
Bildegalleri
Kristiania-Premierer gjennem 30 aar Bind I-III
Til salgs
Frakt fra 19 kr + Trygg betaling 51 kr. Frakten er på tilbud – ordinær pris er 39 kr.
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Sigurd Bødtkers teaterartikler i tre bind
Dekker årene 1896-1927
Kristiania 1923, 1924 og 1929
«Sigurd Bødtker var den første heltids teaterkritiker i Norge. Han gjorde kritikervirksomheten til en selvstendig kunstart, og hans klare og konsise kritikker fikk stor betydning både for skuespillere og publikum.
Det var ikke bare i sin samtid Bødtker øvde stor innflytelse. Hans teaterartikler ble utgitt i tre bind 1923–29 under tittelen Kristiania-premierer gjennem 30 aar. De to første bindene er redigert av Einar Skavlan, og det siste av Anton Rønneberg. I disse bøkene vil også dagens teaterinteresserte finne innsiktsfulle artikler om stykker som fremdeles går på norske scener.
Fra 1896 var han fast teaterkritiker i Morgenbladet, senere i Verdens Gang til 1910, og da avisen skiftet navn fulgte han med redaksjonen til Tidens Tegn. Han var også en kort tid innom Aftenposten, før han gikk tilbake til Tidens Tegn.
Som kritiker tilhørte han den impresjonistiske skole. Den representerte ingen retning, ikke noe system, ikke noe på forhånd gitt standpunkt. Kritikken var ikke bare en anmeldelse av et teaterstykke, den var også et selvstendig kunstnerisk uttrykksmiddel. Det avgjørende spørsmål var hele tiden om det var god kunst det var snakk om. Teaterkritikken ble et smidig våpen i kampen for et fritt åndsliv. Samtidig hadde han en evne til å gjøre en forestilling eller en enkeltprestasjon levende, derfor kan hans artikler i all sin subjektivitet gi oss et stykke norsk teaterhistorie.»
Se også mine andre annonser
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 8.10.2025 kl. 18:06 ・ FINN-kode: 431063696






