
Bildegalleri
SUPERSJELDEN 180 graders FISH EYE fra japanske KENKO
Til salgs
1 900 kr
Beskrivelse av varen
Selger denne meget sjeldne Kenko Fish-Eye 180 grader, produsert i Japan.
Dette er en ekte vintage-perle fra slutten av 1960-tallet, en kompakt konverteringslinse som skrus rett på filtergjengen til et normalobjektiv og forvandler det til en full sirkulær fisheye med ekte 180 graders synsfelt i alle retninger.
Den skaper den klassiske runde bilde-sirkelen midt i rammen med dramatisk krumning og svart bakgrunn rundt, perfekt for å fange surrealistiske, nesten sfæriske perspektiver der verden bøyes inn mot midten på en måte som føles både lekent og litt urovekkende.
Linsa har en solid, metallkonstruksjon typisk for japansk optikk fra den perioden, med en utstående, sårbar frontlinse som krever forsiktig håndtering, men som belønner med overraskende god senterskarphet når du blender ned til f/8 eller mer – selv om kantene ofte blir myke og viser kromatisk aberrasjon som gir karakter til det hele.
Egen innebygd blender (iris-diaphragm) med ring markert fra f/3.5 til f/90 (ja, opp til f/90 – ekstremt liten åpning for maks skarphet og dybdeskarphet i sirkelen).
Fun fact:
Mange forbinder den med HAL 9000s ikoniske røde øye fra 2001: A Space Odyssey.
Dens utseende og effekt gjort den til en favoritt blant retro-entusiaster som vil gjenskape den sci-fi-stemningen i egne bilder eller videoer.
I dag er den en morsom, uvanlig måte å eksperimentere på moderne speilløse kameraer med en adapter og et lyssterkt 50 mm-objektiv, der den produserer drømmende, sirkulære komposisjoner fulle av forvrengning og uendelig dybde. Mange muligheter med denne.
Kan sendes mot forskuddsbetaling, eller hentes Drammen
Se også mine andre gjenstander.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 4.2.2026 kl. 19:59 ・ FINN-kode: 448853483