Bildegalleri
Gammelnorsk spælsau livdyr 2026
Til salgs
3 300 kr
Beskrivelse av varen
Lyst til å begynne med sau?
Ønskes en ny vær eller ny rase?
Til salgs:
Rasegodkjent livdyr av gammelnorsk spælsau fra Avløften Gård i vakre Nør- Trøndelag.
Ta kontakt for en hyggelig saueprat.
Vennligst les gjennom hele annonsen først 🐏😊
Forhåndsbestilling for våren eller høsten 2026 er mulig fra nå. Hvis du vil vite hva du kan få tak i nå, er det bare å sende oss en melding.
Kommer til salgs våren:
✔️ Vintergamle søyer (fjorårslam)
Kommer til salgs til høsten:
✔️ 2026-årslam (søyelam, værlam, kastrater)
✔️ Værer (1,5-åringer og eldre)
✔️ Søyer (1,5-åringer …)
Hvis du ikke er helt sikker på om gammelnorsk spælsau med horn er den riktige rasen for deg, er det bare å stille dine viktigste spørsmål. ❄️🐏
Vi kan fortelle masse om rasen, da det er en av våre største lidenskaper på gården.
Vi kan også hjelpe deg noe med oppstart av eget sauehold, hobby eller produsent, med tips om stell, fôring, tilskudd og mye mer etter at du har bestemt deg for å kjøpe hos oss.
Både gammelnorsk sau og gammelnorsk spælsau (norske villsau-raser) har sine fordeler, men for oss gir gammelnorsk spælsau (herunder GNS= rasekode 16) flere fordeler fordi den har kortere spæl, lengre ull og kan oppnå noe høyere vekt ved riktig hold og stell.
Vi selger kommende vår og høst sosiale og friske, rasegodkjente livdyr av GNS. 🍁 Vi holder våre GNS som helårs utegangersau.
Lam forventes i april–mai, og dere kan bli en del av hele prosessen fra å bli kjent med dem som lam, frem til å hente egne dyr. 💕🌱 Med oppdateringer i form av bilder, videoer osv.
Søyene som selges til høsten er enten søyelam fra 2026, “vintergamle” lam eller toåringer ved henting. Lam er leveringsklare ca. fra august. ☀️🍂🍁🌲
Alle lam og fjorårsdyr etter kårede værer med god høstvekt, ull, horn og avlskvalitet.
Vi har en fargerik flokk med gode horn og fine, forskjellige farger (svart, blå, brun, lys, hvit og forskjellige mønstre, som mufflon, hvite avtegn, engelsk blå, ensfarget …). Se på bildene.
Veldig nydelige dyr, noen er kosete og andre er nysgjerrige damer. Hardføre og supre beitepussere! Snille, årvåkne i fjellet og enkle å drive og stelle.
Minimumsantall ved kjøp av søyer er 3 stk samlet på grunn av dyrevelferd. Ved kjøp av vær gis det ingen minimumsantall.
Værlam kommer også til salgs (både kårede etter NSG sine regler eller ukårede hvis ønsket, men alle er uansett rasegodkjente).
Det leveres også kastrater etter bestilling til selskap eller landskapspleie.
Kastrater hos oss går hele året sammen med søyeflokken og er perfekte da de leker med lam og er sosiale med folk og søyer.
Priser varierer etter ønsket antall og type dyr, men vi blir sikkert enige. Vi følger helst landslaget sine livdyrpriser.
3300–3450,- per søye og per kåret vær 4300,- eks. mva.
Ukårede værer varierer fra 2400–3400,- eks. mva.
Pris kan eventuelt diskuteres ved kjøp av flere dyr eller ved rask avgjørelse.
De elsker å være ute, så mye utetid er et must. 🌲
Vårt øyemerke:
• god kjøttkvalitet / flerbruksegenskaper
• svært godt morsinstinkt
• helse og immunforsvar
• dyrevelferd og artstilpasset liv for gamle norske raser
• godt lynne
• god ullkvalitet
Vi er godkjente i Sauekontrollen og av Mattilsynet.
Det kan leveres sau med helseattest om ønsket, i så fall betales veterinærkostnader av kjøper.
Kjøpere i Trøndelag foretrekkes, mædi-sone (22 kommuner). Livdyr småfe region 1 kan være aktuelt på grunn av gyldige mædi-tester. Det er opp til kjøper å finne ut hva som er riktig og hvor kjøperens sauehold plasseres. Vi kan eventuelt hjelpe med transport.
Kjøper må ordne med MT selv, på eget ansvar. Selger forutsetter at man har Mattilsynet og papirene automatisk i orden ved kjøp. Det finnes massevis av innlegg om nytt sauehold og flytting av småfe.
OBS!
Ved helt uforpliktende interesse anbefaler jeg å først spørre Landbruksdirektoratet og/eller Mattilsynet og gjøre research på internett, slik at dere har mer plan for deres behov og framtidige sauehold.
Men: Jeg tilbyr her å stå som rådgiver for GNS-sauehold, men brukt tid pg rådgiver tjenester skal selvfølgelig betales. Derfor tilbyr jeg å svare på alle mulige spørsmål man har som uforpliktende interessent mot tilsvarende betaling. Ved interesse, ta kontakt og siifra.
Ellers svarer jeg bare på noen få konkrete spørsmål. Besøk er også mulig. Hvis man setter sin tillit til meg og mitt dyrehold og setter seg på fast venteliste for å kjøpe dyr hos meg, svarer jeg på så mange spørsmål man vil gratis. Jeg har eventuelt også nyttige dokumenter.
Holder til i Namsos.. Ta kontakt for hyggelig saueprat eller for å stå på venteliste via melding på Finn.no, så kan vi bytte kontakt 😊
🐏 Om rasen gammelnorsk spælsau:
Det er en trivelig sauerase fra gamle vikinger dager. Det er en godlynt og intelligent rase med et utpreget morsinstinkt. Lett lamming. Den har også godt utviklet flokkinstinkt. Perfekt værtilpasset og kan gå ute hele året, også ved –30 °C. Smakfullt, viltlignende kjøtt, samt veldig bra og lang ull og pels. Kan klippes én (utegangersau) eller to ganger i året.
All informasjon som gis til kjøper er uten garanti og uten forpliktelse, da den bygger på selgers egne erfaringer, utdanning og driftsform. Alt er også avhengig av gjeldende regelverk, Mattilsynets krav og lokale forhold, som hver kjøper selv må vurdere og ta ansvar for.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 11.1.2026 kl. 17:08 ・ FINN-kode: 389270288















