Bildegalleri
Greco Super Power EG-500 Custom 1981 - Violin Burst
Til salgs
Beskrivelse av varen
Tilstand: Godt brukt - Synlig brukt
Gitartype: Elektriske gitarer
Ønsker å sjekke interessen for min nydelige Greco fra 1981.
Utrolig god gitar, lav action, jevne bånd og på herlige 4kg. Den er veldig resonant og låter skikkelig bra. En god gammel gitar som har vært igjennom det, og har hakk og skavanker som følge.
Pickups er byttet til Dimarzio Super Distortion i bro-posisjon, og en Seymour Duncan av ukjent type i neck. Høres ut som en Jazz eller 59’ for min del. Veldig klar og fin lyd, med masse “punch”.
Oppsettet nå er helt greit, den er svært god å spille på, og har lav action. Bånd er glatte og fine, men nokså flate på toppen. De har nok blitt slipt ned tidligere. Fortsatt en helt greit høyde på de. De er originale, og med “fret-nibs” slik som Gibson har. Det er det ikke alle “lawsuit”-modeller som har. Disse tidlige 80-talls Grecoene regnes å være nærmest Gibson av alle kopiene fra Japan på denne tiden. Hode-formen, bindingen, fret-nibs, inlays, til og med riktig split-diamond på headstocken. Det er virkelig et ordentlig flott instrument.
Det må allikevel påpekes at gitaren på sett og vis har sett bedre tider. Den har i lengre periode vært satt opp med tjukke 12-56 strenger, og da var truss-roden nesten makset. Det står nå 10-52 på, og halsen er ganske så rett og fin. Lav action, og nærmest ingen fret-buzz. Jeg er dog allikevel usikker på hvor mye bevegelighet det er igjen i truss-roden, om den skulle måtte justeres.
Oversadelen er også da slipt med litt for lave spor for vanlige strenger. Dette merkes egentlig kun på g-strengen, som skurrer veldig når den spilles åpen. Det er forsåvidt en ganske easy-fix. Oversadelen er også løs, noe som ikke har noe å si når strengene er på, og den kan lett limes på plass.
Broa ser ut til å være litt kollapset, noe som er veldig typisk på Les Paul gitarer, spesielt i denne alderen. Den byr allikevel ikke på noen problemer enda, men burde kanskje byttes på sikt.
Ellers er det kun kosmetiske ting, som en del hakk og riper, noe å forvente fra en høyt elsket gitar på 45 år! Pickup-ringen til neck-humbuckeren har også sprekt flere steder, og mangler en bit. Dette gjør ikke noe i praksis, og den kan lett byttes. Det er også typisk eldre gitarer som denne. Den har blitt spillt masse, og det er av god grunn. Den er virkelig helt rå, og en av de beste Les Paul type gitarene jeg har prøvd. Den knuser alt annet jeg har prøvd fra Greco, Burny, Tokai, Edwards etc., og jeg må tillate meg å være så klisjè som å si at den er på høyde med Gibson. Som sagt, disse tidlige 80-talls Grecoene er noe for seg selv.
Finishen er også helt nydelig, og gitaren minner om en eldre og falmet Gibson Les Paul Custom i Tobacco Burst. Greco hadde dog faktisk den finishen også, men denne dypere fargen ble kalt Violin Burst.
Halsen er en medium C, jeg vil si et sted mellom en 59 og 60s Les Paul hals i Gibson-verdenen. En veldig rund og god hals. Gripebrettet er en nydelig mørk rosewood, radius er 12”. Båndene må vel kalles vintage, litt som 70-talls Gibson gitarer, men ikke helt fretless wonder.
Strap-buttons ser ut til å ha blitt byttet til et locking-system en gang i tiden, men jeg har ikke reim-festene. Fungerer allikevel greit å bruke vanlige reimer.
Alt i ett en helt rå gitar, med tonnevis av sjel, sjarm og personlighet. En skikkelig rocke-øks, med god vintage karakter både i feeling og lyd.
Dette er nok en gitar for en litt mer erfaren gitarist, som er villig til å gi gitaren den kjærligheten den trenger for å nå sitt fulle potensiale. Jeg har bare brukt den som den er, og vært mer enn fornøyd nok, men jeg tør dessverre ikke ta den med ut på veien slik den er nå. Den fortjener å gå til noen som skjønner seg på eldre gitarer, og kan skru og ordne litt. Jeg har ikke tid eller ork til å ordne alt nå, og vurderer derfor å selge den videre til en entusiast.
Det er vanskelig å vise fargen godt på bilder, den er enda vakrere i virkeligheten, med en flott patina på blant annet bidningen.
Foretrekker rent salg, men kan også være villig til å bytte om du har noe spennende som er i “plug & play” tilstand. En PRS SE NF53 er spesielt interessant.
Gitaren kan testes og hentes i Sarpsborg. Kan mulig sendes og, men da på kjøpers ansvar og regning.
Ønsker ikke bud lavere enn 10.000kr. Disse begynner å stige i verdi, og denne har mye potensiale så lenge man legger litt jobb i den. Det er ikke hver dag man finner disse tidlig 80-talls modellene på bruktmarkedet. Jeg ga tilsvarende 15.000kr for den i en byttehandel.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 4.2.2026 kl. 13:33 ・ FINN-kode: 449422897