Bildegalleri
Hans Agne Jakobsson «Patricia» lysekrone
Til salgs
8 000 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Merke: Markslöjd
Designer: Hans Agne Jakobsson
Nydelig lysekrone designet på 60-tallet av Hans Agne Jakobsson, for Markaryd. Modellen heter Patricia og er et smykke i rommet. Den har 12 glasskupler som alle er intakte. Messingen har noe patina og er ikke pusset av meg. Det er en sprekk i messingkoppen til den ene kuppelen på øverste rad som vender innover. Det er ikke noe som synes nevneverdig, se nærbilde.
Lyspærer følger med om ønskelig.
Foernitur har tidligere omtalt følgende om liknende lampe:
«Denne imponerende messinglysekronen med tolv armer, kjent som ‘T372/12’, ble designet av Hans-Agne Jakobsson under skandinavisk designs gullalder. Lysekronen har ravfargede glasskjermer og en geometrisk messingstruktur, hvor symmetrisk arrangerte armer holder skjermene i flere nivåer. Når tent, skaper den en glødende, blendingsfri effekt som er typisk for Jakobssons stil. Inspirert av den organiske modernismen til Poul Henningsen og Alvar Aalto, kombinerer denne lysekronen eleganse med funksjonalitet, og ble laget i Jakobssons verksted i Markaryd, Sverige. I god vintage stand med naturlige bruksmerker for alderen.
Mål:
Diameter: 50 cm
Høyde: 80 cm
Jakobsson var kjent for sine fantasifulle lysarmaturer, som bruker unike vinkler og materialer for å skape en myk lyskvalitet. Med bakgrunn fra møbelsnekkerkunst og arkitekturens verden falt det naturlig for ham å forme lys med bruk av materialer og farger.»
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 27.1.2026 kl. 15:03 ・ FINN-kode: 448232464

