Bildegalleri
I kamp for norsk kultur - Riksmålsbevegelsens historie gjennom 100 år
Til salgs
Frakt fra 25 kr + Trygg betaling 40 kr. Frakten er på tilbud – ordinær pris er 39 kr.
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Lars Roar Langslet
Riksmålsforbundet 1999. 447 sider. Innbundet bok med omslag. Med dedikasjon fra forfatteren
I denne boken skildrer Lars Roar Langslet riksmålsbevegelsens hundreårige kamp for tradisjon og kontinuitet i norsk språkutvikling, den første sammenhengende historiske oversikt fra riksmålssiden over vårt århundres språkstrid. Vi får en levende og engasjerende fremstilling av det organiserte riksmålsarbeid, fra Bjørnstjerne Bjørnson satte det i gang i 1899 og til 1999.
fra snl
Riksmål er en term som i dag hovedsakelig brukes om en konservativ variant av bokmål. Riksmål har også vært brukt som betegnelse på det offisielle skriftspråket bokmål.
Riksmål og landsmål var navnene på de to offisielle norske språkformene frem til 1929. Navnene ble da endret til bokmål og nynorsk.
Etter dette, særlig fra 1938, er begrepet riksmål blitt brukt om den konservative skriftspråkvarianten som opprettholder tradisjonen fra 1917-rettskrivningen. Fra 1953 er riksmålet normert privat av Det Norske Akademi for Språk og Litteratur, som også utgir en egen riksmålsordbok. Riksmål har i dag ingen offisiell status i Norge.
Riksmål og bokmål representerer fortsettelsen av den dansk-norske skriftspråktradisjonen og norske talemål som baserte seg på den. Det offisielle bokmålet har tatt opp i seg flere elementer fra norske dialekter og nynorsk enn riksmålet. Etter rettskrivingsvedtakene i Språkrådet omkring 2000 og justeringer av riksmålsnormen er det få betydelige normative forskjeller mellom riksmålet og den moderate formen av bokmålet
Riksmål språk
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 29.1.2026 kl. 11:42 ・ FINN-kode: 448509707

