Bildegalleri
Øvre Leirfoss i Trondheim kommune
Til salgs
Frakt fra 39 kr + Trygg betaling 39 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Trykk av tegning av Øvre Leirfoss i Nidelva, 30 x 20 cm, med glass og sølvfarget ramme.
Øvre Leirfoss er en foss i Nidelva mellom Leira og Sjetnan. Fossen har fra gammel tid skaffet energi til sagbruk og møller.
Møllebrukene hørte til Leira, og var fra 1863 bortforpaktet til Lars E. Sæther, fra 1873 til Halvor og Johan Qvammen og fra 1875 til Kristian Kolstad.
Øvre Leirfoss kraftverk var et vannkraftverk i Nidelva som utnytter et fall på 34 meter. Midlere årsproduksjon var på 85 GWh og installert effekt er på 15 MW. Kraftverket startet produksjonen i 1901. Det er installert tre horisontale francis turbiner.
Eier er Trondheim Energi Kraft.
Bratsberg kraftverk utnytter vannet i Nidelven fra Selbusjøen/Bjørsjøen paralellt med Øvre Leirfoss kraftverk.Dette vannet slippes ut ved Nedre Leirfoss.
Øvre Leirfoss kraftverk ble erstattet av Leirfossene kraftverk i 2008, og det gamle anlegget vil bli ombygget til et småkraftverk for å utnytte den pålagte minstevannføringen mellom Øvre og Nedre Leirfoss. Kilde: Strinda Historielag.
Om kraftverket som vi ser til høyre på bildet:
Øvre Leirfoss kraftverk er et vannkraftverk i Nidelva i Trondheim kommune i Trøndelag.
Kraftverket, som ble startet i 1901, utnytter et fall på 34 meter og er et elvekraftverk.
Midlere årsproduksjon var på 85 GWh og installert effekt 15 MW. Det er installert tre horisontale francisturbiner. Trondhjems Elektricitetsværk og Sporvei bygget kraftverket, og produksjonen startet i 1901.
Siden 1. januar 2009 er eieren Statkraft etter at Trondheim Energi Kraft ble del av selskapet.
2. oktober 2008 ble kraftverket erstattet av Leirfossene kraftverk.
I 2014 ble det ombygget til et småkraftverk for å utnytte minstevannføringen på 10 m³/s mellom Øvre og Nedre Leirfoss, parallelt med Leirfossene kraftverk og Bratsberg kraftverk. Etter ombygningen utnyttes et fall på 34 m.
Installert kapasitet er 3,1 MW fra en francisturbin og midlere årsproduksjon 24 GWh.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 9.10.2025 kl. 19:24 ・ FINN-kode: 431238387


