
Bildegalleri
Birger Løvland; Sørmarka. + mange andre bøker fra Oslo-marka
Til salgs
Beskrivelse av varen
Even Saugstad; Sarabråten - godset i skogen. Utg. 2016. 191 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 150,-.
Omtale: I dag er Sarabråten bare en lysning i skogen, et veikryss og noen store ruiner drøye to kilometer inn i Østmarka fra Oppsal og Bøler. For 150 år siden var dette et samlingssted for kongelige og embetsfolk, diktere og andre kunstnere. Dette var stedet der en av .Kristianias rikeste menn, Thomas Johannessen Heftye, samlet sine venner og forbindelser til lystig og nyttig lag. Heftye ivret også for å få «vanlige folk» ut i naturen, og Sarabråten ble regnet som hovedstadens første utfartssted. Thomas J. Heftye var med på å starte Den Norske Turistforeningen og var foreningens formann i mange år. I denne boka får vi høre mer om hvem som besøkte dette historiske stedet i Østmarka - og hvordan og hvorfor Heftye fikk samlet en slik mengde storfolk på denne forholdsvis avsidesliggende plassen. Boka forteller også om livet på Sarabråten både før og etter Heftyene, med kapitler om hjulbåten Sara, milorgstøtta og speiderbautaen. Og om alle husmannsplassene rundt Nøklevann. Bilder og illustrasjoner er for en stor del hentet fra fotoalbum og gjestebøker fra Sarabråtens storhetstid - materiale som er bevart og stilt til rådighet av Thomas Heftyes etterkommere.
Even Saugstad; Østmarka fra A til Å. Utg. 2000. 192 sider. Illustrert. Meget pent eks. Kr 50,-.
Omtale: Over 1000 oppslagsord . beliggenhet, historikk og navneforklaring Større artikler om Sarabråten, Losby, Rausjøgrenda Tur og aktivitetsforslag: Turorientering, Hytte til hytte, Sykkelturer, Kanoturer Opplysninger om friluftstilbud og tilrettelegging i alle fem kommunene i Østmarka: Lørenskog, Rælingen, Enebakk, Ski og Oslo 100 historiske bilder og 130 nye bilder samt oversiktskart i 1:50.000 Even Saugstad (f.1960) har trasket, syklet, gått på ski og padlet Østmarka på kryss og tvers. Han har samlet informasjon om marka i en årrekke og alle fakta er nå systematisert i boka "Østmarka fra A til Å".
Leif Ryvarden; Nordmarka. Langs vann og grønne skoger. Utg. 2000. 91 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 70,-.
Omtale: Nordmarka er unik. Men hvorfor er den det? Hvorfor ligger det høye, skogkledde åser innerst i Oslofjorden? Hvorfor skinner så mange vann og innsjøer i skogens grønne dyp? Hvilke gåter skjuler seg i alle skogstypene? Hvilke planter, dyr, fugler og fisk lever i marka, og hvordan lever de? I denne boken skildrere Ryvarden marka på naturmiljøets egne premisser. Som den erfarne biologen, forfatteren og friluftsmannen han er, vet han at få ting utdyper og beriker friluftsopplevelsen mer enn kunnskap. Derfor har han skrevet denne inspirerende boken om Nordmarkas geologi, botanikk og zoologi. Det er noe langt mer enn en vitenskapelig fremstilling. Den er en sammenhengende kjærlighetserklæring til Norges mest sentrale friluftsområde.
Markas 150 beste sommerturer. Nordmarka, Lillomarka, Krokskogen, Bærumsmarka, Østmarka. Utg. på Tun 2008. 278 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 120,-.
Omtale: En inspirerende og grundig guide til Oslomarkas fineste sommerturer: fotturer, sykkelturer, trilleturer og mye mer! Dette en den ultimate turguiden til folk bosatt i Oslo og omegn. Boken dekker alle markaområdene, og har turer for alle. Turer i hele Oslo og omegn: 45 turer i Nordmarka syd, 22 turer i Nordmarka nord, 7 turer i Lillomarka, 38 turer i Østmarka/Sørmarka, 38 turer i Bærumsmarka/Krokskogen.
Olav Harlem m. fl.; Fotturer i Oslomarka. Utg. 2017. Flexibind. 144 sider. Rikt illustrert. Meget pent eks. Kr 90,-.
Fotturer i Oslomarka inneholder 55 fantastiske turer med varierende lengde og vanskelighetsgrad. Turene er jevnt fordelt over hele Marka, og de aller lengste har forslag til overnatting på markastuer. Detaljerte tekster og et eget kart med inntegnet rute for hver tur gjør det enkelt å finne frem. Underveis kan du bade i et vann en varm sommerdag, plukke bær eller nyte utsikten fra et fint utsiktspunkt en klar høstdag. Du får informasjon om interessante kulturminner og severdigheter og gode forslag til koselige rastesteder og markastuer med servering. Her finner du inspirasjon til flotte turer i den vakre naturen rundt Oslo enten du ønsker å rusle, gå eller løpe!
Rolf Utgård; På skøyter i marka. Utg. 2007. 267 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 150.
Omtale: Rolf Utgård presenterer egnede skøytevann i Oslo- og Bærumsmarka, Vansjø i Østfold, Hvalerøyene, deler av Glommavassdraget i Oppland og Oslofjorden. De enkelte vannene presenteres med fakta om vannets kvaliteter som skøytevann: størrelse, beliggenhet, adkomst og grad av villmark med mer. I tillegg forteller forfatteren om personlige opplevelser ved disse vannene. Boken er illustrert med fotografier og kart.
Trygve Christensen; Bærumsmarka. Utg. 1988. 144 sider. Illustrert. Meget pent eks. Kr 90.
Omtale: Minst 100.000 mennesker i Bærum, Oslo og Asker har Bærumsmarka som et av sine mest populære tur- og rekreasjonsområder. Denne boken forteller om marka i gammel og ny tid - spekket av informasjon for dem som søker til området på alle årstider.
Skiforeningen. Jubileumsbok 100. årgang. Utg. 1994. 171 sider. Illustrert. Litt rift i omslaget, ellers meget pent eks. Kr 30.
Trygve Christensen; Marka og krigen. Oslomarka 1940-1945. Utg. 1993. 239 sider. Illustrert. Meget pent eks. Kr 250.
Omtale: Boka er den første sammenfatning av markas krigshistorie, med stoff hentet fra arkiver og rapporter, tidligere artikler, samt intervjuer av krigsveteraner og andre som gjorde en innsats. Med oversikt over bidragsyterne, person- og stedsregister m.m. Illustrert.
Helge Haakenstad; Lillomarka. Liten og variert - vakker og verdifull. Grefsenmarka - Ammerudskogen / Grorudskogen - Nittedalsmarka. Utg. 2016. 255 sider. Illustrert. Meget pent eks. Kr 180,-.
Omtale: Store deler av befolkningen i Groruddalen, de nordlige bydeler og Nittedal har Lillomarka som turområde. Dette viktige og verdifulle markaområdet er lite, men naturen her er både variert og vakker og byr på et mangfold av opplevelser for både liten og stor. Denne boken beskriver de naturgitte forholdene og skogen og naturen i Lillomarka, kulturminner og kulturhistorie, serveringssteder og ulike anlegg for friluftsliv og idrett. Boken omtaler også gamle sagn og fortellinger som knytter seg til dette området. Boken består videre av 7 opplevelsesrike vandringer, litt utenfor allfarvei, og 7 fortellinger om kjentfolk med tilknytning til Lillomarka. Boken er illustrert med en rekke gamle og nye bilder fra Lillomarka.
Sverre Grimstad; Nordmarka og Hakadalen. Utg. 2011. 369 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 150,-.
Omtale: Denne boken inneholder mye spennende historie fra den nordøstlige delen av Nordmarka. Det er virksomheten ved Hakedals Verk som har preget dette området opp gjennom tidene, først som jernverk, senere som en skogs- og jordbruksbedrift. Skogen var svært verdifull, og fløting, særlig gjennom Jæringsvassdraget, var viktigste utdriftsmåte, noe som er nøye beskrevet i boken. Det oppsto også mange grensetvister i denne delen av marka. Boken gir en grundig innføring i utviklingen av disse tvistene, hvor grensene går i dag og hvor grensemerkene fortsatt kan finnes i terrenget.
Birger Løvland; Sørmarka. Utg. 2006. 217 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 150,-.
Omtale: Dette er den første store boka som forteller om natur og historie i Sørmarka - seks sjarmerende markaområder mellom Østmarka i nordøst og Follomarka mot sørvest. Mellom bebyggelse, veier og jernbaner finner du urørt natur i Grønliåsen og Stensrudåsen, Svartskogmarka, Nøstvetmarka, Holstadmarka, Skimarka og Gaupesteinmarka. Sørmarka er det nærmeste friluftsområdet for mer enn 100 000 mennesker sør i Oslo og nord i Follo, blant annet Holmlia, Søndre Nordstrand, Kolbotn, Oppegård, Langhus og Ski. Boka presenterer dyre- og plantelivet, geologien og friluftsmulighetene, men også den spennende historien: beretningen om steinalderboplasser, bruken av marka i gamle dager, husmannsplasser, stedsnavn, sagn og hendelser fra krigens dager - for bare å nevne noen av hovedemnene. 180 gamle og nye bilder gjør fortellingen om Sørmarka enda mer levende, og fører kanskje til at enda flere vil finne veien til denne vakre marka.
Hans A. Eriksen; Dager og netter på skogen. (Drammensmarka og Krokskogen) Utg. 1980. 123 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 70.
Knut A. Nilsen; Nordmarkstrikken. Holmenkollbanen gjennom 100 år. Utg. 1998. 159 sider. Illustrert. Meget pen eks. m/omslag. Kr 50,-.
Omtale: Siden 1898 har Holmenkollbanenes vogner bragt Oslos innbyggere, og hovedstadens gjester og turister til kanten av skogen nord for byen. Boken forteller historien om Norges første forstadsbane, om ingeniører, økonomiske vanskeligheter og uhell, om tradisjoner og teknikk, arkitektur og kultur.
Knut A. Nilsen; Nordmarksboka. Utg. 1988. 159 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 70,-.
Omtale: Ny utgave av klassikeren fra 1972. Om Nordmarka i alle årstider - historie og bruk. Praktfulle fotografier.
Selvik / Solem; Trilleturer i Oslo. Utg. 2007. 152 sider. Illustrert. Meget pent eks. Kr 30.
Omtale: Denne boka inneholder 11 spennende trilleturer som guider deg fra start til mål. Den inkluderer kortere og lengre turer, langs kjente og ukjente strekninger, i sentrum og perlene rett utenfor. Her viser forfatterne veien til barnevennlige kafeer, trillevennlige museer, morsomme butikker, og fine piknik- og badesteder. Undeveis får man anledning til virkelig å bli kjent med Oslo og byens historie, bl.a. gjennom et eget arkitektur- og funkis-kapittel. Hver tur er illustrert med tegninger, kart og symboler.
Egil Collett Aabel ; Nordmarksfolk. Plasser og slekter gjennom 300 år. Utg. 1985. 164 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 150.
Omtale: Dette er boken om nordmarkingene, en samlet fremstilling av Nordmarkas plasser og slekter, med glimt fra livet på skogen slik det engang var. De første var skogsarbeidere fra bygdene omkring, fortrinnsvis hadelendinger. Samtidig kom finnene vandrende inn østfra. De ryddet skogen, brente fellingen, sådde rug og nepe i asken og ble bofaste. Ofte fant de unge sin ektefelle på en annen plass eller seter, og etter hvert ble nordmarksfolket nesten som for en stor familie å regne.
Even Saugstad ; Hilsen fra Oslomarka. Postkort fra de dype skoger. Utg. 2003. 176 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 100.
Omtale: Gjennom gamle postkort presenterer boka steder i Oslomarka som er og var verdt et besøk. Turen går til Nordmarka, Krokskogen, Vestmarka, Lillomarka og Østmarka. Bildematerialet viser hvordan Oslomarka så ut tidlig på 1900-tallet, og sammen med kart og bilder fra i dag er boken en turguide. Tekstene forteller historien knyttet til stedene og fakta om markaplassene før og nå. Har kilder og stedsregister.
Marius Nergård Pettersen; Sove ute, Håndbok for netter i sovepose. Utg. 2020. Flexibind. 225 sider. Illustrert. Meget pent eks. (som ny) Kr 90.
Omtale: Tenk å sovne under stjernene. Våkne med sola i øynene. Den opplevelsen ligger lett tilgjengelig for de fleste. Vi må bare ut og finne den. Med denne boka blir terskelen for å komme dit mye lavere. Marius Nergård Pettersen har totalt tilbragt flere år under åpen himmel. Denne boka er hans feltguide for nettene der ute. Den er lettlest og konkret, variert og fylt med informasjon. Her er alt du trenger å vite om overnattingsformer, nødvendig utstyr, naturopplevelser, utfordringer, planlegging og pakking. Boka er også full av inspirerende turbilder fra hele landet, i tillegg til intervjuer med erfarne utefolk. Kom deg ut. Og sov godt.
Hege og Stine Schultz Heireng; Kortreist. 70 fine hengekøyeturer fra Norges 15 største byer. Utg. 2019. Heftet. 264 sider. Illustrert. Meget pent eks. Kr 120.
Omtale; Denne boken beskriver 70 overnattingsturer, i hengekøye og i telt, i nærhet til Norges 15 største byer. Her er turer for alle, uansett alder eller tidligere erfaring, under én time fra bysentrum. Boken gir konkrete tips til hvordan du kan få friluftslivet til å bli en større del av hverdagen din. Turbyene i boka er Arendal, Bergen, Bodø, Drammen, Fredrikstad, Sarpsborg, Haugesund, Kristiansand, Moss, Oslo, Sandefjord, Skien, Porsgrunn, Stavanger, Sandnes, Trondheim, Tønsberg og Ålesund.
Carsten Hopstock; Bogstad. Et storgods gjennom 300 år. Bind 1. Utg. 1997. 333 sider. Illustrert. Mindre rift i omslaget, ellers meget pent eks. Kr 150,-.
Carsten Hopstock; Bogstad. Et storgods gjennom 300 år. Bind 2. Utg. 1997. 376 sider. Illustrert. Mindre rift i omslaget, ellers meget pent eks. Kr 250,-.
Kr 300 for begge bind samlet.
Omtale: Godset Bogstad er et viktig kulturhistorisk minnesmerke fordi det står delvis urørt siden slutten av 1700-tallet. Dette verket i to bind er en kulturhistorie om menneskers miljø, liv og levesett der gården Bogstad er rammen om miljøet. Bind 1 tar for seg tidsrommet 1650-1850, og ser på grunnlaget for Bogstad-godset og slektene Leuth og Anker. Illustrert. Med plantegninger og litteraturliste. Bind 2 tar for seg tidsrommet 1770-1955, og omhandler bl.a. statsmannen Peder Anker, greveparets tid og siste generasjon på Bogstad. Illustrert. Med plantegninger og litteraturliste.
Oslo i gamle og nye bilder. Utg. 2007. 204 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 30,-.
Omtale: Oslo er en levende by! Gjennom 100 utvalgte motiver ser vi byen slik den har vært og slik den fremstår i dag. Hvert oppslag viser byen i "gamle dager" og slik motivet fortoner seg i dag, sammen med en innsiktsfull og beskrivende tekst. Her er både mennesker og miljøer, som gir et innblikk i hvordan byen har forandret seg. Dette er et fotoalbum for alle Oslo-interesserte, og som et ekte album vil den også vekke mange minner ...
Morten Larsen; Asker og Bærum i gamle og nye bilder. Utg. 2007. 143 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 30,-.
Omtale: Denne boken hører hjemme i samme serie som Oslo i gamle og nye bilder og Indre Oslofjord i gamle og nye bilder. Temaene spenner fra arbeidsliv og kommunikasjon til fritidsaktiviteter . fiske, jordbruk, ishandel, kalkdrift, verft og glassverk, for å nevne bare noe. Dessuten handler det om båtene, bryggene, broene og landhandlene, badeplassene og forlystelsesstedene, hyttene ...Hvert oppslag viser områdene slik de var og slik de er i dag, og de blir fulgt av en beskrivende tekst. Vi får et kort riss av stedets historie, og ofte blir stedsnavn og lignende forklart. Her er både mennesker og miljøer som kan fortelle hvordan kommunene har endret seg.
Lars Monsen; Villmarksboka. Utstyr, feltkunnskap og overlevelsesteknikk. Utg. 2004. 278 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. Kr 120,-
Omtale: Boka er praktisk rettet mot villmarksliv og tar for seg alt fra planlegging, proviant, utstyr, orientering og jakt til sikkerhet, mellommenneskelige forhold, hygiene, bekledning og valg av leriplass. Boka er omfattende og kan brukes av både nybegynnere og viderekommende. Gir forslag til pakkelister for ukestur og ekspedisjon. Med litteraturliste, adresseoversikt og stikkordregister.
Dag Peterson; Rovfugler og ugler i Norden. Utg. 2002. 167 sider. Illustrert. Meget pent eks. m/omslag. (som ny). Kr 150,-.
Omtale; Rovfugler og ugler har fascinert mennesket til alle tider både i myter og hverdager. I denne boken kommer vi med hjelp av forfatteren disse myteomspunne fuglene nærmere. Vi følger dem når de bygger reir, i de daglige rutinene med ruging og ungenes oppvekst, og i kampen deres for å overleve. Artene presenteres med opplysninger om kjennetegn, utbredelse, bestandsutvikling, hekkebiologi, jaktteknikk, næringsutvalg og trekkvaner. Med kortfattede faktaspalter og utbredelseskart. Illustrert med fargetegninger av forfatteren. Har litteraturliste og register.
Se flere bøker om friluftsliv og turbøker i FINN-kode: 462524601
NB: Sender ikke eller avtaler henting for beløp under kr 100.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 12.5.2026 kl. 07:57 ・ FINN-kode: 463322324
Utforsk våre nye sider for klær og mote
Ta en titt



