Bildegalleri
Gammelt fotografi tatt av Ludwik Szacinski i Kristiania
Til salgs
50 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Godt brukt - Synlig brukt
Gammelt fotografi tatt av Ludwik Szacinski i Kristiania
Slike fotografier ble ofte brukt som visittkort, og ble kalt visittkortfoto, cdv, carte de visite eller calling card.
Fotografiene er pålimt tykk kartong. På baksiden hadde fotografen ofte en reklame for sin forretning, og ofte er disse flotte og forseggjort.
Mål (i cm):
Kartong: ca. 10 x 6,3 (selve bildet er 8,2 x 5,2)
Fotografiet har fått har medfart i albumet.
Navnet på mannen som er avbildet, er skrevet under selve bildet.
Det er HANS BOVITZ MOTZFELDT
Mellomnavnet hans ble skrevet på flere forskjellige måter,
men selv brukte han nok bare Hans B. Motzfeldt.
Han var snekkermester, født 15. juni 1835 i Egersund, død 22. juli 1889 i Kristiania (Nedre Slottsgate 19)
Hans Motzfeldt ble gift 8. oktober 1867 i Trefoldighetskirken i Oslo med Kaia (Karen) Urdahl fra Valdres, født 8. oktober 1848, død 13. desember 1898 i Kristiania.
FOTOGRAF:
Ludwik Szacinski de Ravicz (født 16. april 1844 i Suwałki i Polen, død 8. juli 1894 på Ormøya) var polsk-norsk fotograf. Etter et å ha deltatt i et opprør i 1863 flyktet han fra Polen året etter, og endte til slutt opp som fotograf i Norge. Til å begynne med var han omreisende fotograf, fra 1867 i Christiania. Han gjorde stor suksess, og ble blant annet kongelig hoffotograf.
Ludwik Szacinski var sønn av Felix Szacinski. Han ble den 9. september 1871 gift med Hulda Hansen (1845–1922), og ble norsk statsborger i 1882. Etter å ha flyktet fra Polen, lærte han å fotografere i Frankrike. Derfra hersker det litt usikkerhet rundt reiseruten hans, men han dro trolig til Sverige, og kom til Norge i 1865, der han til å begynne med var omreisende fotograf. I 1869 fikk Szacinski eget atelier i Rådhusgata 11, fra 1870 «Ved Torvet 4», Karl Johans gate 4, der han ble værende. Begge steder i Oslo. Til å begynne med signerte han bildene med «Photographie Szacinski Polonaise», i 1870 med «Fotografisk Atelier L. Szacinski et Comp.», i 1871 med «Fotografisk Atelier et Institut L. Szacinski», deretter bare «L. Szacinski». Dyktig som han var, ble han hurtig en av Christianias mest søkte fotografer, og mange embetsmenn «lod sig aftage» hos ham. I 1888 ble han kongelig hoffotograf.
Szacinski mottok medaljer og utmerkelser i Dresden og Wien 1873, Paris 1874, 1876 og 1878, Philadelphia 1883 og samme år i Christiania med «Eneste sølvmedaille for Fotografier» ved Industri- og Kunstutdstillingen på Tullinløkka, som han også dokumenterte med en rekke bilder.
Etter at Szacinski døde, ble firmaet fortsatt i Karl Johans gate 20 av hans enke, som må ha vært meget dyktig. I 1916 solgte hun forretningen til Selmer Norland, og hun døde 4. september 1922. En del av platesamlingens omfattende bilder av stortingsrepresentanter ble i 1919/20 kjøpt av Stortinget. Den største delen av platesamlingen med tilhørende protokoller ble overtatt av Norsk avdeling ved Universitetsbiblioteket i Oslo ca. 1950 og er i dag deponert på Oslo Bymuseum. Mesteparten er portretter, men det finnes også en del bilder av det gamle Christiania, bilder av jaktmotiver fra Østlandet og området rundt Øyeren.
____________________________________________________
Fotografering er en ganske ny oppfinnelse, mindre enn 200 år gammel. De første fotografiene av vanlige folk ble tatt av profesjonelle fotografer i slutten av 1850-årene. Disse små carte de visite (visittkort), fotografiene (11,4x6,4 cm) var vanligvis av såkalt albumin-type - et tynt papirfotografi montert på et tykkere papir. De ble enormt populære og ble utvekslet blant venner og kjente.
I begynnelsen av 1870-årene ble carte de visite erstattet av kabinettfotografier, også et albumin-fotografi, men større og montert på tykk kartong. Begge dominerte den profesjonelle fotografiindustrien i nesten tretti år. Først rundt århundreskiftet, da film på rull kom og man lanserte det rimelige Brownie-kameraet, ble fotografering og fotoalbumer en folkehobby.
De første fotoalbumer ble konstruert for å se ut som en sober bibel med tunge permer overtrukket med skinn eller tekstil, tykke blad av kartong, og en spenne som holdt det hele sammen. Bruk av fotografiske albumer ble utbredt i siste halvdel av det 19. århundre, da fotografering blomstret. Kommersielle albumer ble designet som innbundne bøker, med side av papir eller kartong delt inn i rom som bildene kunne smettes inn i.
Kilde: Elizabeth E. Peacock: Ta vare på dine gamle gjenstander: Fotoalbum, Artikkel i magasinet SPOR nr. 1/2011, utgitt av NTNU Vitenskapsmuseet.
Søkeord: kabinettkort, kabinettfotografier, kabinettbilder, kabinettfoto, visittkort, visittkortfoto, cdv, carte de visite, calling card, portretter, fotografier, foto, fotografi, lokalhistorie, reklame
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 5.2.2026 kl. 17:06 ・ FINN-kode: 449681035
