Bildegalleri
KRISTIAN OTTOSEN BØKER
Til salgs
100 kr
Beskrivelse av varen
Har ryddet i hyller og kasser.
Selger 4 stk. KRISTIAN OTTOSEN BØKER.
NATT OG TÅKE - Historien om Natzweiler-fangen 100 kr
BAK LÅS OG SLÅ - Historien om norske kvinner og menn i Hitlers fengsler og tukthus 100
KVINNELEIREN - Historien om Ravensbrück-fangene 100 KR
I SLIK EN NATT - Historien om deportasjonen av jøder fra Norge 100 kr
SELGES HELST SAMLET
NATT OG TÅKE:
Drøyt 500 nordmenn ble under annen verdenskrig sendt til konsentrasjonsleiren Natzweiler under den såkalte Nacht und Nebel-forordningen. Ingen fanger, bortsett fra jødene, fikk tilnærmet så brutal behandling som NN-fangene. Gjennom umenneskelig hardt arbeid skulle de gå til grunne, og ingen skulle få vite noe om deres skjebne. Kristian Ottosen, som selv var NN-fange, forener øyenvitneskildringen og den objektive dokumentasjon, detaljen og fugleperspektivet, den enkeltes fangetilværelse og fellesskapets. Fangene ble utsatt for 12-14 timers daglig slit i steinbrudd og for underernæring, grov mishandling, ydmykelser, frost, søvnløshet, uhygieniske forhold og endeløse transporter i kuvogn - i konstant uvisshet om hva neste dag ville bringe. Mirakelet er at noen i det hele tatt overlevde.
BAK LÅS OG SLÅ:
I boken forteller forfatteren historien om de ca. 1400 nordmennene som havnet i tyske fengsler og tukthus under den 2. verdenskrig. Til forskjell fra konsentrasjonsleirfangene, ble disse fangene underlagt det tyske rettsapparatet og spredt omkring i hele Tyskland. Derfor hadde de liten kontakt med medfanger. Ottosen beskriver enkeltskjebner, isolasjon, usikkerhet og fornedrelse, men også de få lyspunktene som gjorde det mulig å overleve. Med fortegnelse over nordmenn i tyske fengler og tukthus.
KVINNELEIREN:
Ravensbruck konsentrasjonsleir for kvinner lå i Mecklenburg nord for Berlin. Under krigen passerte ca. 130 000 kvinner leiren. Av dem var omkring 100 norske. I denne boken tar Kristian Ottosen for seg Ravensbruck-fangenes historie. Han skildrer dagliglivet i leiren, grusomhetene og fornedrelsen, men også oppofrelse og ukuelig livsmot, og han kommer inn på en rekke dramatiske enkeltskjebner. De norske fangene står i sentrum, men Ottosen forteller dessuten om selve leirens utvikling og dens plass i nazistenes konsentrasjonsleirsystem.
I SLIK EN NATT:
Av de vel 1700 jødene som bodde i Norge 9. april 1940, ble om lag 760 deportert av tyskerne - bare 25 av disse kom tilbake. I slik en natt forteller hva som lå bak Hitler-Tysklands forfølgelse av jødene, hvordan Hitler og hans nærmeste menn tok alle midler i bruk for å nærme seg sitt mål om total utslettelse av Europas jøder.
I tillegg til å få fram de historiske linjene, gir Kristian Ottosen, som i sine tidligere bøker, også plass for enkeltmenneskene. Han skildrer menneskelig fornedrelse, ufattelig slit og slavearbeid, men også små glimt av håp - og overlevelse.
Se mine andre annonser også. Mye bra for en billig penge.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 3.8.2025 kl. 14:59 ・ FINN-kode: 419689647
