
Bildegalleri
Bøker med 3 romaner i hver bok. Rabatt ved kjøp av flere. Se bokomtaler.
Til salgs
120 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
18 bøker med 3 romaner i hver bok. Norske forfattere. Kjøp en eller flere.
Alle bøkene er av kjente norske romanforfattere. Hele og fine bøker. Pris pr. bok kr. 120 + porto. Rabatt ved kjøp av flere. 1/2 pris på bok nr. 2, 3 osv.
BOKLISTE :
A
Alnæs Karsten : 3 Historiske romaner i ett samlebind.
Boken inneholder tre historiske romaner : Felttoget - Havherre og sjøtrell - Flyktende kongers følge. Den prisbelønte romanen Felttoget (1976) er en skildring av vold og terror mot sivilbefolkningen. Vinteren 1567. Den svenske hæren under ledelse av Johan Siggesson går over grensen, og uten nevneverdig motstand når de fram til Oslo. Her gjør svenskene seg klare til stormangrep mot Akershus festning. "Felttoget" handler om krigens vold og gru, men også om livets bærende krefter. Dette følges opp med de to romanene om nødsårene i Norge 1807-1814, Havherre og sjøtrell (1978), Flyktende kongers følge (1982). Karsten Ivar Alnæs (1938-) er en norsk forfatter og journalist som blant annet er kjent for de to historiske bokseriene Historien om Norge og Historien om Europa. Mange av bøkene hans tar utgangspunkt i krigens brutalisering av menneskene, av dens meningsløshet og lidelse. KILDE : Wikipedia. Boken er utgitt av Aschehoug Forlag 1989. Innbundet i kunstskinn og med rik gulldekor. 683 sider.
----------
B
Braaten Oskar : Ulvehiet, Ungen, Store barnedåpen og fortellinger.
Oskar Braaten (1881–1939) var en norsk forfatter av noveller, romaner og dramaer. Braaten skildret sin samtids arbeidermiljø på Kristianias østkant med stor sympati og medfølende forståelse. Kritikk av sosial ulikhet framsettes ikke direkte, men gjennom grundige utlegninger om enkeltskjebner. De detaljerte tids- og miljøriktige skildringene gjør at bøkene hans er av stor historisk og kulturhistorisk interesse. Braatens best kjente verk er romanen Ulvehiet (1919) og skuespillene Den store barnedåpen (komedie, 1925) og Ungen (drama, 1911). Boken er utgitt av Aschehaug Forlag 1986. Innbundet i kunstskinn og med gulldekor. 552 sider.
----------
D
Duun Olav : Juvikfolke. (6-bindsverket her samlet i ett samlebind).
Juvikfolke er en romanserie i seks bind av Olav Duun, utgitt fra 1918 til 1923. Bøkene regnes som Duuns hovedverk og som en klassiker i norsk litteratur. Romanserien skildrer livet til seks–sju generasjoner juvikinger fra slutten av 1700-tallet og inn på begynnelsen av 1900-tallet. Odin Setran er hovedperson i verkets tre siste bind. Serien omfatter de seks bøkene: Juvikingar (1918), I blinda (1919), Storbrylloppet (1920), I eventyret (1921), I ungdommen (1922) og I stormen (1923).
Dei seks bøkene som utgjer Juvikfolke, fell i to delar, der dei tre første lèt oss følgje «folke som kjem stomlande hit gjennom gamletida og mørkre og har berre svartmaka rundan ikring seg» fram mot ei skildring av overgangs- og oppløysingstid i tredje bind. Dei tre siste bøkene tek oss via hovudpersonen Odin Setran gjennom ei sterk brytningstid frå omkring 1880 fram til 1918. Alle seks bøkene er i og for seg sjølvstendige romanar, men dei hengjer også nøye saman gjennom sjølve tidsforløpet og utviklingshistoria og skildringa av ei slekt gjennom mange generasjonar. Professor Willy Dahl skriver i sin litteraturhistorie at romanserien kan sees som en historie om ættesamfunnet som bryter sammen i møte med hamskiftet og moderniteten.Boken er utgitt av Aschehoug Forlag 1989. Innbundet i kunstskinn og med rik gulldekor. 895 sider.
----------
E
Elstad Anne Karin : Folket på Innhaug - Magret - Nytt rotfeste - Veiene møtes.
Folket på Innhaug ble første bind i en serie på til sammen fire romaner: Magret (1977), Nytt rotfeste (1979) og Veiene møtes (1980). Disse fire suksessbøkene danner altså den folkekjære serien som bærer navnet Innhaugfolket, som Den norske Bokklubben ga ut i dette samlebindet år 2000. Romansyklusen Innhaugfolket er en bygdeskildring fra Trøndelag i forrige århundre. Forfatteren er spesielt opptatt av menneskene, deres atferd, følelser, muligheter og behov, deres reaksjon i forhold til tiden og samfunnet de levde i. Handlingen tar utgangspunkt i en familie på gården Innhaug våren 1809. Flere generasjoner vokser til etter hvert, og vi følger dem fram til 1870-årene. Forfatteren av Innhaugfolket, Anne Karin Elstad er født i Valsøyfjord på Nordmøre 1938. Utgitt 2000. 840 sider.
----------
F
Falkberget Johan : Eli Sjursdotter - Bør Børson jr. - Den Fjerde nattevakt
Under den store nordiske krig i 1719 har svenskene besatt Trøndelag. Under tilbaketoget over Tydalsfjellene fryser de fleste i hjel, men noen søker tilflukt i seterhyttene. (Armfeldts dødstog). Bøndene jager dem. Svenskehateren Sjur kommer på spor av Per Jönsa, som søker inn i en seterhytte, der Sjurs datter Eli holder til. Hun har trosset sin far og flyktet hjemmefra. Hun tar seg av den sårede Per, og det oppstår et kjærlighetsforhold mellom dem, som ikke faller i god jord hos hennes far. Utgitt 1985. 649 sider.
----------
Falkberget Johan : Christianus Sextus. (Trilogi)
Christianus Sextus er en romansyklus av Johan Falkberget. Romanen utkom i tre bind: De første geseller (1927), I hammerens tegn (1931) og Tårnvekteren (1936). I denne annonsne er alle 3 romanene samlet i ett bind. Med sitt rike persongalleri og med gruven Christianus Sextus som midtpunkt gir romanen en bredt anlagt skildring av gruvesamfunnet på Røros i de harde årene like etter den store nordiske krig (1700–1721). Christianus Sextus, eller bare Sextus på folkemunne, var en av de viktigste gruvene til Røros Kobberverk for utvinning av kobbermalm og svovelkis. Opprinnelig ble gruven kalt Sandkjernen grube, men fikk så navnet etter Christian VI, konge av Danmark-Norge. I 1891 begynte Johan Falkberget (1879-1967) som «vaskar-ryss» (det vil si «vaske-gutt») ved Sextus; han var da tolv år gammel. Jobben som «vaske-gutt» bestod i å stå ved et trebord som ble overskyllet med vann. På trebordet lå det malm som ble fuktet for at kisen skulle synes bedre, slik at gråberget lettere kunne skilles fra med hammer – et tungt og kaldt arbeid. Falkberget steg i gradene som gruvearbeider frem til han sluttet i 1906. Han skildret senere gruvens tidlige historie i romansyklusen Christianus Sextus, hvor virkelighetens Peder Monsen og Mathias Brun var rollemodeller for sentrale romankarakterer. Utgitt av 1987. 909 sider.
----------
F
Fønhus Mikkjel : Fortellinger fra villmarka. En klassiker !
Det er først og fremst de makeløse skildringene av dyr og natur som har fanget generasjoner av lesende nordmenn. Fønhus brakte noe nytt inn i norsk litteratur. Naturen ble levende, dyrene ble individer. Han gjorde oss kjent med slagbjørnen Rugg, med reinsbukken på Jotunfjell, Trollelgen, Villmarksoteren og mange andre. I Fortellinger fra villmarka kan vi møte dem igjen.
Bøkene gjorde Fønhus landskjent over natta. Han var produktiv, og han mente noe med det han skrev. Friluftsmannen, dyrevennen, jegeren, naturverneren og medmennesket Fønhus viser seg i denne dedikasjonen i nettopp Tredalsmåren: "Til alle dem som prøver å verge våre vergeløse rovdyr og rovfugl, nådeløst forfulgt og mishandlet, men satt der i skogs- og fjellmarkene av Skaperen, fordi de har sin nyttige gjerning å gjøre."
Boken rommer hele tolv av hans beste historier. Mange av dem har titler som røper at ville dyr står sentralt i handlingen. Det var et særtrekk ved Fønhus at han ofte brukte dyrenavn i titlene sine. Noen ganger lot han dem også stå alene. Varg, Jerv og Gaupe er alle med i utvalget. Og hvem andre enn Mikkjel Fønhus kunne gi ut en roman med tittelen Underlig hare i Kinnrudskogen? Samlingen har også et velskrevet forord av forfatteren Dagfinn Grønoset. Redaktør for boken har vært kjenneren Snorre Evensberget, med et par mannsaldre bak seg både i friluft og i forlagsbransjen. Boken er utgitt av NaturForlaget / Bokklubben Villmarksliv 2001. Innbundet m/bokomslag.838 sider. Omslaget litt slitt, men ellers er boken hel og fin.
----------
Fønhus Mikkjel : Jerv og andre fortellinger.
Mikkjel Fønhus (1894 - 1973) var en norsk journalist, skribent og forfatter. Det meste av hans forfatterskap er villmarksromaner, dyreskildringer, skildringer av dyrs atferd og formidling av trolske stemninger i naturen. Fønhus' skrivestil karakteriseres som malerisk, effektiv og med særegne poetiske innslag. Mest kjent var Fønhus for sine dyrefortellinger, og han ble ansett for å ha en usedvanlig evne til å beskrive og leve seg inn i dyrs liv og adferd, samtidig som han oftest beskrev dyrene når deres skjebne på en eller annen måte kom i kontakt med mennesker, ikke sjelden jegere. Forfatteren brukte Vassfaret som ramme rundt mange av sine romaner. Utgitt 1994. 699 sider.
----------
Fønhus Mikkjel : Romaner og fortellinger i utvalg.
I et utvalg av romaner og fortellinger viser forfatteren en inngående kjennskap til dyr og villmark, sans for det dramatiske, det trolske i naturen, samt originale og ekte mennesketyper. Størstedelen av utvalget består av dyrefortellinger, blant annet Det skriker i Kverrvilljuvet - om en haukefamilie som bukker under i livskampen, Trollelgen - om den trolske storelgen, Varg - om reineiere og glupske ulveflokker på Finnmarksvidda, Røyskatt - om en røyskattfamilies liv og død. Blant de øvrige finner man romanen Skiløperen som er et oppgjør med konkurranseidrettens skyggesider. Mikkjel Fønhus (1894 - 1973) fra Sør-Aurdal var en norsk journalist, skribent og forfatter. Det meste av hans forfatterskap er villmarksromaner, dyreskildringer, skildringer av dyrs atferd og formidling av trolske stemninger i naturen. Fønhus' bøker er oversatt til svensk, fransk, dansk, finsk, tysk, engelsk, nederlandsk, tsjekkisk og polsk.Utgitt 1986. 881 sider.
----------
H
Henriksen Vera : Dronningsagaen - Kongespeil - Runekorset.
"Dronningsagaen"
er en av Vera Henriksens mest velskrevne og elegant komponerte romaner. To enkedronninger holder til nær Skara i Sverige: Astrid, enke etter Olav den Hellige og Gunnhild, enke etter den svenske kong Anund Jakob. Vi er midt på 1000-tallet, og den irske trellen Kefse får oppgaven med å skrive ned beretningen om Astrid og kong Olav. Under arbeidet kommer trellens fortid tilbake til ham, fra tiden før han ble tatt til fange og gjort til trell, den gangen han var stormann hjemme i Irland.
Kongespeil :
Kong Harald Hardråde er hedret med flere skaldekvad enn noen annen norsk konge. Og hans saga, slik Snorre forteller den, er blant de mest dramatiske i Heimskringla. Men hvordan var han på nært hold? Hvordan ble han sett på av sin sønn eller av sine to dronninger? I denne romanen samtaler dronning Ellisiv med stesønnen, den senere Olav Kyrre, om kongen og hans bedrifter. Og fortellingen søker ned til en dypere forståelse av menneskene i én tid, i ett miljø - og i alle tider. Den har noe vesentlig å si om mann og kvinne, om makt, avmakt og ansvar, om krig og fred.
Runekorset :
Eirik Raudes sønnesønn, Torkjell, kommer til Island for å gjenforenes med moren Gudrid, som forlot ham da han var 5 år. Han møter også sine halvbrødre og oppdager at det hersker fiendskap mellom disse to. I håp om at de vil forstå og tilgi hverandre forteller Gudrid om sitt mangfoldige liv - om hennes tre ekteskap, hennes reiser til Grønland og Vinland, hennes pilgrims ferd til Roma. Parallelt med denne historien skildres forholdet brødrene imellom. Romanen har brytning mellom hedenskapets skjebnetro, trolldom og hevnplikt og kristendommens kjærlighet og håp. Utgitt 1988. Aschehoug Forlag. Innb. m/bokomslag. Gulldekor i bokrygg. 900 s.
----------
Henriksen Vera - Sølvhammeren, Jærtegn & Helgenkongen.
Vera Henriksen (1927–2016) var en norsk forfatter. Hun debuterte i 1961 med boka Sølvhammeren, som er første del av Sigrid-trilogien. Bok nummer to, Jærtegn, kom i 1962, og den siste boka, Helgenkongen, kom året etter. Denne serien fikk stor suksess. Henriksen skrev mange bøker med handling fra middelalderen og andre historiske epoker. Flere av bøkene hennes inneholder den problematiske overgangen fra norrøn mytologi til kristendommen. Utgitt 1986. 805 s.
----------
K
Kjærstad Jan - Forføreren ; Erobreren ; Oppdageren
Forføreren: Jonas Wergeland finner sin kone død på stuegulvet. Fra han oppdager henne til han tar av telefonen for å ringe politiet, følger vi Jonas gjennom barndom, ungdom og til det han er en stor kunstner. Erobreren: Jonas sitter inne for drap på sin kone. Men er han den skyldige i denne handlingen? Oppdageren: Jonas har blitt løslatt fra fengselet og befinner seg om bord på Colin-Archer skøyta Voyager sammen med blant annet datteren Kristin. Gjennom denne rammefortellingen følges Jonas' liv opp. Denne romanen ble tildelt Nordisk Råds litteraturpris i 2001. Kilde : Forlaget. Utgitt 2007. Innb. m/bokomslag. 539 s.
----------
N
Nedreaas Torborg : Trylleglasset - Musikk fra en blå brønn - Ved neste nymåne.
Torborg Nedreaas (1906 - 1987) var en norsk forfatter som skrev en av de store norske oppvekstfortellingene, trilogien om jentungen Herdis Hauge, som består av bøkene Trylleglasset (1950), Musikk fra en blå brønn (1960) og Ved neste nymåne (1971). Hun var egentlig utdannet musikklærer, men skrev en rekke romaner, noveller, hørespill og stykker for Fjernsynsteatret. Flere av bøkene hennes har miljø- og naturskildringer fra Leirvik, der hun tilbrakte flere somre i barndommen. Klasseforskjeller og fattigdom er et sentralt tema i hele hennes forfatterskap. Hennes forfatterskap ble belønnet med flere priser, og i 1972 ble hun nominert til Nordisk råds litteraturpris. KILDE : Wikipedia. Utgitt. 1988. 683 sider.
----------
S
Sandel Cora : Alberte - Trilogien. 3 romaner komplett i ett bind.
Cora Sandel, pseudonym for Sara Fabricius (1880–1974), er en av Norges største forfattere. Hun var 46 år gammel da hun utga sin debutroman Alberte og Jakob i 1926, og det skulle ta henne tretten år å fullføre trilogien om Alberte med romanene Alberte og friheten (1931) og Bare Alberte (1939). Som kvinnelige kunstner- og utviklingsromaner hører disse bøkene til høydepunktene i mellomkrigslitteraturen. Bøkene viser hvordan en kvinne kan stå imot ytre press og indre hemninger og følge sin egen vei som kunstner.
Trilogien om Alberte er blitt stående som et hovedverk i norsk litteratur. De tre romanene er her samlet i én bok. De skildrer Albertes liv i en sosietetsfamilie i Nord-Norge på begynnelsen av 1900-tallet. Hun er omgitt av småbysladder, borgerlige konvensjoner og en familie i stadig konflikt, og har verken utseende eller talegaver på sin side. Men hun besitter en styrke og en integritet som hjelper henne å finne varmekilder i de kalde omgivelsene og derigjennom komme i kontakt med sin egen kreativitet. Boken skildrer også forholdet til broren Jakob. I "Alberte og friheten" (1931) er handlingen lagt til Paris, der Alberte har oppholdt seg i syv år. Kontrasten er stor mellom det internasjonale kunstnermiljøet på Montparnasse og den nordnorske småbyen hun vokste opp i. "Bare Alberte" (1939) beskriver Alberte som mor til en fem år gammel gutt, omgitt av venner i et sommerhus i Bretagne. Det som skulle være et idyllisk ferieopphold, utvikler seg i løpet av kort tid til et lavmælt og følelsesladet kammerspill. Boken er utgitt av Gyldendal Forlag 1988. Innbundet. 666 sider.
----------
Sandemose Aksel - Bok 1 - Klabautermannen. Bok 2 - Vi pynter oss med horn. Bok 3 - Mytteriet på barken Zuidersee.
Aksel Sandemose (1899 - 1965) var en dansk-norsk forfatter. Han ble født i Danmark, men emigrerte til Norge i 1930. Han skrev på norsk. Sandemose vokste opp i et konformistisk underklassemiljø og følte seg tidlig som en outsider. Oppgjøret med oppvekstmiljøet danner basis for store deler av et forfatterskap som med sin dybdepsykologiske vinkling og sitt brudd med konvensjonell romanform hører til det betydeligste i norsk 1900-tallslitteratur. Aksel Sandemose var også en flittig essayist og artikkelskribent. Utgitt.1987. 607 sider.
----------
Skram Amalie : Hellemyrsfolket. (4 romaner komplett i ett bind).
Amalie Skrams Hellemyrsfolket er et av storverkene i norsk såvel som i europeisk litteratur. Gjennom fire romaner; "Sjur Gabriel", "To venner", "S.G. Myre" og "Avkom", følger Skram en familie gjennom flere slektsledd.
Bakgrunnen for bokverket er bergensk og norsk sosialhistorie gjennom mesteparten av 1800-tallet. Etter fortellingen om det fattige småbrukerlivet i Hellemyren kommer en forrykende skildring av barken «To Venner»s ferd til Mellom-Amerika og Sør-Europa, den mest autentiske beretning vi har fra seilskutetiden. I de to siste romanene utvides miljøet: Skram skildrer arbeidslivet på Bryggen bedre enn noen mann har gjort det, og hun skifter perspektiv mellom småkårsfolket og det rike kjøpmannsmiljøet med en rikdom av detaljer, fra dagligliv til høytid, fra fattigmanns grøt til livet i pompøse salonger. Hun forteller om snobberi, svik, om håpløshet og ulykke, men tragedien er ikke enerådende: Særlig i replikkskiftene utfolder hun en barsk humor.
Bokverket er dessuten et av høydepunktene i den norske naturalismen. Handlingen følger et knippe skjebner i Hellemyr-slekten, og betoner problematikk omkring arv og miljø: Har mennesket frihet til å velge sitt liv. Eller er dets livsløp forutbestemt? I tillegg til å tegne skarpe portretter av skikkelser som Oline, Sjur Gabriel, Sivert, Severin og Sofie, gir Amalie Skram også et presist bilde av de sosiale forhold som preger disse menneskene.
Boken er utgitt av Gyldendal Forlag 2000. Shirting innbundet med gulldekor på rygg. 662 sider. Leveres med smussomslag.
U
Undset Sigrid : Gymnadenia & Den brennende busk. Dobbeltroman. 1996. Innbundet i kunstskinn og med gulldekor. 820 sider. Leveres med bokomslag. Se bilde for detaljer.
----------
Undset Sigrid : Kristin Lavransdatter.
Kristin Lavransdatter er en historisk romansyklus av Sigrid Undset (1882–1949) som består av tre bind; Kransen (1920), Husfrue (1921), og Korset (1922). Handlingen i Kristin Lavransdatter er satt til første del av 1300-tallet, mens Håkon V Magnusson og hans dattersønn Magnus Erikson styrer over Norge. Hovedpersonen er Kristin, datter til storbonden Lavrans i Sel i Gudbrandsdalen.
Kransen
Den første boken i trilogien har tittelen Kransen. Den handler om Kristins barndom og ungdom, som preges av hennes nære forhold til faren, storbonden Lavrans. De bor på gården Jørundgård i Sel i Gudbrandsdalen. Femten år gammel ble Kristin lovet bort til Simon Darre, en mann som foreldrene, Lavrans og Ragnfrid, hadde valgt. Kristin blir deretter sendt til klosterskolen ved Nonneseter kloster i Oslo, og der møter hun Erlend som redder henne fra å bli overfalt av røvere.
Husfrue
Husfrue omhandler Kristin som mor og husfrue på gården Husaby i Skaun. Kjærligheten til Erlend er ikke like sterk, og livet med Erlend har ikke blitt slik hun hadde ventet. Kristin tar på seg ansvaret for gården og ansvaret for barna; Erlend er lettsindig og bekymringsløs og krenker henne ved flere anledninger. Kristin tilgir, men klarer ikke å glemme. Kristin sliter også med skyldfølelse overfor foreldrene, særlig faren, men også overfor Gud.
Korset
I Korset avsluttes fortellingen om Kristin og Erlend og barna deres. Kristin frykter at sønnene skal ligne den lettsindige og sjarmerende faren. Kjærlighetskampen mellom de middelaldrende foreldrene skildres inngående. Kristin sier en dag hva hun synes om Erlends væremåte, og han rir fra gården. For sønnenes skyld rir Kristin etter han opp i fjellet for å forsøke å forsone seg med ham. Erlend forteller Kristin at han alltid har elsket henne. Utgitt 1995. 952 sider.
----------
FRAKTPRISER :
Jeg oppgir det mest gunstige frakt-alternativet ved forsendelse. Kombiner gjerne kjøp fra mine andre annonser for å spare fraktutgifter. Kan også hentes i Trondheim.
GARANTI :
Du har full returrett i 14 dager etter at varen er mottatt og pengene tilbake.
MIN MOBIL : 93412488
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 8.10.2025 kl. 11:17 ・ FINN-kode: 430989867



