjennom Fiks ferdig!
2.Trygg betaling med Fiks ferdig
Du kan enkelt betale med Vipps eller kort. Pengene dine oppbevares trygt frem til du har mottatt varen.
3.Kjøperbeskyttelse er alltid inkludert
Du har 24 timer til å sjekke varen når den er levert til deg. Hvis varen ikke er som annonsert, kan du stoppe betalingen.
Lag en pakke
Kjøp mer fra selgeren og betal bare én fraktkostnad.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Passform: Normal i størrelsen
Størrelse: 38
Farge: Blå
Jeg selger en eksklusiv blå Nordlandsbunad, sydd av en dyktig lokal sydame i Sør-Troms på 1970- eller 1980-tallet. Bunaden er svært pent håndsydd med stor nøyaktighet i både broderier og tråklinger, og den har vært lite brukt de siste årene.
Jeg har gått over til festdrakt og ønsker at bunaden skal få en ny eier som setter pris på tradisjonelt norsk håndverk og kvalitet.
BUNADEN BESTÅR AV:
* Stakk
* Liv
* Hvit bunadsskjorte med brodert Nordlandsrose på krage og ermer
* Forkle
* Sjal
* Veske
Bunaden er sydd i 2-skaft ullstoff, en kvalitet som gir et tyngre og penere fall enn mye av stoffet som brukes i nyere bunader. Foldene legger seg svært fint, og stoffet har en karakter mange forbinder med eldre, tradisjonelle bunader.
ORGINALT BUNADSSØLV FRA GULLSMED RØRVIK
Følger med:
* Stor sølje
* Liten sølje
* Øredobber
* Bunadsring
* Mansjettknapper
* Sjalfeste med lenke
Alt bunadssølvet (med unntak av veskelåsen) er nylig renset og forgylt hos gullsmed. Hempene på vesten er også pusset. Den ene søljen har en liten bøy på nålen. Dette har ingen praktisk betydning og synes ikke når søljen er i bruk.
VERDIVURDERING
Bunaden og sølvet er vurdert av en bunadsforretning. Vurderingen bygger blant annet på:
* lokal håndsøm
* svært pent utført broderi og tråkling
* 2-skaft ullstoff
* originalt Nordlandssølv fra Gullsmed Rørvik
Verdien er anslått til rundt 70.000 kroner.
STØRRELSE OG MÅL
Bunaden passer omtrent størrelse S–M.
* Stakklengde: 104 cm
* Rygglengde (liv): 40 cm
* Brystvidde: 90 cm (45 cm målt fra armhule til armhule)
* Midjemål: 78 cm
Det er ikke ekstra stoff til å forlenge stakken. Jeg er 168 cm høy, og bunaden har en passende lengde til meg. Den vil derfor sannsynligvis passe best til personer på omtrent 170 cm eller lavere, avhengig av ønsket lengde. Det er stoff til å sy ut eller inn på vest, bredde eller lengde på skuldre.
Ved behov kan jeg også oppgi mål på skjorten.
PRIS
På grunn av kvaliteten, håndverket, materialene og det originale Rørvik-sølvet selges bunaden for 65.000 kroner. Har gått ned i pris pga manglende stoff til å gjøre buanden lengre, samt litt bøy i nål på ene sølja.
Bunaden kan prøves i Tjeldsund (Renså). Jeg kan også være behjelpelig med transport for prøving i nærområdet etter nærmere avtale.
Kun seriøse henvendelser.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 9.8.2026 kl. 21:44 ・ FINN-kode: 443323802



