Bildegalleri
Bak lås og slå - Norske kvinner og menn i Hitlers fengsler og tukthus - Ottosen
Til salgs
Gratis frakt + Trygg betaling 39 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Etter levering har du 24 timer til å se over varen. Hvis det er noe galt med varen, får du pengene dine tilbake.
Lag en pakke
Kjøp mer fra selgeren og betal bare én fraktkostnad.
Beskrivelse av varen
Kristian Ottosen Oslo 1993. 465 sider. Innbundet bok med omslag
I denne boka forteller forfatteren historien om de ca. 1400 nordmennene som havnet i tyske fengsler og tukthus under den 2. verdenskrig. Til forskjell fra konsentrasjonsleirfangene, ble disse fangene underlagt det tyske rettsapparatet og spredt omkring i hele Tyskland. Derfor hadde de liten kontakt med medfanger. Ottosen beskriver enkeltskjebner, isolasjon, usikkerhet og fornedrelse, men også de få lyspunktene som gjorde det mulig å overleve. Med fortegnelse over nordmenn i tyske fengler og tukthus, og litteraturliste.
Kristian Ottosen var en norsk administrator og kjent motstandsmann fra andre verdenskrig. Han ble arrestert i juni 1942 i Bergen, hvor han var aktiv i motstandsgruppen Theta. Han satt fengslet på Grini, siden i Sachsenhausen og Natzweiler i Tyskland.
Etter krigen var Ottosen blant annet daglig leder av Studentsamskipnaden i Oslo i 1950–1979. Han var med i en rekke råd og komiteer, blant annet formann i Videreutdanningskomiteen (Ottosen-komiteen) i 1965–1970 og formann i styret for NRK i 1972–1979 og for Nationaltheatret i 1981–1989.
Sin egen beretning om motstandskampen og fangenskapet forteller han i Motstand, fangenskap og frihet (2005). Ottosen har ellers et omfattende forfatterskap om nordmenn i tyske konsentrasjonsleirer
andre verdenskrig holocaust krigslitteratur krigen konsentrasjonsleir
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Annonsens metadata
Sist endret: 12.7.2026 kl. 11:50 ・ FINN-kode: 329560685








