
Bildegalleri
WWII av James Jones 1975 Bok
Til salgs
300 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Den er på 276 sider
Lag en bildebok med grafikk fra andre verdenskrig? Skal jeg skrive en tekst til det? Kan jeg skrive hva jeg vil? Si noe jeg ville si? Art Weithas, hovedkunstsjefen for Yonk, hadde kommet opp med initialen
idé. Det var mye god kunst om andre verdenskrig, fremholdt Weithas. Det var synd at den skulle ligge i Washington i de forskjellige arkivene der ingen andre enn noen få forskere visste om den og så den. Mye av dette var arbeid utført eksplisitt for hæren, marinen eller Marine Corps-samlingene, av profesjonelle kunstnere ansatt eller i noen tilfeller faktisk vervet til å gjøre nettopp det. Det var Abbott Collection, bestilt av Abbott Pharma ceuticals og utført på medisinske emner alene. Det var også den fine Life Magazine Collection, en interessant historie i seg selv. I tillegg var det de fangede tyske og japanske samlingene som den amerikanske hæren fortsatt hadde. Noe av denne summen var utmerket kunstverk i seg selv. Mye, om ikke "stor kunst, var intenst rørende om perioden, mennene og hendelsene - svært grafisk fremstilling av epoken. Dette materialet burde gjøres tilgjengelig for publikum, mente Weithas. Legg det der det kunne sees og nytes
På den annen side, hva kunne jeg skrive om andre verdenskrig, på denne historiske måten, som ikke allerede var skrevet? Hva kan noen skrive nytt om det? Det hadde omtrent blitt gjort i hjel, av historikere, av kommentatorer, av analytikere, av romanforfattere. Samtidig var jeg dypt inne i skrivingen av en intenst personlig roman om andre verdenskrig, en som skulle lage en trilogi med Herfra til evigheten og Den tynne røde linjen. En trilogi ble unnfanget for tjuesju år siden, og min ambisjon er veldig kjær. Jeg hadde gravd bort i det tredje bindet i årevis, og så lagt det til side for å gjøre noe annet. Bare et år før hadde jeg lagt det til side nok en gang for å reise til Vietnam for New York Times. Nå var det mye lenger på vei, og det gikk bra. Jeg hatet å legge den til side igjen.
Men da jeg så gjennom eksempler på kunstverk fra andre verdenskrig (fotografiske kopier av oljer, akvareller, skisser, tegninger) som Weithas hadde omgitt seg med i leiligheten sin i New York, begynte jeg å bli begeistret. En ukes tur til Washington for å se på selve maleriene, og på de enorme filene med fotografier av maleriene og tegningene som var tilgjengelig, begeistret meg enda mer. Weithas hadde rett i at dette materialet skulle plasseres der folk kunne se og nyte det.
Hvis nyte er det rette ordet. Og det antar jeg at det er. Slik er vi mennesker, slik er vår natur, at vi kan se tilbake på øyeblikk da vi nesten døde og minnes dem med nostalgi og glede. I det minste burde noe av det beste av dette arbeidet plasseres der folk kunne se det, og tenke på det. Som Weithas sa, problemet vårt (hvis vi gjorde det, ville boken bli en skam for rikdom, så mye materiale var tilgjengelig
Sannheten er at trettifem år har gjort det hele og gitt andre verdenskrig en polering og en glød som den ikke hadde på den tiden. Historieprosessen får meg alltid til å tenke på måten Navahos pusser sin turkise på. De legger de rå bitene i en tønne halvfylt med fuglehagl, og snur deretter tønnen og fortsetter å snu den til de grove kantene er fjernet og nuggets kommer ut glatte og skinnende. Tid, tror jeg, gjør det samme med historien, og spesielt med kriger.
Frakt kommer i tillegg
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 25.4.2025 kl. 17:28 ・ FINN-kode: 404672633

