Bildegalleri
Knut Faldbakken Uår 2 Bok
Til salgs
Frakt fra 19 kr + Trygg betaling 39 kr. Frakten er på tilbud – ordinær pris er 39 kr.
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Uår. Bind 2: Sweetwater
Forfatter: Knut Faldbakken
Utgitt: 1976
Forlag: Gyldendal Norsk Forlag
Serie: Uår (bind 2, oppfølger til Aftenlandet)
⸻
🧭 Handling
I Sweetwater fortsetter historien om Allan Ung, kona Lisa og sønnen Boy etter hendelsene i Aftenlandet. Familien bor nå i utkanten av storbyen, i et område som kalles Sweetwater – et sted preget av forfall, søppel og samfunnets utstøtte.
De forsøker å skape et nytt liv, men møter en virkelighet der sivilisasjonen er i oppløsning. Sweetwater er både et konkret sted (en søppelfylling og slum) og et symbol på et samfunn som har mistet retning og moral.
Allan forsøker å holde fast ved menneskelighet og verdighet, men kampen for overlevelse – både fysisk og mentalt – blir stadig vanskeligere.
⸻
🧩 Temaer
• Sivilisasjonens forfall: Faldbakken viser hvordan et samfunn med overforbruk og egoisme til slutt bryter sammen.
• Marginalisering: De som ikke passer inn, havner bokstavelig talt på samfunnets søppelhaug.
• Menneskelig motstandskraft: Til tross for håpløshet finnes det glimt av varme, kjærlighet og vilje til å leve.
• Miljøkritikk: Søppel og forurensning fungerer som et bilde på hvordan mennesket ødelegger sitt eget livsgrunnlag.
⸻
✍️ Stil og betydning
Språket er rått, direkte og realistisk. Faldbakken bruker dystopien som virkemiddel for å kritisere samtidens samfunn – særlig materialisme, politisk likegyldighet og menneskelig fremmedgjøring.
Uår-bøkene regnes som høydepunkter i norsk samtidslitteratur fra 1970-tallet, og serien ble nominert til Nordisk råds litteraturpris i 1977.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 6.11.2025 kl. 08:53 ・ FINN-kode: 435805229
