
Bildegalleri
"Pinocchio" - Carlo Collodi
Til salgs
50 kr
Beskrivelse av varen
Boken "Pinocchio" av Carlo Collodi. Utgitt av Bokklubbens barnebibliotek i 2008. 233 sider. Illustrert.
Selges for 50,- kroner
Porto: 69,- kroner (sendt som brev med Posten)
----------------------
Carlo Collodi var en italiensk forfatter. I vår tid huskes han best for barneboken Pinocchio (1883, første norsk oversettelse ved Margrethe Munthe i 1921), hvor hovedpersonen er tredukken Pinocchio, som på magisk vis blir vekket til live etter å ha blitt skåret ut av treskjæreren Geppetto.
Pinocchio er en tvetydig bok, som fra en side sett er en streng moralsk fabel, hvor tregutten Pinocchio utsettes for ulike straffemetoder for hvert regelbrudd. Boken fremstiller en nyttig og praktisk moral; den ulydige og dovne får sin straff, mens den gode og flittige blir belønnet. Hensikten forsøkes ikke oppnådd gjennom en kjedelig moralisering, men gjennom en spennende kombinasjon av det realistiske og det fantastiske.
Fra en annen side sett kan de komisk overdrevne straffemetodene framstå som bokens hovedtema. Det er også mulig å oppfatte boken som en selvbiografisk fabel, eller som en drøfting av hvorvidt det er bryet verdt for et barn å bli oppdratt og sivilisert.
Walt Disneys tegnefilm Pinocchio (1940) er bygd på Collodis fortelling, men er vesentlig mildere i moralen. I 2002 kom Roberto Benignis filmatisering av Pinocchio.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 18.9.2026 kl. 15:24 ・ FINN-kode: 336783348


