Bildegalleri
Gammelt fotografi av ungpiken miss Eggen, tatt i Trondheim av Carl Aspaas
Til salgs
Frakt fra 25 kr + Trygg betaling 39 kr. Frakten er på tilbud – ordinær pris er 39 kr.
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Nydelig gammelt fotografi av miss Eggen, tatt i Trondheim av Carl Aspaas
Slike fotografier ble ofte brukt som visittkort, og ble kalt visittkortfoto, cdv, carte de visite eller calling card.
Fotografiet er pålimt tykk kartong. På baksiden hadde fotografen som regel en reklame for sin forretning, og ofte er disse spesielt flotte og forseggjort.
Mål (i cm):
Kartong: 10,5 x 6,5 (selve bildet er ca. 9,3 x 6,2)
FOTOGRAF:
Carl Aspaas (født 1870 i Trondheim, død 12. mai 1909 samme sted)
Han overtok 1902 atelieret i Nordre gate i Trondheim etter Georg Wahlstrøm Wellin, som hadde startet det i 1895, brukte signaturen "Wellins Efterfl., Carl Aspaas" og bare Aspaas. Ved hans død ble atelieret overtatt av hans tidligere elev, Emma Hanssen, som kalte seg "Aspaas Eftf.". Hun drev det til huset ble revet i 1915, hvoretter hun flyttet til Levanger.
Ved folketellinga 1900 bodde Carl Aspaas i Innherredsveien sammen med sin mor Gjertine Aspaas, som var enke. Han var da i arbeid hos Wellin.
________________________________________________________
Fotografering er en ganske ny oppfinnelse, mindre enn 200 år gammel. De første fotografiene av vanlige folk ble tatt av profesjonelle fotografer i slutten av 1850-årene. Disse små carte de visite (visittkort), fotografiene (11,4x6,4 cm) var vanligvis av såkalt albumin-type - et tynt papirfotografi montert på et tykkere papir. De ble enormt populære og ble utvekslet blant venner og kjente.
I begynnelsen av 1870-årene ble carte de visite erstattet av kabinettfotografier, også et albumin-fotografi, men større og montert på tykk kartong. Begge dominerte den profesjonelle fotografiindustrien i nesten tretti år. Først rundt århundreskiftet, da film på rull kom og man lanserte det rimelige Brownie-kameraet, ble fotografering og fotoalbumer en folkehobby.
De første fotoalbumer ble konstruert for å se ut som en sober bibel med tunge permer overtrukket med skinn eller tekstil, tykke blad av kartong, og en spenne som holdt det hele sammen. Bruk av fotografiske albumer ble utbredt i siste halvdel av det 19. århundre, da fotografering blomstret. Kommersielle albumer ble designet som innbundne bøker, med side av papir eller kartong delt inn i rom som bildene kunne smettes inn i.
Kilde: Elizabeth E. Peacock: Ta vare på dine gamle gjenstander: Fotoalbum, Artikkel i magasinet SPOR nr. 1/2011, utgitt av NTNU Vitenskapsmuseet.
Søkeord: kabinettkort, kabinettfotografier, kabinettbilder, kabinettfoto, visittkort, visittkortfoto, cdv, carte de visite, calling card, portretter, fotografier, foto, fotografi, lokalhistorie, reklame
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 6.2.2026 kl. 12:26 ・ FINN-kode: 449797475
