Bildegalleri
Nora bok av Jenny Løvlie
Til salgs
Frakt fra 39 kr + Trygg betaling 40 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Navnet (strøket over) med hilsen fra forfatteren. Litt skeiv i permen.
NORA – ORDLØS BOK FRA UNG ILLUSTRATØR
den ordløse boka om ei modig lita jente som treffer en rev. De blir venner, men plutselig slår instinktet til og reven gjør som rever gjør, det skremmer Nora. – Dette er ei spennende bok for barn. Den er uten tekst, en historie du forteller sammen med barna og kan diskutere sammen med dem gjennom uttrykksfulle bilder, sier den unge forfatteren.
Modig forfatter
Jenny Løvlie er fra Ekkerøy (varangerhalvøya utenfor Vadsø) og er utdannet illustratør med 3 års utdanning fra det anerkjente Kingston Universitet i London, og boka er hennes eksamensoppgave. – Jeg er fornøyd med resultatet, men veldig spent på mottakelsen, sier hun. Boka gis ut på eget forlag med egne penger.
Ekkerøy – barndommens paradis
– Jeg ville at boka skulle handle om det å vokse opp, jeg har hentet inspirasjon til boka fra min egen barndom, forteller Jenny. Hun er vokst opp på Ekkerøy med natur, hav, vær, og ville og tamme dyr på nært hold.
– Jeg er opptatt av forholdet mellom barn og dyr. Vi menneskeliggjør dyrene for mye, jeg er opptatt av at vi må forstå at dyr er dyr. Jenny legger til at mye av inspirasjonen er det hentet fra norsk og nordnorsk natur, norske eventyr og det å vokse opp på Ekkerøy. – Samtidig er det en liten dame som er hovedpersonen i historien, Nora er tøff.
Silent books
Silent books er uttrykket som brukes om ordløse bøker i Europa. – Det er mer vanlig ute i verden enn her i Norge, men det fins likevel et smalt marked for denne typen bøker, forteller Jenny. Hun innrømmer at det er vanskelig å jobbe uten tekst, nesten som å jobbe med stumfilm. – Man må tenke i sekvenser som er tydelige, men ikke for forklarende. Jenny har brukt over 3 måneder på boka som var klar for trykking i fjor.
Tilgjengelig for alle
– Ei bok uten tekst er tilgjengelig for alle, uansett språk. Den skaper pusterom for barn som har lese- og skrivevansker, sier Jenny.
– Når du «leser» den er det din historie som kommer, din egen tolkning. I barnebøker med tekst læres teksten, når man leser Nora blir det en ny historie hver gang. Jenny har testet boka overfor unger fra 4-12 år. – De aller minste syns den er ganske skummel, den passer nok best for barn mellom 6-10 år.
Egen signatur
Jenny har sitt eget visuelle uttrykk i sine arbeider og har funnet sitt eget uttrykk. Det er skapt av en stor prosess, de som «leser» Nora vil se det. Hun scanner teksturer på forhånd, lager en collage og bygger det visuelle uttrykket derfra.
– Det er en organisk prosess der jeg hadde et sett med komponenter for å holde uttrykket i en sammenheng i farger. Teksturer er håndlaget, så scannes de til en collage i photoshop, forklarer Jenny som allerede tenker på en ny bok etter Nora. – Jeg har lyst til å lage en bok om døden, også uten tekst. Døden er så vanskelig å forklare med ord, kanskje det er lettere i ei ordløs bok, sier den nye forfatteren.
Om Jenny Løvlie: Hun er oppvokst på Ekkerøy i Finnmark og flyttet til London for 14 år siden. I dag jobber Jenny Løvlie som illustratør på fulltid, og deler hjemmestudio med dverghamsteren Louie.
– Hvorfor tegner du?
– Godt spørsmål! Jeg tegner fordi jeg ikke aner hva jeg skulle ha gjort ellers. Jeg har alltid elsket å tegne – fikk strenge brev med hjem fra skolen om at jeg måtte slutte å skrible i margen. Haha!
– Nå tegner jeg fordi det er så gøy å lage barnebøker.
– Vil du fortelle litt om hvordan du jobber?
– Jeg jobber stort sett digitalt, med unntak av de aller første skissene som (nesten) alltid blir til på papir. Når jeg setter i gang med et nytt prosjekt, for eksempel en bildebok så begynner jeg med research. Googler, leser, besøker museum og utstillinger og ser filmer om temaet. Dette er nesten det aller viktigste steget. Det åpner opp for nye perspektiv og innfallsvinkler.
– I fjor da jeg begynte arbeidet på en bok lagt til Serengeti i Tanzania og en bok som handler om insekter tilbrakte jeg en dag i London Zoo. Der leste jeg om, observerte og tegnet dyrene som skulle være med i bøkene. Det er best å kaste et stort nett så man har så mye informasjon som mulig før man begynner å luke ut det som er relevant. Etter at jeg har kost meg med research på temaet begynner jeg å skisse karakterer og komposisjon. Så kommer paletten. Når man jobber digitalt er det ingen grenser for hvor mange farger man har tilgang til, så for å unngå å bli helt overveldet av mulighetene planlegger jeg paletten nøye og holder meg strengt til den. Nå er det på tide å ta grovskissene og lage mer detaljerte skisser og så gå over til farge. Jeg liker å lage ganske enkle skisser så jeg kan overraske meg selv med detaljer i fargestadiet.
Barnebok uten ord
Barnebøker
Bok for barn
Bildene forteller hele historien
Billedbok
Illustrasjoner som er kjempefine
Navnet Nora
Barnebok om Nora
Gjenbruk
Tips gave til jul
Julegave
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 22.11.2025 kl. 18:15 ・ FINN-kode: 438490313

