
Bildegalleri
En forlegger og hans hus : Harald Grieg og Gyldendal (boka fra 2025)!
Til salgs
Frakt fra 39 kr + Trygg betaling 39 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
En forlegger og hans hus : Harald Grieg og Gyldendal
Av Nils Kåre Jacobsen
Pocketutgave (boka fra 2025)!
Gyldendal 100 ÅR
Pris: 90,-
Om boka:
Harald Grieg (1894-1972) var en av de mest markante skik-kelsene i norsk bokbransje på 1900-tallet. Han sto i spissen for hjemkjøpet av de norske gullalderdikterne i 1925, og la med det grunnlaget for etableringen av Gyldendal Norsk Forlag. I perioden som administrerende direktør fra 1925 til 1970 styrte Harald Grieg Gyldendal til å bli landets ledende skjønnlitterære forlag.
Norsk og oversatt skjønnlitteratur var forlagets sterkeste side. Litterære bokserier som Den gule serie og Gyldendals Gode og populærmagasinet Alle kvinners blad ble alle store suksesser. Etter hvert vokste også faglitteratur, skolebøker, leksika og billigbøker fram - alt preget av Griegs visjon og uredde forleggerblikk. Økonomisk ble Gyldendal styrket gjennom etableringen av Forlagssentralen og Bokklubben, som utviklet seg til sentrale pilarer i forlagets virksomhet og bidro til effektiv distribusjon og økt lønnsomhet.
I En forlegger og hans hus følger Nils Kåre Jacobsen - selv mangeårig Gyldendal-medarbeider og tidligere administre-rende direktør - Griegs liv og virke gjennom fem dramatiske tiår i norsk offentlighet.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 21.12.2025 kl. 11:01 ・ FINN-kode: 442425615


